Czy nową kartę pamięci trzeba formatować?

Witam dziś otrzymałem nową karte pamięci, ale słyszałem tez że podobno trzeba formatować. Czy to prawda i jeśli tak to jak to zrobić ?

Jeśli nie masz utworzonej partycji to tak, musisz utworzyć takową. Tylko formatowanie polega na stworzeniu systemu plików a nie jakiejś magicznej procedurze (wyłączając niskopoziomowe formatowanie w przypadku dysków twardych).

Włóż kartę pamięci do czytnika :arrow: W oknie mój komputer prawym przyciskiem myszy wybierz ten czytnik :arrow: Opcja formatuj :arrow: Wybierz dogodny dla siebie format (FAT32 / FAT16 / NTFS) zależnie od tego, do czego ta karta ma być. Karty o pojemności do 4GB wystarczy formatować w FAT32, bo i tak więcej, niż 4GB nie wrzucisz na tą kartę.

Nie bardzo się zgodzę z kolegą, ograniczenie 4GB w FAT32 to ograniczenie maksymalnej wielkości pojedyńczego pliku nie ogólnie systemu plików. Maksymalna wielkość pliku systemów w FAT32 to 2TB. Także FAT32 tylko pamiętaj że nie możesz zapisywać plików większych niż 4GB, po prostu Ci je utnie. Jeśli masz nowszy system jak Vista czy Windows 7 możesz go sformatować w exFat ale nie wiem jak jest z odczytem exFAT pod Windows XP, exFAT nie ma ograniczenia 4GB na plik… FAT32 jest najbardzij kompatybilnym a może inaczej, najbardziej rozpowszechnionym systemem plików że otworzysz go wszędzie aczkolwiek jest to już prymitywny system plików któremu brakuje wieeeelu nowoczesnych rzeczy. NTFS nie polecam na pendrivy bo to jest system z journalem który dodatkowo zużywa pendriva a pendrivy mają naprawdę ograniczoną ilość zapisów.

Nie utnie - po prostu ich nie zapisze, na końcu wywali błąd, że system plików nie jest w stanie zaalokować takiej ilości danych w pojedynczym pliku.

I secundo - nigdzie nie napisałem, że cały dysk / partycja czy cokolwiek innego z FAT32 może zmieścić 4GB tylko. Napisałem, że jeśli karta ma 4GB, to wystarczy jej w zupełności FAT32, bo i tak większego pliku nie wrzuci - nie ma fizycznego miejsca.

PS. Karta chyba nie równa się pendrive, tak mi się wydaje :wink: