Czy na tym komputerze mogę zainstalować Windowsa XP?

Witam. Z racji ,że nie przepadam za Win 7 postanowiłem zmienić system operacyjny na Windows XP Home Edition. Nie jestem tylko pewien czy mi się zainstaluje. Mam oryginalną płytę XP. Mam taki komputer - http://webcache.googleusercontent.com/s … .google.pl

Zainstalować się zainstaluje (jeżeli instalator XPka zintegrujesz ze sterownikami kontrolera SATA), ale zanim to zrobisz, sprawdź czy znajdziesz sterowniki do tego sprzętu dla tak starego systemu jak Windows XP (i chyba Home Edition, a nie Home Premium)

Dokładnie, ważne by były sterowniki ale nie ważne pod jaką wersje XPeka.

Jednak ważne pod jakiego XP. Jak ściągnie pod 64 bit to mu nie będą działać… :wink:

Z tego co widzę na stronie ASUSa to do serii Pro79 są sterowniki pod XP.

Zanim jednak usuniesz siódemkę radzę sprawdzić, czy dysponujesz płytką recovery. Jeśli jej nie posiadasz to użyj oprogramowania do jej utworzenia i wypal. Kto wie - kiedyś może się przydać.

:roll:

Nie wspomniałem o architekturze bo to chyba logiczne :slight_smile:

Michale - odpowiem Ci na Forum, bo wierzę w to, że to co napiszę przeczyta kilka osób zanim utworzy kolejny wątek z pytaniem o sterowniki…

Najpierw sprawdź, czy razem z notebookiem nie dostałeś płytek ze sterownikami do różnych wersji systemów operacyjnych Microsoftu. Jeśli nie to czeka Cię sporo pracy przy pobieraniu ich ze strony producenta.

Wejdź na www.asus.com i wybierz swoją Ojczyznę.

Następnie kliknij w Usługi i Pomoc techniczna.

W nowo otwartej zakładce/oknie kliknij w tekst pod napisem DOWNLOAD.

Teraz użyj Kreatora Nawigacji ASUS - powinien przekierować Cię na stronę ze sterownikami do Twojego notebooka (niestety nie tak od razu - konieczne będzie wykonanie kilku czynności, których opis zobaczysz na ekranie). Między innymi będziesz musiał wybrak do jakiej wersji systemu szukasz sterowników.

Jeśli działanie kreatora zakończy się sukcesem zobaczysz okno zawierające pokaźną listę sterowników do wszystkich urządzeń oraz aplikacji mniej i bardziej potrzebnych do działania samego notebooka.

Jeśli kreator sobie nie poradzi - będziesz musiał odszukać swojego notebooka sam w oknie Ogólny Download.

:roll:

Podczas instalacji wyskakuje coś takiego:

Pojawił się problem i system windows zostanie zamknięty, aby zapobiec uszkodzeniu komputera […].

Informacje techniczne:

***STOP: 0x0000007B (0xF78D2524,0xC0000034,0x00000000,0x00000000)

I jedno pytanie:

Jeżeli na płycie z sterownikami napisane jest ,że są dla Win7 to czy istnieje możliwość zainstalowania ich na xp czy będzie trzeba je ściągnąć?

Trzeba ściągać.

:roll:

A nie wiesz może co zrobić z tym:

Pojawił się problem i system windows zostanie zamknięty, aby zapobiec uszkodzeniu komputera […].

Informacje techniczne:

***STOP: 0x0000007B (0xF78D2524,0xC0000034,0x00000000,0x00000000)

To jest bluescreen. Jak to wyskakuje to windows się ładnie wali. Pozostaje tobie gruntowny format partycji C i instalacja windowsa od 0. (Instalacja a nie jakieś naprawy).

Michale i Rafale… czasami wystarczy użyć googli: http://www.google.pl/search?sourceid=ch … 0x00000000

:roll:

SilberPunkt, na bluescreena jedyna pewna rada to jak wspomniałem format, wątpię czy coś przydatnego wygooglujecie. ;]

Nie bądź uparciuszkiem… kliknij w tego linka… albo sam sobie wklej kod tego błędu do googli i zobacz czym on jest spowodowany.

:roll:

Więc tak. Z błędem sobie już poradziłem robiąc taką czynność “SATA operation mode - Compatibile”. Jednak jest pewien problem. Z powodu ,że jestem zielony w takich sprawach nie wiem czy jest to normalne czy nie. Otóż gdyż zmieniłem w Biosie ustawienie z “Enchanced” na “Compatibile” (W SATA operation mode) podczas rozpakowywania plików nie wystąpił żaden błąd. Nie chciałem jeszcze instalować systemu lecz zobaczyć tylko czy nie będzie już żadnych problemów. Nic nie zmieniając ,gdy uruchamiając ponownie komputer wystąpił błąd ,że nie można uruchomić systemu Windows.

Gdy w “SATA operation mode” opcję zmieniłem na poprzednią (Enchanced) komputer uruchomił się bez problemów. Nie mam pojęcia o co chodzi.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jak bym zgrał wszystkie sterowniki (czyli do kamerki, karty graficznej itd.) na płytę CD-R czy CD-RW i zainstalowałbym system to jak otworzyłbym zawartość płyty? Podczas ponownego uruchamiania systemu sama by się uruchomiła i jeżeli tak to jak by to wyglądało? Proszę o wytłumaczenie mi jak to wszystko ze sterownikami się odbędzie. Z góry dziękuję!

Ten błąd jest bo w win7 jest już sterownik sata. Dlatego pracuje normalnie. Co do płyty jak stery nie będą spakowane to normalnie wypakowujesz. Chyba że jest oryginalna i jest na niej plik autorun wtedy odpala sama

Ok ,ale jak będę instalował Windowsa XP to mam zmienić ustawienie w Biosie na “SATA operation mode - Compatibile”? I czy komputer normalnie mi odpali po instalacji i wtedy będę mógł wejść w Mój komputer > Płyta CD-R/RW> otwórz i sterowniki po kolei instalować? No raczej chyba nie skoro nie będę miał zainstalowanych sterowników do myszki.

Xp spbie jakieś wrzuci chyba że pod usb będzie to trym lepiej

Mam ostatnie pytanie. Instalacja systemu zakończyła się powodzeniem. Teraz chciałbym mieć dwa systemy operacyjne (Wind XP i Wind 7). Stworzyłem więc nową partycję (E) NTFS przez program EASEUS Partition Master Home. Partycja jest pusta (ma 102 GB). Jednak gdy kliknę na nią prawym przyciskiem myszy pokazuje się ,że zajętego miejsca jest 77,6 MB. Nie jest to dużo lecz nie wiem czy instalacja systemu zakończy się powodzeniem. Więc pytanie jest takie: Jakbym instalował 7 czy muszę sformatować dysk E przed instalacją ?

Wkładasz płytkę z 7 i z poziomu xp zaczynasz instalację. 7 pokaże dostępne partycje i wybierzesz. Powinno się obyć bez problemów