Czy nowy monitor LCD będzie jaśniejszy od CRT?

Mam obecnie 15-calowy monitor CRT LG StudioWorks 563N. Problem z nim polega na tym, że w konsolce ustawień ekranu “brightness” jest ustawione na 100%, a jednak niektóre ciemne obrazy widzę jako zupełnie czarne. Przykłady?

  1. To jest screen, wykonany w grze Gothic 2. Jedyny obraz, jaki - nawet w nocy - widać na moim monitorze, to kompletnie czarna plama, a nad nią białe kropki gwiazdek. Tymczasem autor screena utrzymuje, że obraz przedstawia dość wyraźnie gothikową pustynię, bestie, jeziorko i inne szczegóły…

  2. To jest awatar z pewnego forum. Potrzebowałem innego monitora (u kumpla), też CRT, aby zorientować się, że jego tło nie jest idealnie czarne, a zawiera jasne, lekko rozmazane linie.

Niewątpliwie sporym problemem jest ten ciemny obraz. Chciałbym bardzo sprawdzić jakiś liczbowy parametr jasności mego monitora, ale nigdzie nie mogę go znaleźć - żadna specyfikacja, ani polska ani angielska, nie zawiera takiej informacji.

Tymczasem kupuję nowy monitor - LG FLATRON E2260V-PN. Jasność ekranu wynosi w nim 250 cd/m2. Zastanawiam się, czy to w ogóle dużo (widziałem monitory z parametrem jasności wynoszącym 300 cd/m2) i czy problemy z rozpoznawaniem szczegółów na ciemnych obrazach nie przeniosą się na nowy ekran.

Chciałbym się dowiedzieć:

  • czy LG E2260V-PN posiada jaśniejszy ekran niż StudioWorks 563N

  • czy użytkownicy monitorów LCD z jasnością 250 cd/m2 widzą cokolwiek na podanym przeze mnie screenie :wink:

Problem może prozaiczny, ale dla mnie bardzo istotny. Proszę o pomoc.

Zgadza się na screenie z gothica widać pustynie i jeziorko oraz gwiazdy, a próbowałeś jasność w grze zmienić?

Nie chodzi o to, że nie widzę nic w grze. Autor screena uważa, że wszystko na SAMYM SCREENIE, niekoniecznie w grze, widzi. A ja nie widzę.

Próbowałeś go rozmagnesować ? Ustawić mniejszy kontrast ?

Pożycz od kogoś monitor, albo idź do kogoś z kompem to zobaczysz czy to problem monitora czy może karty graf. itp. Ja również coś tam widze ;-).

Na screenie widać to co ma być widać :slight_smile: Nie jest może super jasny ale raczej trudno to przegapić. Używam starego Samsunga 173p+ (lcd). Jasność mam z tego co pamiętam na coś 60-75% (ten model ma softwerowy osd a na win7 nie działa więc teraz nie powiem dokładnie :P).

Jeśli nic tam nie widzisz to tak jak wyżej koledzy napisali, albo monitor, albo grafika. Ew. gdzieś jakieś ustawienie jasności, może w sterownikach grafiki? Kontrast też może być przyczyną jak jest za duży.

Na monitorze crt widzę wszystko bez problemu. Jasność ustawiona na 75. Żaden z monitorów które można obecnie kupić nie będzie miał problemów z wyświetleniem tego obrazka. Po prostu cos z twoim sprzętem jest nie tak. Upewnij się przed zakupem czy to na pewno wina monitora.

Dobra, spytałem paru kumpli, którzy mają monitory z jasnością 250 cd/m2 i żaden nie ma z odczytem treści screena problemów.

Biorę tego LG E2260V-PN i grafikę HD6870, więc ja także nie powinienem ich mieć :wink:

Dzięki za pomoc.

Ja też wszystko na screenie widzę.

To nie wina jasności jako takiej. Trzeba byłoby pogrzebać w ustawieniach kontrastu, gamma i innych.