Czy należy mi się kuroniówka?

Siema, muszę tu spytać, może macie jakieś doświadczenia w tym temacie, a może wiecie coś więcej niż ja…, chodzi o to, że szukałem, ale nigdzie nie mogłem znaleźć satysfakcjonującej mnie odpowiedzi;/. Więc tak pracowałem w pewnej firmie od 02.02.2009 do 29.05.2010 czyli akurat do nie dawna;P rok minął, pracowałem tam na pełnym etacie, przy stawce no na pewno minimalnie większej niż minimalna krajowa. Obowiązywała mnie umowa o pracę, którą rozwiązałem poprzez 2-tygodniowe wypowiedzenie. I tu nasuwa się moje pytanie, czy należy mi się kuroniówka za przepracowany czas?, z tego co się dowiedziałem to powinienem ją dostać ale dopiero po 3 miesiącach i maksymalna długość to pół roku, a stawka minimalna nie pamiętam dokładnie ale 430zł (coś w granicy) było, oczywiście minimalna gdyż nie mam stażu pracy bo to moja pierwsza taka praca.

za wszystkie odpowiedzi serdecznie dziękuję

(dzisiaj idę odebrać papiery i świadectwo pracy)

aha i jeszcze jedna sprawa, o której zapomniałem (jakie papiery będą mi potrzebne aby się zarejestrować na kuroniówkę) POZDRAWIAM

Jeżeli sam się zwolniłeś z pracy to zasiłek przysługuje ci po upływie 90 dni od dnia rejestracji w urzędzie. Gdybyś został zwolniony przez pracodawcę zasiłek dostalbyś po 7 dniach od dnia rejestracji.

dokumenty potrzebne do rejestracji:

  • dyplom, świadectwo ukończenia szkoły lub świadectwo szkolne,zaświadczenia o ukończeniu kursu lub szkolenia.

  • świadectwa pracy oraz inne dokumenty niezbędne do ustalenia jej uprawnień, dokument o przeciwwskazaniach do wykonywania określonych prac jeżeli takie występują.

No i Dowód Osobisty :stuck_out_tongue:

Autor, Zasiłek na pewno Ci się należy bo masz przepracowane minimum rok czasu i po rejestracji w urzędzie z prawem do zasiłku wystawią Ci termin za 7 dni obowiązkowego stawiennictwa w urzędzie, ale po jakim czasie zaczną wypłacać ten zasiłek po rejestracji to już najlepiej zadzwoń do PUP lub wejdź na ich stronę internetową na pewno takie informację mają zamieszczone.

Jasne i co jeszcze :smiley: kolega “sidkwa” dobrze ci napisał a od siebie dodam jeszcze że , jakbyś umowę wypowiedział za porozumieniem stron zasiłek dostałbyś od razu i nie musiałbyś czekać 3 miesiące a po drugie nie ważne ile pracowałeś czy na cały etat czy nie tylko liczy się to co masz napisane w świadectwie pracy bo jeżeli masz napisane że pracowałeś w niepełnym wymiarze godz np na pół etatu to żeby dostać zasiłek musiałbyś przepracować co najmniej 2 lata a jeżeli masz napisane że , pracowałeś na 3/4 1/4 etatu to zasiłku nie dostaniesz w cale .

Następna sprawa co do czaso-okresu otrzymywania zasiłku w różnych powiatach jest inaczej dla przykładu : w woj Dolnośląskim w powiecie Jeleniogórskim zasiłek przyznawany jest na okres 6 m-cy a w powiecie Wałbrzyskim na 12 m-cy. Musisz iść do urzędu pracy i się dowiedzieć na jaki okres dostaniesz zasiłek.

Następna sprawa najpierw poszukaj sobie innej pracy a dopiero potem się zwalniaj tak ci powiem =D> Bo niby co :?: Zwolniłeś się bidoku z pracy i zamiast iść do urzędu pracy żeby się dowiedzieć co i jak to przeglądasz fora internetowe :razz: no to moje gratulacje.

dzięki za odpowiedzi, PS:

zwolniłem się bo wyjeżdżam do holandii w wakacje na prace sezonowe, a po powrocie wybieram się do większego miasta szukać pracy i zamieszkać ze znajomymi gdyż wyjeżdżają na studia:) || po prostu całe półrocze mam zaplanowane:P

Z wakacyjnym wyjazdem pojawi się jeden problem - ktoś będzie musiał biegać do pośredniaka listę podpisywać.

młody zamiast iść do pracy to patrzcież jak się wymiguje :))

nie wymiguje, tylko chce coś zmienić :d a w tym czasie trochę odpocząć i odebrać to co mi należne, dobra świadectwo pracy odebrałem dzisiaj, świadectwo szkoły mam, no i podstawowe dokumenty…, czyli mogę się jutro spokojnie udać do Biura pracy.

