Czy na dysku SSD zrobić plik stronicowania?

Jak najbardziej będzie z niego korzystał. Nie wiesz, jak Windows działa, to się nie wypowiadaj.

P.S. Myślisz, że jak będziesz mnie minusował, to będziesz miał więcej racji? Dziecinny jesteś.

Nie będzie korzystał. Utworzy go system bo tak działa Windows ale nie będzie z niego korzystał jak będzie miał wystarczającą ilość pamięci RAM. Będę cię minusował bo głupoty piszesz. Mogą z niego skorzystać (w bardzo wyjątkowych sytuacjach) aplikacje, które czasami potrzebują swapa by zrzucić do niego swoje informacje których aktualnie nie potrzebują.

Łudzisz się, że można wyłączyć plik wymiany. To, że zaznaczysz ptaszka przy opcji spowoduje jedynie, że system będzie go tworzył całkowicie poza Twoją kontrolą.

Czytaj ze zrozumieniem. Nigdzie nie napisałem, że trzeba go wyłączyć. Napisałem tylko że totalną głupotą jest umieszczanie go w pamięci RAM. Swap nawet przy dużej ilości pamięci RAM powinien być włączony ale TYLKO na dysku twardym.

Przecież ten komentarz nie był skierowany do Ciebie.

To ci wytłumaczyłem. Bo tutaj nikt nie sugeruje żeby wyłączyć całkowicie swapa. Wyłącznie całkowite swapa nawet przy dużej ilości RAM może skutkować niestabilnością systemu. Dlatego w mojej opinii swap zawsze powinien być włączony bez względu na to jak dużą pamięcią RAM dysponuje komputer ale powinien być umieszczony wyłącznie na dysku twardym.

pocolog jak najbardziej to sugerował, i mój komentarz był do niego skierowany. Nie widzisz tego?

Który współczesny program nie będzie działał bez swap? W jakiej sytuacji system nie będzie działał stabilnie? Proszę o konkrety, a nie kolejne miejskie legendy i hipotezy, czy abstrakcyjne scenariusze jak 16G Ram i systemem 32bit.

A oto taki sobie fragment komunikatu systemu Windows 10:
Adnotacja%202019-11-12%20111249

app center gigabyte. A mam 16GB RAM…

EDIT

Dokładnie ja sam nie wiem. Bo mam włączony zawsze swap. Microsoft jednak ostrzega przed wyłączeniem swpa właśnie ze względu na niestabilność systemu i aplikacji. @Astor444 pokazał właśnie wyżej co się dzieje przy próbie wyłączenia pliku. Ja sam czytałem kiedyś na stronach MS, że swap jest potrzebny bo zrzucane są do niego jakieś rzadkie ale dość istotnie ważne dla aplikacji dane do których czasami one podczas pracy się odwołują. Jednak te odwołania do tych danych są na tyle rzadkie przy dużej ilości RAM, że nie powinno to wpływać na wydajność systemu. Czytałem też (ale nie wiem na ile to prawda), że system zrzuca do swapa obraz sterowników urządzeń które musiał załadować podczas startu systemu a okazało się, ze urządzenia te nie są aktualnie używane lub podłączone do komputera (na przykład drukarka). Wtedy taki sterownik zrzucany jest do swapa. Czy to prawda - nie wiem - przeczytałem to gdzieś na technicznych stronach. Aż tak bardzo w mechanikę systemu się nie wgłębiałem.

Niech będzie, że Windows ma na sztywno zapisane jakieś funkcje korzystające ze swap (pisałem to bardziej z doświadczeń z Linuksem), ale nadal podtrzymuję, że swap w ram to jakiś absurd :wink:

To jest jedna z najgorszych krzywd jaką użytkownik może zrobić swojemu komputerowi. Zaraz na drugim miejscu za wstawieniem go do piekarnika na 200 stopni. :wink:

  • Pliku stronicowania w Windowsie się nie wyłącza, bo system od tego głupieje
  • nie widzę sensu przenoszenia SWAP do ram, bo na własne życzenie ucinamy sobie jej ilość (no chyba, że mamy 64GB i więcej oraz ogólnie leży luzem)
  • wbrew obiegowej opinii plik stronicowania/wymiany/swap nie degraduje dysku SSD w jakimś znaczącym stopniu
  • plik stronicowania na SSD przyspiesza wykonywanie operacji
  • plik stronicowania używany jest nawet w momencie posiadania dużej ilości wolnej pamieci RAM

Mam plik stronicowania od ponad roku na SSD NVMe. Total Host Writes mam obecnie 6,497 GB - czyli nieco podnad 6 TB. Do limitu mam jeszcze baardzo daleko.

A opcja…

Disable-MMAgent -mc

vs

Enable-MMAgent -mc

Ktoś testował ?

Chyba najlepsza porada, zostawić jak jest. Bo tu widzę gimnastyka jakas z tym swapem.

Ale jaki to sens robić SWAP w RAM? Do wiadra z wodą chcesz włożyć szklankę z wodą, żeby wody było więcej. Przecież system wykorzystuje SWAP kiedy brakuje RAM. Przy dzisiejszych ilościach RAM, gdzie większość ma 8-16 GB, SWAP wykorzystywany jest rzadko.