Czy można wypłacić pieniądze z banku na podstawie dowodu?

Ukradziono mi ostatnio dowód osobisty,obawiam się że "złodziej może pobrać mi pieniądze z banku które mam przeznaczone na laptop na podstawie mojego skradzionego dowodu,czy to możliwe żeby wybrał te pieniądze z konta w banku?

Nie  znając banku i numeru konta bankowego.

Na pewno jest możliwe, przecież na podstawie dowodu gotówkę wypłacają osoby nie posiadające żadnych kart płatniczych czy bankowych. Z tym że potrzebny do tego jest, z tego co pamiętam, jeszcze podpis. Ale że podpis można podrobić (a jest na dowodzie, tak więc ewentualny złodziej może go bez problemu przećwiczyć), powiadomiłbym bank natychmiast o kradzieży.

ale to tak w każdym banku mógłby wypłacić,nie znając numeru konta i banku w jakim ono jest założone?

Z samego rana zablokuj konto. W innym banku musi podać nazwę banku i nr konta.

Generalnie zabezpieczeniem jest twój podpis podany w banku, i fotografia na dowodzie osobistym. Po za tym złodziej nie wie w jakim jesteś banku ,więc musiałby chodzić od jednego do drugiego - nie ma co panikować, no ale dla pewności radzę zadzwonić/udać się do siedziby i ich poinformować(na pewno doradzą co zrobić).

Pozdrawiam :slight_smile:

dzięki za pomoc,co do banku to już to załatwię jutro

Jak najszybciej na policję i do banku.

Informacje dotyczące postępowania po zagubieniu Dowodu Osobistego.

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/677665,co_zrobic_gdy_zgubimy_dowod_osobisty.html

Jeśli chodzi o bank to nie czekałbym do jutra tylko zgłosił już teraz przez infolinię o ile to możliwe.

 

Temat z 2008r nadal aktualny:

http://forum.dobreprogramy.pl/temat/208247-zgubienie-dowodu-osobistego-co-dalej/

Wszystko z bankiem już załatwiłem a z resztą się uporam jakoś

Zaraz

a nie jest tak, że to Kasier ma potwierdzić dane osobowe i czy się zgadzają z osoba na dowodzie i przy okienku ?

Sprawdzić podpis, itp. i to on odpowiada jeśli wyda pieniądze osobie która ukradła dowód lub nie była jego właścicielem !!

  1. Zgłoszenie na policję kradzieży dowodu osobistego

  2. z papierami z policji idziesz do pierwszego lepszego banku i zastrzegasz dowód osobisty (program dokumenty zastrzeżone)

  3. Idziesz do gminy i wypełniasz wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego.

 

Jest to dośc istotne bo ten ktoś może na Ciebie wziąć np. kredyt lub jakiś zakup na raty, a dzisiaj nie jest to wcale takie trudne. Jeśli zastrzeżesz to przed czasem gdy złodziej spróbuje je wykorzystać to nie będziesz musiał tego spłacać, a przy odpowiednim szczęściu może go nawet złapią. Te 3 kroki powininieś zrobić jeszcze tego samego dnia.

Jeszcze prościej i szybciej możemy to zrobić udając się bezpośrednio do banku, po wypełnieniu prostego formularza nastąpi wpisanie naszego dokumentu do Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumentów Zastrzeżonych.