Czy można zainstalować Windowsa na 2 kompach?

Mam pytanie:

Czy można zainstalować jednego oryginalnego windowsa xp na 2 komputerach ?

Jeśli masz go w wersji BOX.(różnica w cenie pomiędzy oem a box to o ile allegro się nie myli to około drugie tyle.)

Ale i box umożliwia instalację (i pracę) w danej chwili tylko na jednym komputerze - czyli - kasujesz z jednego, instalujesz na drugim.

Chyba, że są wersje wielostanowiskowe do użytku domowego ale jakoś o tym nie słyszałem.

Co do OEM:

Coś ciekawego spotkałem :arrow: http://www.microsoft.com/business/smb/p … erach.mspx

jeśli działa dla visty i jest legalne to i na xpeku chyba da się takie coś zrobić…

Tylko, że do tego jest wymagane zakupienie specjalnej licencji wielostanowiskowej i wątpię czy indywidualny użytkownik 2-3 komputerów będzie miał taką możliwość. Podane przez Ciebie rozwiązanie ma zastosowanie przy instalacji na kilkudziesięciu/kilkuset komputerach (nie znam szczegółów, takie zdanie mam po lekturze podanego linka)

Czyli w innym wypadku 2 systemy oddzielnie kupione labo jakiś open.

Lub najnowszy produkt MS w “pakiecie rodzinnym”:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15 … +Windows+7 bo z XP nie ma takiej możliwości, więc jeśli chce się mieć produkt MS to trzeba poczekać na taką możliwość z Win7

czyli ogólnie rzecz biorąc da się ale nie będzie to legalne ? czy po prostu są jakieś zabezpieczenia,które na to nie pozwalają ?

XP zainstalować się da na kilku komputerach, legalne to nie będzie i aktywacji nie przejdzie.

ale jeśli na 1 komputerze nie ma żadnych aktualizacji to na drugim można pracować legalnie ?

Nie przejdzie aktywacji a nie aktualizacji :wink:

http://support.microsoft.com/kb/307890/pl

Nie jest legalne instalowanie na kilku komputerach, nawet jeśli byś chciał ten system na drugim kompie wirtualnie zainstalować to tez nie będzie to legalne.

Szczerze mówiąc - a na ZLOCIE 2009 zadam to pytanie przedstawicielowi MS - nie rozumiem dlaczego do domu nadal nie ma kilkustanowiskowej edycji Windowsa.

To nielogiczne, niemądre itd. Prowkuje do piractwa, szukania alternatywy w postaci Linuxa (z resztą całkiem zgrabnego i fajnego, ale dla MS to chyba zły argument!) itp.

Czy nie lepiej (mądrzej również z ekonomicznego punktu widzenia) byłoby udostepnienie dla domu edycji np. 3 stanowiskowej w cenie - powiedzmy 99zł? Skąd ta cena?

To porównajmy ile losztuje MS Office Standard dla 3 stanowisk, a ile 3 stanowiskowa edycja domowa.

A teraz ile kosztuje Windows dla 3 stonowisk, a ile POWINNA kosztować 3 stanowiskowa edycja domowa.

A co do meritum pytania:

Zdecydowanie w tej chwili każda wersja Windowsa kupowana w sklepie uprawnia jedynie do instalacji na JEDNYM komputerze. OEM - tylko na jednym (choć wielokrotnie) BOX - na dowolnej ilości pod warunkiem wykasowania z pozostałych, czyli w danej chwili też na jednym.

Tak szczerze, to poczytaj posta kolegi cedar :

post2250549.html#p2250549

i dzisiejszego newsa na vortalu.

Bo nie można zmieniać sprzętu na OEMie. Mylisz pojęcia. To, że Microsoft zezwala na zakupienie osobno samej licencji OEM użytkownikowi końcowemu nie oznacza, że można dowolnie zmieniać sprzęt. Poprostu jako nabywca możesz zakupić wszelkie elementy komputera z zupełnie różnych źródeł (przykładowo sprzedawca hardware ma droższe Windowsy i kupujesz samego Windowsa gdzie indziej). Jakiś czas temu legalnie można było zakupić OEMa tylko z elementem komputera niezbędnym do jego działania i obsługi Windows (płyta, dysk, procek itd. na jednym dokumencie zakupu). Po zakupie takiego kompa składasz sam (jako producent) i instalujesz system, po czym aktywujesz. I w tym momencie przypisujesz licencję do zmontowanej właśnie konfiguracji sprzętowej. Po tym zabiegu przeniesienie licencji jest możliwe tylko w przypadku wymiany gwarancyjnej.

:roll:

Witam

@ SilberPunkt

przeczytałem EULE do win XP dla OEM pobraną ze strony MS. Z punktu 1.1 wynika, że:

Nie znalazłem tam zaś nigdzie zastrzeżenia, że w KOMPUTERZE licencjonowanym OEM-em nie wolno zmieniać konfiguracji pod groźbą utraty licencji. Jest jedynie informacja w punkcie 1.3 o treści:

jedynym zaś dowodem posiadania licencji (punkt 19) jest:

Dla mnie zapisy te mówią dość jednoznacznie, że nie ma żadnych zastrzeżeń, co do modyfikacji komputera z systemem licencjonowanym poprzez OEM. Jest to zresztą dość logiczne, bo sama konstrukcja komputera jest przecież modułowa, właśnie w celu przeprowadzania modyfikacji sprzętu wraz z rozwojem elementów.

Więc po co byłoby wtedy rozróżnianie wersji box i oem?

No i ta informacja już jest nieaktualna: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15 … rodzinnego

Czyli M$ ma nas (Polaków) w “głębokim poważaniu”

@ Loookash89

z informacji MS:

Ale tak czy siak można w jednym czasie mieć tylko jedną aktywną kopię systemu…

A co do rodzinnej 7, to zawsze można przesiąść się na Eng :wink: