Czy opłaca się przenosić forum na subdomenę?

Witam.

Posiadam całkiem dobrze wypozycjonowane forum. Forum zostało uruchomione 5 lat temu i posiada ok 14.000 postów i 3.000 tematów. Chodzi mi po głowie pewien pomysł. Forum jako forum chcę umieścić pod adresem forum.123.pl może i jeszcze wtedy bym dodał galerię pod podobnym adresem czyli galeria.123.pl. Pod główną domeną czyli 123 umieścił bym wordpressa tak, żeby przypominało to wszystko portal. Dobreprogramy są tutaj świetnym przykładem. Moje pytanie brzmi następująco. Jak na to wszytko zareaguje google? Bo najpierw zostanie poinformowane, że 123.pl zostało przeniesione na subdomenę forum.123.pl a potem na głównej domenie znowu pojawią się wpisy np po miesiącu. Myślę, że taki czas pozwoli google dobrze przenieść stare odnośniki do nowej subdomeny. Czy w ogóle opłaca się robić taki zabieg dzielenia czy może lepiej zostawić to wszystko tak jak jest i “dokleić” wordpressa do głównej domeny wtedy linki z wordpressaa i forum będą na jednej domenie.

Zrób jako główną domenę forum;

123.pl - forum

portal.123.pl - wordpress

galeria.123.pl - galeria

itp.

W tym przypadku nic się nie zmieni, a wszystko będzie dobrze rozgospodarowane.

Chyba, że koniecznie chcesz, by wordpress był jako strona główna serwisu, to pozostaje przenieść forum do subdomeny.

Ewentualnie pobawić się przekierowaniami.

Musiałbyś trochę się wstrzymać ze stawianiem WP na domenie głównej i zrobić przekierowanie 301 z 123.pl na forum.123.pl, żeby forum odzyskało swoją moc. Po jakimś czasie 1-2 mc zdjąć przekierowanie i wtedy na domenie głównej postawić WP.

Pamiętaj, że po zmianie adresu forum możesz mieć masę błedów 404 zanim google wszystko ponownie poindexuje

c7s pomysł z pozostawieniem forum na starej domenie jest w sumie dobry i chyba mniej z tym roboty co z następnym pomysłem. Jednak bardziej atrakcyjny i przyszłościowe wydaje mi się jednak przeniesienie forum do subdomeny forum.123.pl

alfredos tak z ciekawości jeśli poinformuję google, że domena została zmieniona i żeby tam wszystko sobie przestawił, po czym po miesiącu czy dwóch zrobię tam portal to nie będzie żadnych problemów z zaindexowaniem tej głównej domeny? Chodzi mi o to, żeby google potem uznał mi tą domenę główną jako aktywną.

Przemyśl to dokładnie. Żeby utrzymać forum na subdomenie musisz cały czas mieć 301. Zdejmiesz 301 i forum poleci chyba, że w międzyczasie tak dowalisz linkami, że zrównoważysz ten nagły brak.

Rozważ jeszcze taki patent: kupujesz nową domenę i sadzasz tam wszystko tak jak chcesz a na forum dajesz z obecnej domeny 301. Wada to konieczność utrzymywania 2 domen.

Niestety zakup dodatkowej domeny jest niemożliwy ze względów finansowych :frowning:

Forum postawiłem po to, żeby każdy mógł się wypowiedzieć a zaczynałem od darmowych hostingów. Teraz opłacam ze swojej kieszeni wszystko więc musi zostać tak jak jest. Tworząc portal + forum mam nadzieję, że zdobędę jakieś pieniądze z reklam. Zapewne jednak to też będą grosze.

Koniec końców zrobiłem domenę forum.123.pl a na 123.pl postawiłem przekierowanie 301.

Jakoś to wszystko działa i co dziwne google indeksuje od nowa bardzo stare tematy, gdzie nie miałem ich nawet w indeksie google na starej domenie :wink:

Za jakiś miesiąc/dwa zdejmę 301 i postawię portal.

Mam nadzieję, że wszystko zakończy się pozytywnie.

Pozdrawiam i dziękuję za miłą dyskusję.

Jak zdejmiesz 301 to polecą pozycje. To już lepiej weź sobie darmową domenę .tk jak nie masz hajsu na płatną. Poza tym .eu na nazwie to koszt 50 zeta na rok już da się ugryźć. .info czy org na ovh masz po 35 a odnowienie po 40. To nie jest jakaś wielka suma za zachowanie pozycji. Tym bardziej jak dasz jakie reklamy i coś zarobisz.