Czy Nokia produkuje jeszcze telefony w Finlandii?

Z tego co czytałem nokia (niestety) tak jak inni producenci postanowiła przenieść produkcje do Chin. Wie ktoś czy to już nastąpiło? Czy nowa lumia będzie made in Finland? Czy lumie 800 / 820 są z jeszcze fińskie?

Chciałbym się załapać jeszcze na nowy telefon z cywilizowanej fabryki a nie jak Iphone z Foxconu czy innego bagna.

Jakiś czas temu na dobrychprogramach była wiadomość że Nokia zamyka fabryki w Finlandii i przenosi produkcję do Chin ze względu na niższe koszty. Nie wiem czy wszystkie fabryki już zamknęli w Europie czy jeszcze jakieś są, ale produkcja jest docelowo przenoszona na wschód.

To to i ja wiem. Powtórzyłeś to co napisałem w pytaniu. Chodziło mi o to, które modele SĄ jeszcze “Made in Finland”.

Pracuje teraz w firmie która produkuje swój sprzęt w fabrykach i w Europie i w Chinach i wiem jak bardzo ten sam produkt może się różnić, sprzęt produkowany w Europie, nawet ten sam model jest o wiele trwalszy niż ten z Chin - wiadomo lepsze warunki pracy. Jeśli chodzi o produkty z Chin to często są jakieś jaja np. ostatnio mieliśmy przypadek, że na lodówce, na obudowie był ludzki włos pod farbą :expressionless:

Fabryki mają zamknąć do końca 2013r, czy już zamknęli - nie wiem (informacje z lipca tego roku).

PS. Pomijając samo to, że Nokia od lat już produkuje szmelc, to produkty z Chin wcale nie są mniej trwalsze niż te z Europy (mówię o oryginalnych oczywiście), w Europie też mamy włosy i to samo może się zdarzyć :wink:

Może i zboczenie z tematu, ale co mi tam.

Nokia 6303 Classic, swego czasu dosyć popularny model (i nadal też go widuję, jak ktoś np. rozmawia na ulicy przez niego). Mój egzemplarz jest węgierski, do porównania miałem jeszcze wyprodukowany w Finlandii i Rumunii.

Zdecydowanie najlepszy był telefon wyprodukowany u Finlandczyków - ekran wyświetlał lepiej, obraz po prostu był lepszy, podobnie było z kamerą - zdjęcia wykonane moją węgierską wersją, a tą finlandzką były różne, z korzyścią dla Finlandii. Rumuński egzemplarz w ręce miałem najkrócej, ale rzuciła mi się w oczy niespasowana dobrze obudowa (może to jednostkowy wypadek i tak się trafiło, ale jednak). Finlandia vs Węgry pod względem aparatu sprawdzałem na komputerze, bo zgrałem na PC (zdjęcie tego samego przedmiotu w tych samych warunkach, więc miałem namacalny dowód, ale już rumuńskiej nie miałem jak zgrać i musiałem porównywać na ekranach telefonu - równie dobrze mógł ekran nieco inaczej uwydatniać to, co na zdjęciu tak więc tutaj nie mogę do końca stwierdzić, co i jak, ale również różnice były widoczne chociaż już nie tak jak Finlandia vs Węgry.

Różnica jest, jak kupować Nokię to jeszcze póki “klepią” ją w Finlandii, później do Chin. Swoją drogą, którzy producenci robią telefony poza Chinami (a i najlepiej poza Azją i Afryką, chociaż u tych drugich jeszcze fabryk chyba nie ma)

Jakoś nie chcę mi się wierzyć że w każdej fabryce wkładali inną optykę i matrycę aparatu.

równie dobrze można narzekać że procesor wykonany w Niemczech lepiej się podkręca od tego z Malezji, czysty przypadek i nic więcej…

Za N9 bym się nie obraził…Genialny telefon i z tego co pamiętem to “Made in Finland” jeszcze…

Widzę ze nie masz pojęcia o czym piszesz (bo niby skąd masz mieć skoro pewnie nigdy nie miałeś porównania jednego modelu produkowanego zarówno w Europie jak i Chinach). Jak najbardziej jest różnica w trwałości/jakości wykonania. Produkty produkowane w Europie są o wiele lepsze. Ja akurat wiem to z pracy (pralki, lodówki).

Skoro pralki i lodówki w wersji europejskiej różnią się od chińskich to znaczy że z każdym innym produktem też tak jest?

Z resztą nie ma się co dziwić że producenci komórek odchodzą od produkcji w europie, nie opłaca się już robić telefonów na lata, skoro najnowszy superwydajny smartfon jest po roku technologicznie przestarzały i niewspierany przez producenta.

@ErnstLodz Ja też wiem bo mogę porównać różne produkty z UE i CHRL, każdy ma inny model, inne doświadczenia. Co do fabryk to dokładniejszych informacji niż to co pisałem nie znalazłem.

http://www.komputerswiat.pl/nowosci/spr … ropie.aspx