Czy można zmienić procesor?

Witam.
Mam pytanie dotyczące Windows Core edition.
Jeśli mam Windows Core edition, to czy mogę zmienić procesor?

Nie wiem jak koledzy, ale ja Ci pozwalam.

Ja też pozwalam, ale pod warunkiem, że napisz jaki na jaki chcesz zmienić. W końcu muszę wiedzieć komu udzielam błogosławieństwa.

Najpierw napisz jaki masz i jaką płytę.

Intel Core i5-4460

Jak najbardziej możesz zmienić.

Znaczy chodzi mi o to że nie wiem czy to wersja oem. Bo windows mam razem z komputerem kupiony, a tam nie pisze czy to oem. Więc dlatego się pytam.

Zmiana procesora nie ma na to najmniejszego wpływu. Dopiero przy zmianie płyty głównej lub dysku się przeinstalowuje system.

A spk. Bo niektórzy gdzieś pisali, że oem przypisuje się albo do procesora albo do ramu, dlatego się pytam bo warto wiedzieć czy mogę.

Oem przypisuje się do komputera, po definicję “komputera” dzwoń do Microsoftu :wink: A na poważnie, i7 Ci sporo da, ale głównie w nowych grach. Do Netu tak średnio.

Nie do komputera tylko ZAWSZE do płyty głównej. Komputer to cały zestaw urządzeń działających w jednej obudowie. Gdyby OEM przypisywany był to komputera to każda wymiana jakiegoś elementu z konfiguracji wymuszałaby kupno nowego systemu. Dlatego system OEM przypisuje się ZAWSZE do płyty głównej dzięki czemu wszystkie inne elementy (oprócz płyty głównej) można wymieniać na nowe bez wymiany systemu operacyjnego. Zakodujcie to sobie.

Nie.
W umowie licencyjnej jest napisane wyraźnie słowo urządzenie. Słowo płyta główna nie pada.
Innymi słowy płyta główna nie jest ogranicznikiem, jest to forma zabezpieczenia, ale nie jest to licencyjny wymóg.

b. Urządzenie. W rozumieniu niniejszej umowy termin „urządzenie” oznacza fizyczny lub wirtualny system sprzętowy wyposażony w wewnętrzne urządzenie magazynujące dane, który służy do uruchamiania oprogramowania. Partycja sprzętowa lub dysk typu blade są uznawane za urządzenie.

2 polubienia

Koledze @sidkwa chyba chodzi o to, że dopiero wymiana płyty głównej może spowodować perturbacje z ponowną aktywacją MS Windows.

Tak, tu się zgadzam, wtedy łapiemy się “w filtr zabezpieczeń”. Przy czym bez “porządnej” definicji komputera/urządzenia i kiedy jeden staje się drugim mamy sprawę trochę uznaniową.

Aktywacja potrafi ‘uciec’ po wymianie 2-3 elementów w jednym czasie np. procesor, k. graficzna, dysk. Sprawdzone empirycznie :wink:

1 polubienie

Strasznie spłycone. Wymienić można praktycznie wszystko, tylko później trzeba ponownie aktywować. W przypadku np. awarii płyty głównej i wymianie na ten sam model też OS najczęściej poprosi o ponowną aktywację (trochę inaczej to można obejść w bardziej rozbudowanych płytach np. serwerowych podmieniając SN a szczególnie UID płyty na taki jaki był na poprzedniej).

Autor wątku planuje wymianę tylko CPU.
Poza tym @sidkwa pisze o przypisaniu (i ewentualnej utracie) licencji OEM a Ty o potrzebie ponownej aktywacji (po wymianie komponentów). Całkiem ciekawie opisano to tutaj (How changing Computer Configuration affects Windows 10 license) - konkretnie:

(…) if you change the Motherboard , it will be considered a new device. In this case, you will not be able to get the Windows 10 activated automatically. You can contact the Microsoft tech support, but it may still be not accepted. You might have to buy a license for activating Windows 10 in case of motherboard change.

Z ciekawości, bo było to w kwietniu - zmieniłeś ten procesor? :wink: