Czy opłaca się kupić używany laptop?

Witam,

Przymierzam się do zakupu używanego laptopa i chcę wiedzieć czy w ogóle opłaca się go kupić. Na jakie elementy powinienem zwrócić uwagę przy kupowaniu laptopa? Co powinienem zrobić, gdy już kupię używany laptop (czyszczenie itp.)? Czy da się w szybki sposób zdiagnozować ewentualne usterki laptopa? Kwota jaką dysponuję to ~1000 zł, więc nie spodziewam się za to cudów. Jakie marki/modele laptopów polecacie? Czy Acer to dobra firma?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

Acer to jak najbardziej dobra firma. Zwracaj uwagę na czas pracy baterii, poproś o dane SMART dysku twardego oraz ilość przepracowanych godzin. Zobacz czy gwinty nie są lekko przetarte będzie to świadczyć o otwieraniu laptopa.

Jak już kupisz, zarzuć testy pamięci, dysku, jakiś stress test dla procka i zobacz temperatury. Jeżeli będą za wysokie wtedy weź się za czyszczenie. Ogólnie marki jakie mogę polecić:

Asus, Acer, Lenovo, Hp, Dell.

Jeśli już chcesz kupić używany lapek to kup go przez allegro ( w ostateczności) lub jeśli masz taka okazję to kup od znajomych.Podstawowa sprawa to bateria, w razie czego warto ją wymienić na nową.Sprawdzając sprzet warto ( o ile jest taka możliwość) przetestować go na nowo postawionym systemie , uruchomić kilka( naście) aplikacji równocześnie i jeśli lapek to wytrzyma bez bsod -ów lub innych krzaczków to już jest na plus dla sprzetu :slight_smile: Oczywiście ne jest to jakiś profeslonalny test wiec nie ma co traktować go jak wyrocznię :slight_smile: Warto posluchać jak chodzi chłodzenie czy nie ma z tym problemów…gdyż gorący lapek = się kłopoty ze stabilnością.

Sprzet jeśli jest zadbany przeważnie jest ok…ale z tym róznie bywa.

Z używanych lapków omijaj fujitsu-siemensy ( choć mój działa już 5 lat bez żadnej awarii) .Acery są dosyć ładne…i to kest chyba ich jedyna zaleta…jęsli trafi ci się używany sony vaio to warto sie nim zainteresować …stare Asusy mogą mieć kłopoty z chłodzeniem…Samsungi, i Tosbiby też mogą być ok pod warunkiem że sprawdzisz czy matryca nie ma wypalonych pikselków :slight_smile:

Ja bym Ci polecał firmę Medion, bardzo tania firma a sprzęt ma dobrej klasy. Mój tata kupił sobie lapka z Mediona za bodajże 2500 czy tam 3 tysiące (nówka) procek I3 21xx (nie pamiętam) i grafa GT555M. Jeśli znajdziesz używanego lapka tej firmy to polecam, bo jak mówiłem robią tanio i nie wpychają gówna.

Posprawdzaj tu:

http://allegro.pl/listing.php/search?category=491&sg=1&string=Medion&buy=5&order=pd&offer_type=1&price_from=&price_to=1100&postcode_enabled=0&state=0&distance=1&postcode=&city=&listing_sel=2&listing_interval=7&a_text_i[135][0]=&a_text_i[135][1]=&a_text_f[82][0]=&a_text_f[82][1]=&a_text_i[171][0]=&a_text_i[171][1]=&change_view=Poka%C5%BC%C2%A0%3E

Sprzęt Acera raczej bym sobie odpuścił. W lutym pokusiłem się na zakup ThinkPada serii T i jak narazie mogę stwierdzić, że był to bardzo udany zakup. Z tego co oglądałem ceny spokojnie się zmieścisz z dobrym konfigiem w budżecie jakim dysponujesz.

Za 1000zł kupiłem asusa z podpisu, daje radę, przede wszystkim przejrzyj jak najwięcej ofert, wystrzegaj się mega okazji typu stan idealny za 1000zł, sprawdzaj komentarze sprzedawców, żeby nie kupić szajsu.

Lapek za 1000 zł?!? To nie lepiej kupić już jakąś niskobudżetową nówkę za 1200-1600 zł? Nawet Ci co myślą, że się znają często się łapią przy odsprzedaży używanej elektroniki, więc tutaj opcji może być wiele. Na pewno nie polecam zakupu drogą wysyłkową, no i ważne żeby używany komputer miał gwarancję. Wtedy interesuje Cię tylko czy nie ma widocznych uszkodzeń, a resztę możesz przetestować w domu. Wiadomo, że im mniej używany tym lepiej. No i trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie co dostaniesz za 1000 zł, czy Ci się to w ogóle opłaci. Baterię trzeba sprawdzić na bank bo z tym to różnie bywa, a te są dość drogie, więc wymiana raczej nie wchodzi w grę. Dysk twardy też może być jakoś trafiony. Napęd może czytać ale np. nie nagrywa płyt. Płyta główna (wejście do BIOS może być nie możliwe), może nie zapisywać ustawień w BIOS. Jest masa rzeczy do sprawdzenia i tak na dobrą sprawę ciężko Ci będzie je wszystkie zweryfikować nawet na miejscu przy sprzedawcy. Na pewno odradzam Acera, zwłaszcza używanego. W starszych komputerach zawsze coś z biegiem czasu wysiada, więc trzeba być tego świadomym. Przyzwoite są Dell’e, Asusy, HP, chociaż to w zasadzie zależy od modelu, najlepiej poczytać trochę opinii w Internecie przed dokonaniem zakupu konkretnego modelu.

Dziękuję wszystkim za pomoc. Widzę, że dużo rzeczy muszę sprawdzić w używanym laptopie. Możecie polecić mi jakiś dobry model z wyjściem HDMI i dedykowaną grafiką?

@dreaper

Naprawdę doradzasz mi Celerona + Intel HD Graphics? Na tym bym pewnie Ubu nie odpalił.

Mobilne Celerony są bardzo wydajne. A grafika intela nadaję się do wszystkiego nie licząc gier.

Ubuntu napewno odpalisz, ja na moim netbooku bez problemu odpalam i chodzi sprawnie.

Tak? Zawsze kojarzyłem Celerony jako procesory dla masochistów. Gdzie znajdę porównanie wydajności mobilnych CPU i GPU?

http://www.notebookcheck.pl/

sporo firm decyduje się na używane laptopy. Jak dla mnie jest korzystna relacja jakość / cena. Sam kiedyś takowego Compaqa miałem.

@igrek

Dzięki. Bardzo mi się przyda ta strona.

Ja do 1000zł zamiast laptopa wolał bym jednak tableta, ale z laptopów to nie znajdziesz dobrych.

A co do masochistów mogę powiedzieć że mnie obraziłeś gdyż sam mam Celeron’a. Fakt Celerony nie są takie pro jak nie wiem i7 ale są to dobre procesory do domowych zastosowań a Celeron M daje rade na taktowaniu 1,8GHz z 720p HD na youtube.

Może lepiej kupić notebook, sprawdź tutaj: http://www.nokaut.pl/netbooki/acer-aspire-one-722.html - może napęd CD nie jest dla Ciebie konieczny,ceny jak za używany laptop a tylko troszkę mniej mocy.