Czy odinstalowanie całej zawartości komputera nie uszkodzi systemu


(bbbb1) #1

Kupując nowy komputer(czytaj laptop) w spadku otrzymujemy masę zbędnych aplikacji. Pytanie brzmi czy jeżeli za pomocą systemowego "Usuń programy" wywalę w kosmos wszystko i całkowicie wyczyszczę zawartość tego "okna"(lista programów będzie pusta), to czy uzyskam wtedy czysty, goły Windows? A później już na spokojnie zainstaluję wszystkie potrzebne sterowniki, aktualizacje i programy? Problem pojawił się gdy chcąc zainstalować Windows 8.1 Bing utraciłem możliwość aktywacji i nawet odzyskania systemu z partycji Recovery mimo, iż fizycznie tam była. A chcę po pierwsze odzyskać zmarnowaną zawartość dysku, a po drugie wyczyścić komputer w celu poprawy wydajności.


(fiesta) #2

Może i  uzyskasz ale  przy okazji stracisz  np soft do obsługi touch pada czy panel  sterowania kartą dźwiękową itp. wszytko należy  robić z  głową a nie na pałę :wink:

Zamieść na forum  zrzut ekranowy z Dodaj usuń programy to forumowicze ci  doradzą co można bezpiecznie usunąć.


(bbbb1) #3

Doskonale zdaję sobie sprawę, że wyczyszczę wszystkie sterowniki, które trzeba będzie ponownie zainstalować, a które znajdują się na stronie producenta notebooka. Na chwilę obecną usunąłem to co z całą pewnością wiem, że jest zbędne. Np. testowe wersje oprogramowania m.in. M.Office, czy inne beznadziejne gierki. Pomyślałem o takim rozwiązaniu gdyż instalując nowy Windows w oknie eksploratora “Usuń programy” jest pusto, więc dlaczego nie zrobić tego odwrotnie, czyli usuwać programy skoro nie mam możliwości zainstalowania gołego Windowsa. Tylko… no właśnie, żeby nie przedobrzyć. I czy ktoś już robił taki eksperyment.

Zrzut zamieszczę gdy wróci do mnie laptop gdyż teraz go nie mam fizycznie.


#4

Powiem tak - możesz się w to bawić, ale zajmie Ci to sporo więcej czasu niż postawienie na czysto Windowsa i doinstalowanie potrzebnych programów/sterowników. Do tego, po tym co chcesz zrobić, na dysku, w rejestrze itp. i tak będziesz już miał bałagan, bo deinstalatory są robione strasznie niechlujnie i po odinstalowaniu programów zostaje cała masa śmieci. Można użyć do tego bardziej specjalistycznych narzędzi (np. Revo), ale i tak nigdy nie będzie tak czysto jak po instalacji Windowsa.


(bbbb1) #5

Wiem, że lepiej zainstalować na czysto, ale w moim przypadku nie ma takiej możliwości gdyż nigdzie nie mogę znaleźć mojej wersji Windows, a problemy z tym związane opisałem w innym miejscu( http://forum.dobreprogramy.pl/nowy-netbook-z-win81-a-instalacja-czystego-win81-t484313/ )

Za radą fiesta załączam zrzut Dodaj usuń programypost-141446-0-28572300-1415099496_thumb.


(system) #6

To wszystko, co jest podpisane wycieniowanym słowem “ASUS” można spokojnie odinstalować (osiem pozycji), choć jest ryzyko pozbycia się sterowników ATK (ATK Package), więc może poza tą pozycją.


(IPSEN) #7

Zobacz-http://www.komputerswiat.pl/poradniki/sprzet/notebooki/2011/11/usuwanie-niepotrzebnych-programow-dostarczonych-z-laptopem,2.aspx