Czy na darmowe programy GNU trzeba mieć wfirmie dowód zakupu


(Slawek655) #1

Pobrałem ostatnio sobie programy GNU, GPL, open source itp. wszystkie można za darmo wykorzystywać w firmie: Open Office, 7-zIP, CCleaner, foobar200, Gimp, Mozillę Firefox.

Mam teraz pytanie - czy w razie kontroli muszę pokazać Fakturę VAT na te programy? Programy pobrałem z sieci i nie posiadam ich na płytce z dowodem zakupu i Fakturą VAT.

Słyszałem iż na dany program muszę mieć fakturę VAT, gdyż taki program nawet w przypadku darmowego Open Office stanowi mój zysk, a więc muszę zapłacić od niego podatek.

Jest jeden problem iż nie wszystkie programy darmowe da się kupić można je jedynie pobrać za darmo z sieci. Jak zainstaluje takie programy i nie będę miał dowodu zakupu czy Faktury VAT na taki program - to urząd skarbowy czy inna kontrola może mi nie tylko skonfiskować komputer ale i zamknąć firmę?? Bardzo proszę o wypowiedzenie się jedynie osób które naprawdę się znają, mają swoją firmę i potrafią doradzić.


(Krzysztof C.) #2

Człowieku czy Ty czytasz to co piszesz? Jak możesz mieć fakturę na coś co jest darmowe? Kto Ci taką fakturę wystawi?


(Jaroslaw Nijakowski) #3

huntero , Taką ciekawą rzecz znalazłem:


(Arjosdp) #4

Człowiek wie co pisze bowiem był taki czas że skarbówka wymagała bezwzględnie dowodu zakupu (np gazety z programem) lub nakazywała wykazywać przychód z nieodpłatnego świadczenia, w wysokości średniej ceny rynkowej komercyjnego odpowiednika. Dla Open Office było to MS Office w wersji Pro oczywiście.

Był nad tym wielki szum, prawnicy bronili klientów na podstawie zapisów licencyjnych.

Teraz już takiego wariactwa (w zasadzie) nie ma, ale jeśli chcesz mieć święty spokój to kup na f-rę gazetkę z takim programem , jeśli nie chcesz/nie możesz, w dokumentacji używanego oprogramowania trzymaj wydruk licencji programu gdzie napisane będzie że jest on bezpłatny i jako taki nie posiada wartości rynkowej


(Kmazur) #5

Ministerstwo Finansów potwierdziło, że u przedsiębiorcy ściągającego darmowy program z Internetu nie powstaje przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Przychód z nieodpłatnego świadczenia powstaje, jeżeli coś nie jest darmowe a dana osoba otrzymuję daną rzecz bezpłatnie. Nieodpłatne świadczenie wyceniane wówczas według ceny rynkowej. Jeżeli natomiast ściągnięcie z Internetu programu jest darmowe dla wszystkich użytkowników, to nie można określić wysokości przychodu.

http://www.goldenline.pl/forum/oprogram ... mie/359476

http://www.frazpc.pl/b/3215

-t10742.html'>http://komputery.katalogi.pl/Masz\_darmo ... 10742.html