Czy naprawdę warto wymienić stary HP NX7400 na Toshiba C850D-117

Mam stary Compaq NX7400 m. in. z 4GB ramu, procesorem Intel Core Duo T2250, ale myślę, że mam możliwość zamiany na Toshibe Satellite C850D-117 z procesorem E1-1200 APU i 4GB. O ile większość podzespołów jest nowsza i prawdopodobnie wydajniejsza (nie sprawdzałem szczegółowo) to czy ten procesor nie jest słabszy i prądożerny od nawet tak starego Intelowego czy jednak nie jest tak tragicznie?

Ciekawe… masz 4gb ram a twój procesor nie obsługuje 64bit. Czyli tak na prawdę wykorzystujesz troszkę powyżej 2gb. Co do samych procesorów to ten od AMD ma stosunkowo gorsze parametry (mniejsze taktowanie, mniejsza ilość pamięci cache). Plusem jest obsługa już wymienionej instrukcji 64bit oraz dużo mniejszy pobór mocy i wydzielanie ciepła. Decyzja należy do ciebie. Każdy procesor ma swoje plusy i minusy a decyzja zależy od przeznaczenia komputera i ew. możliwości późniejszej rozbudowy.

To laptop, więc za dużo nie da się rozbudować? Kartę sieciową ze standardem N już mam i hub USB też. Co do przeznaczenia dwa pytania podobne, ale proszę oddzielną poradę:

  1. Przy jakich zastosowaniach warto wymienić a przy jakich zostawić?

  2. Który jest bardziej uniwersalny?

AMD E1 to kompletny złom. Nawet z filmami 720p na YT sobie nie radzi. Jeżeli chcesz zwiększyć wydajność, to zmień procesor na Core 2 Duo np. T5500 (kosztuje ~15 zł) albo sprzedaj laptop, dozbieraj trochę i kup lepszy.

Teraz powiedz mi gdzie on wsadzi to T5500? Do zwiększenia wydajności polecam dysk SSD. Więcej już raczej nie zrobisz.

 

tutaj jest lista jakie procesory możesz włożyć zamiast tego core duo.

 

http://www.cpu-upgrade.com/CPUs/Intel/Core_Duo/T2250.html

 

Co do twojego pytania.

 

Ogólnie rzecz biorąc oba laptopy są praktycznie takie same i zastosowanie nic nie zmienia ani też nie daje wiele możliwości. Poza internetem i oglądaniem filmów na wiele się one nie zdadzą. Ja sam polecam to co masz obecnie. Ma nieco lepsze parametry a można z niego jeszcze wycisnąć co nieco.

Na taką konkretną odpowiedź czekałem. Może kiedyś dołożę SSD i dam T2700 jak ktoś znajdzie procek i mi zmieni.

 

W laptopie Compaq NX7400 jest chipset Intel 945PM, który obsługuje m.in. T5500 http://www.cpu-upgrade.com/mb-Intel_(chipsets)/945PM_Express.html

Owszem chispet obsługuje ale skąd pewność że bios pozwoli na przeskok do 64-bit i czy zmiana fsb też przejdzie? Z tego co mi wiadomo socket M przy wyższym fsb procesora lubi go zbić do standardowego co przy T5500 spowoduje że będzie działać jeszcze gorzej niż obecny. Wiem bo już nie raz wymieniałem procesory w starych laptopach i potrafią dziać się różne cuda jeśli tylko jakieś podstawowe parametry się zmienią. Kiedyś nawet inne TDP powodowało problemy.

 

 

 

 

Wymiana procesora w laptopie jest taka sama jak w PC tylko czasami ciężko się do niego dostać. Na youtube jest pełno filmików profesjonalnych serwisów jak pokazują w jaki sposób to zrobić. Założe się że filmik do twojego laptopa też tam znajdziesz.

Za 15 zł można zaryzykować i kupić T5500. Zwłaszcza, że producent montował ten model fabrycznie http://www8.hp.com/h20195/v2/GetPDF.aspx/c04111739.pdf

To czemu nie od razu T5600 czy coś w tym stylu?

Można, T5500 podałem jako przykład, bo kosztuje mniej niż 15 zł.

A procesor w tej Toshibie można wymienić na sensowniejszy?

Nie, APU E1 jest przylutowane do płyty głównej.