Czy odczuję różnicę zmieniając AMD Ryzen 3800X na AMD Ryzen 3900X?

Czy odczuję różnicę zmieniając AMD Ryzen 3800X na AMD Ryzen 3900X ?

Zastosowanie: gry w FullHD, maszyny wirtualne, net.

Pamięć: Kingston 3200MHz 2 x 16 GB ew, 2 po 2 x 16 GB = 32 GB całość lub 64 lub 128 GB RAM.
MSI ACE X570

Grafika: GTX 1060 Super lub najlepsza do gier nVidia na rynku.

Jeśli już to w maszynach wirtualnych, ale i to zależy od zastosowań. Generalnie będziesz miał 50% więcej rdzeni do dyspozycji.

Różnica jest zasadnicza.
https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-7-3800X-vs-AMD-Ryzen-9-3900X/3499vs3493
Jak masz w czym wykorzystać to różnica będzie wyraźna.

@kowgli

@panicagaming

Jeśli przyjmiemy, że 3900X ma tyle samo rdzeni i wątków co 3800X to chyba w żadnym zastosowaniu się nie sprawdzi? Chyba, że różnica w cache robi znaczenie? 36 MB kontra 70 MB

3800x ma 8/16, 3900x ma 12/24 to główna różnica.
Wydajność single core jest w zasadzie identyczna.

Tak więc różnica będzie jedynie przy zastosowaniach potrzebujących potencjalnie wiecej niż te 8/16 rdzeni. Z wymienionych to jedynie wirtualizacja.

@kowgli czyli po prostu mniej wirtualek uruchomionych w tym samym czasie?

Uruchimisz tyle samo. Po prostu masz mniej zasobów do przydzielenia. Potencjalnie mogą działać wolniej, chociaż to bardzo zależy od tego co jest na tych wirtualkach.
Ja bym doplacil te paręset złotych za 50% więcej rdzeni (i w sumie to zrobiłem, bo kupiłem 3900x w dniu premiery), ale czy we wskazanych powyżej zastosowaniach zrobi to jakąkolwiek różnice to zależy. W grach (zdecydowanej większości) i necie na pewno nie, ale np czas kodowania wideo bez akceleracji będzie o 33% krótszy.

@kowgli

Trochę offtop: Gdzie i za ile kupiłeś tego 3900X? Nie bałeś się ryzyka, że to może być niewypał np. z pamięciami? Robiłeś jakiś desk-reaserch, przygotowałeś się? Możesz podać płytę i pamięci do tego?
Podziwiam.

Potwierdzam opinię kolegi, i dodam jeszcze, że dodatkowe rdzenie przydają się, jeśli komuś zależy (tak jak akurat mi) na tym żeby, na kompie robić coś jeszcze w komfortowych warunkach, przy odpalonym VMWare, kodowaniu video, w dalszym ciągu móc robić coś jeszcze.

@Veers @panicagaming @kowgli

A czy odnieśliście takie wrażenie lub czy słyszeliście, że jak @Veers napisał przy tej samej ilości rdzeni/wątków na Ryzenie 3-gen robi się wygodniej niż na Intelu 7/8/9 gen i nie zauważa się że w tle ma się odpalone jak kolega wspomniał VMWare, kodowanie video itd?

Zwracam się do czytających użytkowników - czy WY zmienilibyście procesor AMD Ryzen 3800X na AMD Ryzen 3900X?