W sumie jak już się kiedyś rejestrowałeś to wystarczy powinno tylko świadectwo pracy i dowód. Jak sam wypowiedziałeś umowę dostaniesz zasiłek najwcześniej po 90dniach. Jeśli zamierzasz wyjechać to nici z Kuronia, Go trzeba osobiście odbierać z dowodzikiem co miesiąc, i nie ma możliwości na konto przelewania :smiley:

Jak znajdziesz sam prace to przysługuje też zasiłek przez połowę czasu którego pozostał ci kuronia , w kwocie około 150zł :smiley:

właśnie chodzi o to, że nigdy się nie rejestrowałem teraz będe musiał to zrobić więc co mi jeszcze potrzeba?, chcę dzisiaj jak najwięcej wiedzieć bo jutro zamierzam iść wszystko załatwić:)

musisz ze soba zabrać dokumenty takie jak : książeczka wojskowa, dowód osobisty, świadectwa pracy (wszystkie) , świadectwa szkół ukończonych bo możesz mieć kilka zawodów prawda :slight_smile: potwierdzenie ukończonych jakiś tam kursów ważnych (np: obsługa Lotto, wózki widłowe itd…) :slight_smile: prawko jeśli jest wyższe niż Kat “B”

przysługuje ci zasiłek po 90 dniach od przyznania że jesteś bezrobotny wypłacany przez okres 6 pełnych miesięcy

No i oczywiście pobudka o 6 rano i już przy urzędzie bądź najdalej o 7:30 , jeszcze zależy w jakim mieście mieszkasz , ale jak przyjdziesz o tej porze to gwarant że wszystko szybko załatwisz.

A no to ze nie zagwarantujesz ze załatwi wszystko w jeden dzień. jak ma Urząd pracy w małym mieście to tak, tak jak ja to mam idę i załatwiam prawie wszystko od reki :smiley: Ale jeśli jest to duże miasto, to trochę zajmie zorientowanie się co gdzie jest. A na początku będzie musiał stanąć w kolejce po numerek a potem będzie według tego numerka obsłużony. Tak na przykład jest w urzędzie pracy w Krakowie Jak tam pierwszy raz zaszedłem to jaź mnie zamurowało ile ludzi nerwów i kolejki, niektórzy to cały dzień stali i musieli jeszcze na 2 przychodzić, cieszyłem się ze tylko tam w odwiedziny przychodziłem :smiley:

Podobnie chyba chyba jest z służbą zdrowia im więcej ludzi w danym mieście tym więcej interesantów i większe kolejki. Ja do rodzimego jak idę to pół godzinki i już po sprawie :smiley:

cholinex, no to w Szczecinie dużo się to nie różni od Krakowa , jedyny plus jaki jest to taki że jak masz wszystkie dokumenty jakie są potrzebne do rejestracji i masz numerek na którym nie jest napisane że na dzisiaj to już koniec zapraszamy na jutro to jest gwarancja na 100% że zostaniesz dzisiaj zarejestrowany. Co do tego stania po numerek to my w Szczecinie mamy maszynę która sama drukuje numerki i nigdy się nie spotkałem z kolejką do tej maszyny po numerek.

W Krakowie tez taka jest hehe ale wiadomo jak to jest najczęściej tak bywa ze na jedna chwile kilka osób chce skorzystać z tego samego :smiley:

A ja myślałem że jak u lekarza , idziesz do okienka bierzesz numerek i dopiero idziesz czekać po drzwiami doktora. :lol:

U nas też tak jest nie raz że kolejka przy maszynie się zrobi , ale bardziej można to nazwać lekkim zastojem niż kolejką, a dopiero ta główna kolejka hmm. to jest coś można się z DK poczuć jak za komuny.

siema, no i załatwiłem wszystko z tym, że oczywiście kuroniówka po 3 miesiącach i tylko na 3 miesiące… (nie wiem czemu, coś mi tam tłumaczyła gościówka, ale nic nie zrozumiałem) no nic ale zawsze coś jest oczywiście tylko 80% bo wiadomo mały staż i jeszcze jedna rzecz powiedziała mi coś takiego, że kuroniówka będzie od 1 września ale kasę za wrzesień dostane w październiku, za październik w listopadzie itd. Zawsze tak jest? aha i oczywiście na konto nic nie będę musiał do nich przychodzić i podpisywać. Ostatnia rzecz o którą chcę zapytać to o pismo jakie mają mi przysłać…, w jakim czasie mi wyślą i co w nim będzie zawarte?

PS: W ogóle to dziękuje wszystkim za pomoc i doradztwo w moim problemie:) jak ktoś będzie w Pajęcznie to zapraszam na browar:P

Do dwóch tygodni dostaniesz pismo z urzędu o przyznaniu statusu bezrobotnego z prawem do zasiłku lub odmowie różnie to bywa. :stuck_out_tongue: Ale teraz chyba oszczędzają na znaczkach i te pismo odbierzesz osobiście przy pierwszym terminie w którym masz się stawić.