Czy na tym systemie XP mogę zainstalować VirtualBox-a?

Cześć. Ja chciałbym prosić o radę ponieważ nie korzystałem dotychczas z programów typu wirtualne maszyny, czy na moim systemie Windows XP Pro SP3 z 512 MB RAM 32-bit, procem Pentium 4 3.00GHz bez wsparcia dla wirtualizacji, plikiem pamięci wirtualnej ustawionym na rozmiar stały czyli min i max po 1280 MB, z dyskiem hdd o raczej niedużej przestrzeni dyskowej (ogółem 80 GB), w tym wolnej przestrzeni na partycji systemowej 4-5 GB i rozszerzonej ok. 30 GB mógłbym zainstalować VirtualBox`a na normalnym dysku hdd, a niekoniecznie np. na vhd jako oddzielnej plikopartycji ?

Nie jestem pewien czy wymagania systemowo-sprzętowe będą w tym przypadku spełnione ?

Poza tym też proszę o radę bo chodzi mi o postawienie na VB jednego tylko systemu wirtualnego (gościa), analogicznego ze zwykłym, a w przypadku instalacji na zwykłym hdd może być to chyba tylko jeden system i i w tej samej wersji, architekturze itp. ?

Natomiast nie bardzo też wiem jak wygląda tu kwestia potrzeby zainstalowania sterownika sptd.sys ? Wiem, że dla napędów wirt. ogólnie taki jeden sterownik w zupełności wystarcza, a jak to będzie w przypadku emulatorów wirt. systemów ?

Czy program sam instaluje sobie może odpowiedni sterownik ?

Chciałbym także ogólnie zapytać czy taka instalacja wpłynie w jakiś znaczący sposób na szybkość działania całego systemu ?

Zapomnij, na takim kompie to najwyżej zwirtualizujesz 3.11 i starsze, ewentualnie 95 i 98 przy przydzieleniu maszynie 64MB RAM. Jak chcesz się w to bawić, proponuję sprzedać tego kompa na części, dołożyć i poskładać coś na AMD z obsługą AMD-V, do tego 2x4GB DDR3 1333MHz i wtedy będziesz się mógł bawić. Ja też miałem tego samego procka, teraz mam AMD FX4100, który obsługuje AMD-V i muszę Ci powiedzieć, że różnica jest kolosalna. Problem jest w tym, że jak mniemam masz procek jest pierwszej generacji, czyli masz pamięć DDR-SDRAM, więc pies jest tutaj pogrzebany, że trzeba wymieniać wszystko włącznie z obudową, dyskiem i napędami optycznymi jeżeli rónież są ATA oraz będziesz musiał dokupić WIndowsa 7 lub 8 w wersji 64 bit, ponieważ XP nie zaadresuje Ci całej pamięci…

No cóż pewnie coś w tym jest o czym piszesz, czyli że na tym komputerze z takimi osiągami programowo-sprzętowymi raczej ciężko będzie spełnić wymagania nowszych wersji emulatorów maszyn i samych systemów wirt. bo zapewne o to ci głównie chodzi. Ja oczywiście sobie z tego sprawę zdaję.

Ale czy doprawdy tak jest, że w tych warunkach nie będę mógł zainstalować sobie żadnego takiego narzędzia na dysku i postawić na nim systemu wirtualnego ?

Bo powiem też, że spotkałem się ze zdaniem z pewnego innego źródła iż jakoby dla VirtualBox’a zainstalowanego normalnie na twardzielu ten komputer i system wraz ze specyfikacją programowo-techniczną jednak spełniał te wymagania.

Tylko, że być może to jest sformułowane zbyt ogólnie, nie wiadomo przecież jeszcze o którą wersję mogło chodzić, a to być może zależy wiele od różnych szczegółów.

