Czy na Linuksie można instalować windowsowe programy?

(Lucznik85) #1

witam wszystkich.

powiem wprost: mam dosyć windows i chętnie przerzuciłbym się na linux (najlepiej ubuntu) i chciałbym wiedzieć jak mogę na nim instalować i uruchamiać gry i programy dla windows.

(marcin82) #2

Za pomocą aplikacji wine - jest dostępna w repozytoriach. Kompatybilność danej aplikacji / gry z wine sprawdzisz tutaj:

http://appdb.winehq.org/ .

(RubasznyRumcajs) #3

cóż- osobiście rzecz ujmując, raczej radziłbym przeprosić sie z windowsem- bo uzywanie linuksa tylko po to, by odpalac na nim windowsowe programy nieco mija sie z celem. ot, moje 0.03 PLN

(michoo_05) #4

zgadzam się... instalacja linuxa po to aby używać windowsowych programów to pomyłka... No chyba że pałasz ogromnym obrzydzeniem... Wine-hq ci pomoże, lecz nie spodziewaj się, że wszystko będzie działało jak na windowsie.

Sam bym zmienił system gdyby nie jeden pakiet firmy Adobe, który na linuxie nie działa :frowning:

Pozdrawiam

(roobal) #5

Podobno można uruchamiać programy windowsowe na Linuksie, a przynajmniej tak plotki głoszą :wink: Tak na serio to masz kilka opcji do wyboru:

• [*:291cwmks] Korzystać z darmowego Wine lub opartego na nim PlayOnLinux;

Pozdrawiam!

(Tux4) #6

To trzeba mieć jakieś dodatkowe licencje na instalację Windowsa na wirtualnej maszynie?

(LeserGD) #7

Po prostu trzeba mieć nieużywaną licencję na Windowsa.

(roobal) #8

Nie, nie trzeba mieć dodatkowej licencji, tylko musisz wiedzieć czy licencja udzielona Tobie na korzystanie z systemu zezwala Ci na wirtualizacją systemu, np. licencja Visty Home Basic i Premium na to nie zezwala ale Business i Ultimate już tak. Z tego co pamiętam, to np. Windows 7 nie posiada takich ograniczeń. Windows XP powstał w takich czasach, że nikt jeszcze nie myślał o jego wirtualizacji, więc w licencji nie ma w ogóle słowa o wirtualizacji (chyba, że w licencji któregoś z service packów o tym wspomniano). Jeśli masz licencję OEM i system zainstalowany na dysku komputera, to licencja jest do tej konfiguracji sprzętowej przypisana już na zawsze. Jeśli masz licencję BOX, to możesz śmiało wirtualizować, oczywiście o ile to nie Vista Home Basic lub Premium :wink:

Pozdrawiam!