Czy można zwiększyć częstotliwość obrazu?

Witam otóż jestem ciekaw czy mogę zmienić częstotliwość odświeżania obrazu na więcej niż 60 hz. Jeśli tak to proszę o jakiś mały poradnik jak to zrobić. Szukałem w google, ale metody są nieskuteczne. Chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy rozdzielczość 1600:1200 przy 60 hz jest zdrowe dla oczu czy raczej powinienem sobie odpuścić? Jeśli jest to zła rozdzielczość to jaka powinna być optymalna?

Monitor: SyncMaster 940N plus

Karta graficzna: Msi radeon hd 6850

Przeczytaj najpierw czym jest częstotliwość odświeżania w przypadku monitorów CRT i jak to się przekłada na monitory LCD (podpowiedź - CRT posiadają działo elektronowe strzelające wiązką elektronów w warstwę fluorescencyjną z określonymi częstotliwościami pionowymi i poziomymi wywołując podświetlenie się piksela - z czasem traci swoją energię i gaśnie - stąd migotanie. W LCD - jak zostanie piksel ustawiony tak jest dopóki nie dostanie innego napięcia które go przestawi, a podświetlenie jest zgrubsza stałe (świetlówka pracująca z dużą częstotliwością))

Hmm… czyli jak rozumiem nie musze sie martwic, ze moj wzrok sie pogorszy i moge smialo grac na rozdzielczosci 1600:1200 przy 60 hz?

Dokładnie, zresztą w LCD zmiana częstotliwości jest albo niemożliwa albo grozi uszkodzeniem monitora.

Ciekawe który producent wyprodukowałby ■■■■ który psuje się od zmiany częstotliwości odświeżania…

To była prawda. ale bardzo dawno temu i w przypadku CRT. Nawet monitory (CRT) z przed 10 lat mają zabezpieczenia przed omyłkową zmianą parametrów ponad to co producent przewidział.

Innymi słowy, ustawienie rozdzielczości/odświeżania ponad normy które przewidział producent skończy się albo wyświetleniem informacji o niewłaściwych parametrach sygnału (“Out of range”) albo w przypadku niektórych lcd przesunięciem obrazu gdzieś w kosmos tak że np. będzie widać tylko połowę pulpitu. Oczywiście monitor można przywrócić do poprawnych ustawień ale zwykle już w trybie awaryjnym windowsa.