Czy na sieci LAN można sterować innym komputerem?

Czy poprzez sieć LAN mogę np. zablokować dostęp do pobierania na innym komputerze?

O ile masz router, to niemal na pewno jest w nim taka opcja. W innym wypadku, trzeba by przygotować ten inny komputer. Gdyby dało się ot tak zmieniać ustawienia, byłaby to poważna luka.

PS: Nie chcę się bawić w moderatora, ale temat jest dość mylący.

Jest taka możliwość,można sterować drugim komputerem przez sieć,sam MS daje takie usługi w Windowsie,wpisz sobie pomoc zdalna w Google,jest to wykorzystywane przy prostym serwisowaniu komputerów.Dwie strony wyrażają zgodę na dostęp do swoich maszyn np. w celu naprawy jakiegoś programu.

Jeśli chodzi o LAN w firmie,można określić zasady bezpieczeństwa i dostępu,musisz mieć np. Windows XP Professional,który umożliwia zarządzanie,zobacz prezentacje o GPO - Group Policy Object na Dobrych Programach,GPO mogą np. zdefiniować dostęp do plików przez różnych użytkowników,przez możliwość uruchomiania,bądz nie potencjalnie niebezpiecznych dla systemu programów narzędziowych jak np. edytor rejestru,czy partycjonowanie dysków

Ale w każdym wypadku trzeba konfigurować ten drugi komputer, którym chcemy sterować?

Jeśli nie chcesz być posądzony o włam,potrzebna jest zgoda drugiej strony i ta musi zatwierdzić zaproszenie w programie

Dostęp do pobierania (czyli do całego Internetu, bo korzystanie z Internetu poprzez samo wysyłanie danych jest raczej niemożliwe) zablokujesz poprzez konfigurację routera, w filtrze adresów MAC.