Czy obniżanie CL jest bezpieczne i co daje?

Witam,

mam pytanie, czy obniżanie CAS Latency jest bezpieczne w pamięciach typu DDR ?

mam dwie pamięci o częstotliwości 333mhz [efektywne], obsługujące 400, jedna to goodramy a druga jakaś no name, i ta druga ma lepsze parametry [tj. CL], przy 333 obsługuje CL 2, a goodramy 2,5. obniżyłem w biosie ręcznie CL do 2 i system jest stabilny…

Mam pytanie co to daje, i czy to jest bezpieczne? [podobno goodramy spokojnie sobie radzą z obniżaniem CAS Latency]

Jeśli system jest stabilny to jest ok. Choć zalecałbym obciążenie pamięci MemTestem np. na noc jeśli nie będzie błędów to spokojnie tak może zostać :wink:

Co to daje ?

CAS latency (CL) oznacza czas (w numerze cykli określonych impulsów) jaki upływa od wysłania przez kontroler pamięci żądania odczytu miejsca pamięci (memory location) a przesłaniem odczytanych danych dalej (output pins).

Im niższe CAS latency pamięci, tym szybciej powinna ona działać.

źródło: wikipedia.pl

Można dodać, że niskie czasy dostępu są ważne dla procesorów AMD z wbudowanym w CPU kontrolerem pamięci czyli np. Athlony 64, Athlon X2. Ważne bo niski czas dostępu wpływa nie tylko na wydajność pamięci ale i całego komputera choć nie jest to jakiś szczególnie odczuwalny wzrost.

ok puszczę dziś memtest na noc i zobaczę, ale nie widzę żadnych problemów, a aplikacje jakby przyśpieszyły :smiley: