Czy muszę formatować partycję z Linuksem by wrzucić innego?

Przy instalacji innej dystrybucji program do partycjowania pozwoli bez problemów sformatować interesujące cię partycje - żadnych zewnętrznych programów nie potrzebujesz. Grub nadpisz się na stary w MBR i nie będzie problemu z odpaleniem windowsa.

Podczas instalacji sformatuj tylko partycję, na której masz system montowany w katalogu głównym /, partycję która jest montowana w /home pozostaw nieformatowaną, jeśli masz, wtedy wszystkie ustawienia, tj. tapeta, ikony na pulpicie i programów się nie zmienią a z pulpitu nic Ci nie zginie, jeśli masz tam ważne dane.

Co do gruba, to nowa dystrybucja zastąpi Gruba od starej, on się tylko podmieni i problemu nie będzie.

  1. zostaw partycje /home (jesli jest wydzielona osobna partycja), sformatuj wszystkie inne

  2. utwórz nowego użytkownika z takim samym uidem jak owy stary uzer, ale z innym katalogiem domowym (np: niech stary to będzie /home/matsta a nowy to /home/matsta_nowy), katalogi z muzyka etc zlinkuj sobie do nowego katalogu (czyli porób skróty), ewentualnie- poprzenoś ważne pliki konfiguracyjne (będące bądź w katalogu domowym, bądź w podfolderach typu .kde4, .config etc)- tylko weź pod uwagę różnice w wersjach programów- konfiguracja dla jednej wersji programu nie musi dzialać pod inną (nowszą bądź starszą) wersją tego samego programu

^^ po co kombinować z użytkownikami/katalogami domowymi??

po to żeby się później nie okazało, ze się nie ma dostępu do starego katalogu- chociaż, w sumie, to co napisałem ma raczej zastosowanie, gdy na dysku są 2 (bądź więcej) linuksy, a nie gdy jest jeden system- w tym przypadku wystarczy w sumie zabawa z chown :slight_smile: