Czy na tym laptopie jest sens instalować Vistę?

Witam. Piszę, ponieważ w szkolnym konkursie informatycznym udało mi się wygrać Vistę Home Premium SP2 32 . Skoro już jest, to może warto ją zainstalować, przetestować i tutaj pojawia się pytanie czy na moim lapku ASUS F5N jest sens instalowania tego systemu? Podzespoły:

AMD Athlon 64 x2 Dual-Core TK-57 1,8 GHz

2 x 1GB Samsung 333Mhz

Dysk 120 GB Samsung

NVIDIA GeForce 7000M 512 MB

Mogę powiedzieć odrazu, że Aero będzie wyłączone i inne bajerki graficzne też, zbytnio na wyglądzie mi nie zależy.

Dzięki :spoko:

Myślę, że tak - nie powinno być żadnych problemów z działaniem…

Jasne że jest sens i będzie całkiem dobrze działać, zrobisz sobie optymalizację systemu i będzie rześka. Miałem podobnego Asusa z Vistą i działała b.szybko i bez problemowo.

Certyfikat “Vista-capable” będą mogły uzyskać maszyny, na których da się zainstalować system Windows Vista i komfortowo z nim pracować. Jak informują przedstawiciele Microsoftu, takie “pecety” będą musiały być wyposażone w procesor taktowany zegarem 800 MHz (lub szybszy), co najmniej 512 MB pamięci RAM oraz kartę graficzną zgodną ze standardem DirectX 9.

Drugi certyfikat - Premium Ready - przeznaczony będzie dla komputerów, które pozwolą użytkownikom na korzystanie z najbardziej zaawansowanych (i przy okazji “zasobożernych”) opcji systemu - czyli przede wszystkim interfejsu Aero. Do spełnienia wymagań tego certyfikatu niezbędny będzie komputer wyposażony w procesor taktowany zegarem 1 GHz (lub szybszy), co najmniej 1 GB pamięci RAM, dysk o pojemności 40 GB (i co najmniej 15 GB wolnej przestrzeni dyskowej), napęd DVD oraz kartę graficzną wyposażoną w minimum 128 MB pamięci (zgodną z Windows Vista).

pcworld

Jak wiadomo, później sam Microsoft przyznał, że wymagania są zaniżone. Zainstaluj, zaktualizuj do SP2, wyłącz zbędne usługi, zoptymalizuj i będzie ok.

Można jakieś linki do sprawdzonej optymalizacji Visty? Bo sporo tego w necie, ale chcę sprawdzone metody :slight_smile:

Dzięki

Sunrise Vista Konfigurator dla Windows Vista

32-bit http://www.mediafire.com/?ojo5ylozdk1 (działa tylko na Viscie, na XP nie oblukasz interfejsu)

Np. tu: http://xp.net.pl/art/vista_opt.html

Dzięki :slight_smile:

Eeee, to chyba ja pisałem :smiley: Ale tak, jest oczywiście w tym jak największy sens, pod warunkiem, że nie wystąpią jakieś durnowate problemy z kompatybilnością w BIOSie - problem znany był z komputerami wyposażonymi w XP tuż około premiery Visty i nierzadko wymagało to aplikacji stosownej aktualizacji dla podstawowego systemu wejścia/wyjścia komputera ;]

Na moim laptopie jest nalepka Designed for Windows XP i Vista Capable. W czasie zakupu miał tylko 1 GB ramu, a teraz jest dołożony 2 GB, więc może nie będzie źle :slight_smile: Zaraz się biorę za instalację :slight_smile:

Dodane 14.03.2010 (N) 8:26

No i po długiej nocy udało mi się przebrnąć przez mozolny proces instalacji Viśty :smiley:

Wszystko chodzi całkiem przyjemnie, a może nawet trochę sprawniej od XPKa. Wprawdzie Vista wymusiła na mnie aktualizację kilku programów jak np. starego Windows Commandera do Total Commandera, Nero wymieniłem na CDBurner, a reszta ku mojemu zaskoczeniu jest w pełni kompatybilna i nie sprawia żadnych problemów.

Co mnie dodatkowo ucieszyło, Vista jakby lepiej zarządza chyba chłodzeniem laptopa. Wiatrak włącza się rzadziej, chodzi krócej, a komputer jest cały czas odpowiednio ciepły :slight_smile: Chyba było warto.