Piszesz o jak rozumiem wersji 3.11 Windowsa tak czy dobrze zrozumiałem (takiej i tych jeszcze 95 i 98 nikt już nie używa dzisiaj, więc to odpada całkiem, to b. stare wersje), no jeśli tak to oczywiście poza przydziałem odpowiedniej ilości miejsca na dysku wg możliwości. Ale pewnie czym więcej no to tym lepiej. I tutaj właśnie intryguje mnie to jak teoretycznie w tym systemie i ogólnie na jakim dysku lepiej zwykłym czy wirt. i później według przede wszystkim możliwości ale też potrzeb dopiero instalować na nim system ?

Zapytałem o to tak z czystej ciekawości, czy jeśli chciałbym, to mógłbym jeszcze się pobawić w to na tym kompie i systemie.

Rozumiem, że do tego potrzeba i mocnego sprzętu i nowszego, pojemniejszego systemu (w domyśle Windows 7), ja w przyszłości planuję przesiadkę na ten właśnie system i to wtedy ewentualnie będę myślał dopiero na poważnie o maszynie.

Dyski: hdd jest standardu ATA, ale interfejs ma PATA, napędy optyczne też są oczywiście ATA.

Jeżeli chodzi o pamięć to jest 2-kanałowy DDR RAM po 167 MHz każdy.

Dokładną specyfikację pamięci i innych rzeczy zobacz: tutaj

Nie wiem tylko co ma do tego obudowa, to już raczej zasilacz którego rodzaju i typu nawet nie znam ponieważ zasilacze nie wysyłają tych danych do specprogramów trzeba by rozkręcać i sprawdzić.

Co do wersji systemu 7 64-bit to rozumiem, że to wyłącznie w odniesieniu do tej konkretnej specyfikacji komputera i systemu, a nie żadnej innej ?

Rozumiem, że masz na myśli pojemność hdd, na którym wirtualny XP może nie zaadresować tej pamięci bo po prostu może nie być gdzie na tym dysku, tak ?

Ale co ma do tego ilość bitów to nie bardzo wiem, przecież mógłby to być i popularniejszy 32-bitowy ?

Z ciekawości jeszcze, tak zakładając że udało mi się już wszystko zmontować na tym lub innym systemie i kompie, to chcę zapytać bo tego po prostu nie wiem, czy przykładowo pomiędzy tym wirtualnym, a normalnym systemem można swobodnie nawigować i komunikować się np. podczas eksportu jakiegoś pliku z rejestru z wirtualnego do zwykłego systemu ?

Ja kurcze myślałem, że masz procesor na starszy socket, ponieważ P4 byl jeszcze na socket 478 i 845, ale skoro masz LGA775 to można bez problemu dokupić pamięć 2 pamięci po 1GB DDR2 i wtedy bez problemu da radę. Dane można przenosić bez problemu, zarówno z płyt/pendrive/dysk USB jak i partycji w systemie hostowym. Aby to było możliwe, wystarczy w ustawieniach konkretnej maszyny wirtualnej ustawić sobie folder, któ¶y w systemie gościnnym będzie widoczny jako dysk sieciowy i aby przenieść z hosta jakiś plik, wystarczy przenieść go do zmapowanego, ewentualnie można też od razu wskazać folde pulpit, ewentualnie całą partycję, dzięki czemu jak na gościnnym systemie wejdziesz w dysk sieciowy będziesz wtedy widział zawartość całego pulpitu, ewentualne konkretnej partycji.

Nie ma takiej potrzeby, chyba że chcesz używać wirtualnego napędu bezpośrednio pod wirtualną maszyną.

WMware Player(również VirtualBox) ma swoje sterowniki potrzebne do obsługi (prawdziwych) drukarek/usb/napędu podpiętych do kompa.

WMware Player powinien sobie tutaj poradzić o wiele lepiej od VirtualBoxa, nawet w razie kłopotów z instrukcjami procesora. Dla wirtulnego systemu XP - ok 10GB na HDD i domyślne opcje + split virtual disk into multiple files , zajętość na fizycznym dysku będzie mniejsza od wskazania w wirtualnym systemie , przydział pamięci RAM - 400MB i maszyna będzie hulać. VMware Tools nie są niezbędne i proponuje nie pobierać i nie instalować ich.

http://traxter-online.net/vmware-player … -systemow/