Czy opłaca mi się inwestować w jakośc 4k?

Witam :slight_smile: Technologia 4k powoli wkracza na rynek i za pare lat będzie to norma, tak jak obecnie fullHD. MUSZĘ kupić monitor, więc rozmyślałem zakup asusa pb287q gdyż nie zamierzam zmieniać tak prędko zmieniać monitora. Niestety mój budżet nie należy do największych, a zabawki w 4k są bardzo drogie. Cudów się nie spodziewam po monitorze 4k za cene średniaka w rozdzielczości 2560x1440, ale wolałbym nie przeżyć szoku po zakupie :slight_smile: I tu rodzi się pierwsze pytanie - czy ten monitor ma jakieś poważne wady typu awaryjność itd. Wiadomo - wszystko będzie gorsze niż na monitorach z niższą rozdzielczością za tą samą cene, ale ważne żeby się po prostu nie rozleciał 2 dni po okresie gwarancyjnym i nie miał poważniejszych wad.

 

Po drugie: Czy podkręcony nowy GeForce serii 900, który na pewno niebawem wyjdzie (pewnie 980Ti lub 990) dałby rade “uciagnąć” gry chociaż w 40-50fps niekoniecznie na najwyższym poziomie detali ale chociaż wysokim? Wiem że ciężko to przewidzieć lecz mniej więcej można się domyśleć czego się spodziewać po nowych 9-setkach. Liczę że taka karta będzie kosztować ok. 3000-3200 zł a tyle jeszcze mogę wydać. Można jeszcze kombinować ze SLI ale to chyba raczej nie jest opłacalne.

 

Z góry dziękuje za pomoc.

 

Ktoś zapyta - jaki jest sens grania w 40-50 fps. Ogromnej różnicy nie ma, da się przyzwyczaić. W fps faktycznie jest, ale przecież mnóstwo ludzi gra w takiej samej liczbie klatek z uwagi na sprzet a mnie jakoś szczególnie do fps’ów narazie nie ciągnie.

Pitrek25  proszę zapoznać  się z tym poradnikiem:

 

http://forum.dobreprogramy.pl/forum-18/ogloszenie-2-poradnik-zak%C5%82adania-i-edycji-tematu/

 

a następnie konkretnie zatytułować wątek.

 

Zignorowanie prośby będzie skutkować usunięciem  topica  z  forum.

Na tą chwilę inwestycja w 4k jest nieopłacalna. Jest ona dość kosztowna i trzeba się liczyć z dużymi nakładami, a że jak napisałeś budżetu nie masz największego to nie lepiej poczekać jeszcze trochę? Albo zwiększy Ci się budżet albo potanieją potrzebne rzeczy.

I tak będziesz używał rozdzielczości fullHD niepotrzebnie przepłacisz

Nawet najmocniejsza karta graficzna będzie chyba za słaba na 4k i grafikę na full musiały by to być dwie w SLI

@lukas Na chwile obecną faktycznie nie jest, ale muszę w tej chwili kupić monitor bo się zepsuł. Jak już pisałem - za pare lat 4k będzie normą więc nie lepiej żebym już teraz kupił żeby nie odstawał z rozdzielczością za jakiś okres czasu?

Bart, nie ma tragedii. Grafika przecież nie musiałaby być na full, a mimo to karty aż tak tragicznie nie wypadają. Wystarczy nawet 30-40fps żeby było wrażenie płynności.

Ale odstawał od czego/kogo? Dla samego posiadania 4K? 

 

Za kilka lat kupisz znacznie lepszą konstrukcję w cenie dzisiejszych 1080p i karty graficzne też podgonią. 

Wolałbym nie zmieniać monitora za parę lat za 3000, bo szkoda pieniędzy. Ale z drugiej strony masz 100% racji, i wtedy będzie można kupić lepszy 4k za 1/3 tej kwoty.