Czy napięcia są prawidłowe?

Witam, prosiłbym o sprawdzenie napięć z Everesta.

Napięcie rdzenia procesora - 1.36 V

Aux - 3.71 V

+3.3 V - 3.33 V

+5 V - 5.62 V

+12V - nie podane bo mam Trial Version

+5 V podczas wstrzymania pracy - 5.07 V

VBAT baterii CMOS - 3.30 V

Czy napięcie +5V nie jest za wysokie??

Z Góry dzięki.

jest, ale w takim przypadku komp by Ci nie ruszył. sprawdź napięcia w biosie i podaj wyniki.

Ruszyć by raczej ruszył, ciekawsze przypadki widziałem.

A napięcie +5V jest zdecydowanie za duże. Co do odczytu z biosu, to oczywiście daj go.

W BIOSie wygląda to tak:

VCORE Voltage - 1.379V

3.3V Voltage - 3.33V

5V Voltage - 5.196V (w porywach 5.222V)

12V Voltage - 12.249V

Wygląda dobrze. Jeżeli w porywach jest 5.222 to nie wiele dzieli go od granicy xD.

No takie napięcie jest w miarę dobre.

A ja się z tym nie zgodzę. To są napięcia bez obciążenia. Wynika z tego, że zasilacz faktycznie może mieć tendencję do zawyżania napięcia 5V, przy wzroście obciążenia. Dodatkowo, nie trzymanie stabilności napięcia na tej samej linii (efekt obserwowalny także bez obciążenia). A zatem coś złego dzieje się z linią +5V i może ona sprawiać zagrożenie dla komputera.

//EDIT

Porównuję, oczywiście odczyty z biosu oraz z Everesta.

Hmmm a spróbuj jakoś obciążyć kompa i zobacz ile wtedy będzie.

No właśnie może coś być z tymi napięciami bo od jakiś 2 miesięcy komp mi sie sam wyłącza (tzn. można powiedziec ze resetuje) w różnych sytuacjach najczęściej tuż po uruchomieniu. Prawdopodobnie to coś z zasilaczem bo mam lipnego Tracera 400W. W innym wątku polecono mi wymiane na OCZ SxS 500W rev.2 i chyba to zrobie:)

Wg mnie wymiana z pewnością się przyda, a ten OCZ jest bardzo dobry (przyszłościowy), choć zwykły Modecom MC 400 (nie Feel) też zapewne wystarczy.

Po 1 napięcia zmierz miernikiem

Po 2 zmień zasilacz :slight_smile: