Czy można zmienić dostawcę światłowodu?

Hej czy można zmienić samego sprzedawcę światłowodu? tak jak w wypadku Prądu, gazu, lini telekomunikacyjnej. Czyli że płaciłbym Operatorowi- właścicielowi sieci skromną opłatę utrzymania łącza a miał innego sprzedawce usługi internetu po światłowodzie.

Będę mieszkał wkrótce na nowym małym osiedlu małe miasteczko. Jako jedyny dostawca zgłosiła się firma Fine Media na swojej stronie mają ceny rzędu 40-70 zł natomiast nam przesłali cennik 190zł/msc 300 Mb i 250 zł 600 Mb więc ceny bardzo premium, da się coś z tym zrobić?

Za mało danych. Masz już gniazdko światłowodowe czy nie masz? Bo to może być tak, że różnice w cenach 40/70 zł a 190/250 zł to np koszty położenia światłowodu do tego, jak napisałeś małego miasteczka.

mój dom w zabudowie bliźniaczej będzie oddany we wrześniu, trwa jeszcze budowa. Kilku sąsiadów już miało odbiór i uzyskali cennik dedykowany na to osiedle.
W umowie deweloperskiej mam wpis że operator Fine Media ma udostępniony dostęp do gruntów i instratruktury światłowodowej na rzecz posadowienia infrastruktury światłowodej, na etapie budowy przyłączyli nas do swojej sieci światłowodowej. A gniazdko bez względu na to czy skorzystam z ich oferty będzie w oddanym lokalu.

Zadzwoń do któregoś z dużych operatorów i zapytaj czy świadczą usługi, pod Twoim adresem, korzystając z sieci operatora Fine Media.

Strzelam że wygląda to tak: ta firma jako jedyna zgłosiła chęć ciągnięcia tam kabla i będzie go miała na wyłączność przez jakieś 2 lata, w tym czasie raczej u innego operatora nie wykupisz dostępu. Po tym okresie „karencji” pewnie dopiero inni operatorzy zostaną dopuszczeni. To tylko moje zdanie, dopytaj najlepiej u przedstawiciela tego dostawcy lub obczaj umowy sąsiadów, tam powinno pisać czy operator ma wyłączność na świadczenie usług.
Edit: eh, nie temu co trzeba odpowiedziałem ;p

Proponuje zasięgnac rady kancelari prawniczej. Były zmiany przepisów ale czy to obejmuje tzw. budownictwo indywidualne?
" Do 25 października ubiegłego roku przepis ten zobowiązywał jedynie do wyposażenia budynku w instalację umożliwiającą dostęp do sieci telefonicznej, internetu czy telewizji. Jak jednak wskazywano w uzasadnieniu tzw. megaustawy telekomunikacyjnej, która zmieniła art. 30, prowadziło to do wielu nieprawidłowości. Inwestor bowiem zawierał porozumienie z określonym przedsiębiorcą, który wykonywał instalację w zamian za uzyskanie „wyłączności” lub pierwszeństwa w korzystaniu z niej."

Czytaj więcej na Prawo.pl:
Kable w bloku nie będą już należeć do firmy telekomunikacyjnej

Nie zdziwiłbym się jakby losowali jakie z 3 przyłączy zastosować a pozostałe olać - gdy „czy” nie będziemy uznawać za spójnik typu „i” / „oraz”.

Możliwe, że najtaniej podłączyć linię dla telefonów stacjonarnych i ustawa spełniona.

W moim wypadku deweloper sam zamontował światłowody na całym osiedlu domków w zabudowie bliźniaczej. Nie mógł znaleźć operatora który przejąłby sieć, fine media zgodziło się łaskawie jako jedyne. Światłowodu oni nie kładą jedynie przyłączają do sieci i w przyszłości przejmują infrastrukturę na gotowo.

Ból to cena dedykowana dla mnie 250 zł za 600 mb i 1000 zł instalacja przecież to złodziejstwo.

Nie da się ukryć.
P.S. A moze tylko jednej firmie deweloper o tej mozliwosci podłaczenia powiedział.
Zawiazałbym jakiś „komitet przyszłych klientów” i rozsyłał informacje po innych dostawcach a takiej możliwości. A nuż jakas odpowiedź przyjdzie. A to wtedy podkładka do negocjacji.

W akcie notarialnym obok dostawcy prądu i gazu mam taki zapis

Z pkt a. raczej wynika ze tą infrastrukturę telekomunikacyjna wykonała FINEMEDIA a nie developer. Ten tylko udostepnił grunt i budynki.
Proponuje zrzutke i udanie sie do kancelarii prawniczej o ocenę stanu prawnego.