Czy na Linuksie można instalować windowsowe programy?

witam wszystkich.

powiem wprost: mam dosyć windows i chętnie przerzuciłbym się na linux (najlepiej ubuntu) i chciałbym wiedzieć jak mogę na nim instalować i uruchamiać gry i programy dla windows.

Za pomocą aplikacji wine - jest dostępna w repozytoriach. Kompatybilność danej aplikacji / gry z wine sprawdzisz tutaj:

http://appdb.winehq.org/ .

cóż- osobiście rzecz ujmując, raczej radziłbym przeprosić sie z windowsem- bo uzywanie linuksa tylko po to, by odpalac na nim windowsowe programy nieco mija sie z celem. ot, moje 0.03 PLN

zgadzam się… instalacja linuxa po to aby używać windowsowych programów to pomyłka… No chyba że pałasz ogromnym obrzydzeniem… Wine-hq ci pomoże, lecz nie spodziewaj się, że wszystko będzie działało jak na windowsie.

Sam bym zmienił system gdyby nie jeden pakiet firmy Adobe, który na linuxie nie działa :frowning:

Pozdrawiam

Podobno można uruchamiać programy windowsowe na Linuksie, a przynajmniej tak plotki głoszą :wink: Tak na serio to masz kilka opcji do wyboru:

  • [*:291cwmks] Korzystać z darmowego Wine lub opartego na nim PlayOnLinux;

Pozdrawiam!

To trzeba mieć jakieś dodatkowe licencje na instalację Windowsa na wirtualnej maszynie?

Po prostu trzeba mieć nieużywaną licencję na Windowsa.

Nie, nie trzeba mieć dodatkowej licencji, tylko musisz wiedzieć czy licencja udzielona Tobie na korzystanie z systemu zezwala Ci na wirtualizacją systemu, np. licencja Visty Home Basic i Premium na to nie zezwala ale Business i Ultimate już tak. Z tego co pamiętam, to np. Windows 7 nie posiada takich ograniczeń. Windows XP powstał w takich czasach, że nikt jeszcze nie myślał o jego wirtualizacji, więc w licencji nie ma w ogóle słowa o wirtualizacji (chyba, że w licencji któregoś z service packów o tym wspomniano). Jeśli masz licencję OEM i system zainstalowany na dysku komputera, to licencja jest do tej konfiguracji sprzętowej przypisana już na zawsze. Jeśli masz licencję BOX, to możesz śmiało wirtualizować, oczywiście o ile to nie Vista Home Basic lub Premium :wink:

Pozdrawiam!