Czy można zmienić pojemność partycji?

Witam.

Dysk podzielony jest na 3 partycje (C-system 50GB, D i E) Czy do partycji C można dodać 10GB z D? Czy nie wpłynie to na system?

Szczerze mówiąc nie mam zielonego pojęcia czy mając zainstalowane aplikacje na C i dane na D można w to ingerować?!

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

Tak, można.

Przydatne oprogramowanie:

EASEUS Partition Master http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html

lub:

GParted http://www.dobreprogramy.pl/GParted-0.8 … 23281.html

Pamiętaj, że tego typu operacje mają pewne zagrożenie utraty danych, jeśli operację tę przeprowadzi się chaotycznie.

dokładnie,wczoraj starciłem koło 30gb danych…:/(DOBRZE ŻE PARTYCJA NIE BYŁA CAŁA ZAJĘTA) no i odnowa instalka windowsa(to się akurat przydało)

co to znaczy …jeśli przeprowadzi się chaotycznie?

Jakie jest prawdopodobieństwo utraty danych? Co można zrobić źle?

Wolałbym nie używać programów “zewnętrznych” tylko “systemowy”.

Przed zmianą rozmiaru partycji należy wyczyścić dokładnie ze śmieci i plików tymczasowych partycje, które będziesz zmieniał oraz je dobrze zdefragmentować.

Czym mniej danych jest na tych partycjach tym lepiej - jesli to możliwe to przenieś je na inny dysk lub na inną partycje, której nie będziesz zmieniał.

Poszczególne czynności należy przeprowadzić z sposób zaplanowany (kolejność etapów zmian zaplanować sobie przed zmianami - ważne przy wielu czynnościach na partycjach)

Najbezpieczniejszym sposobem z tych wymienionych jest zmiana za pomocą programu GParted (system się nie uruchamia, działaś z płyty LiveCD), najłatwiejszą i najprzyjemniejszą - EASEUS Partition Master.

Aplikacja systemowa - Twój wybór, ja się do niej nie dotykam :wink:

Przy każdym z tych sposobów istnieje ryzyko np. zawieszenia się oprogramowania lub, że prąd wyłączą :wink:

Nie ma strachu w naszym fachu, spadniesz z dachu i po fachu :wink:

Tak, Cedar ma rację, istnieje możliwość utraty danych na zmienianych partycjach.

Ale powiem Tobie, że robiłem tak kilkadziesiąt razy (laptop, stacjonarny) i nigdy mnie to nie spotkało. Zawsze używałem Gparted, kiedyś Partition Magic.

Systemową partycję w Windows 7, oprogramowaniem systemowym możesz rozszerzyć tylko o sąsiednie miejsce, czyli np. dzieląc partycje D na dwie, następnie usuwając tą sąsiadującą z C i o uzyskane miejsce powiększyć C, w sumie nie opłacalna (chyba) żonglerka. Narzędzie systemowe, chociaż bezpieczne, to jednak ma mało możliwości.

witkacz , też zmieniałem kilkadziesiąt razy i wszystko ok, ale też kilka razy widziałem efekty nieostrożnego działania przez innych tymi samymi programami, którymi ja to robiłem :wink: