Czy pamięć RAM będzie pasować do płyty

Witam czy te pamięci http://www.morele.net/pamiec-good-ram-ddr3-8192mb-pc1333-dual-2-x-4096-cl9-gr1333d364l9-8gdc-312401/ lub te http://www.morele.net/pamiec-crucial-2x4gb-ballistix-sport-1333mhz-ddr3-cl9-non-ecc-dimm-1-5v-heat-spreader-bls2cp4g3d1339ds1s00ceu-540178/ będą pasować na 100% do płyty Gigabyte m68mt-s2 i które będa lepsze goodram czy crucial i dlaczego ?

GoodRam dobre bo polskie. “Kilka” komputerów już sprawdzałem i GoodRam wraz z Kingstonem wypadają najlepiej. W życiu nie słyszałem o tym drugim producencie, ale np. OCZ jest podobno renomowaną marką, a akurat te kości, które testowałem nie chciały działać z timingami z naklejki… Weź coś z wyższym zegarem. Pamięci do 2400 MHz nie są dużo droższe. Po co komu jakaś wielka pojemność pamięci? Prędkość się liczy.

Chciałem wziąć 1600 ale płyta obsługuje do 1333mhz

1600 możesz montować spokojnie. Na stronie producenta jest napisane ze przy OC działa :slight_smile: Mogą pojawić się problemy z temperaturami, ale mnożnikami wtedy wystarczy ‘zjechać’ w dół… Jak umiesz liczyć to sobie z tym poradzisz :smiley:

a oznaczenie na stronie producenta 1333+ oznacza ze mogę je podkrecić ?

Pamięci RAM nie da się podkręcić… tzn. chyba się da, ktoś o tym na pewno słyszał, ale w praktyce nic nie wiadomo :smiley:

Oznaczenie 1333+ znaczy że możesz montować pamięci szybsze niż 1333. Producent podaje że 1600 to max.

Domyślnie magistrala będzie działała na 200. Musisz przestawić tę magistralę o około 40. Taktowanie mostka przy mnożniku 10x będziesz miał 2400, ale bez dodatkowego chłodzenia komputer może być niestabilny. Mnożnikiem musisz wtedy wyregulować na np. 9x240=2160MHz co na pewno wytrzyma. Im wyższa wartość wzrasta też przepustowość pamięci.

Liczysz najpierw z proporcji

1333MHz - 200

1600MHz - 240

CPU skoczy do 3800 przy mnożniku 16 więc musisz zmniejszyć do 13,5.

HTT też trzeba zmniejszyć bo to nie daje żadnych realnych efektów, a może spowodować błędy.

Mam taki sam proc i działa stabilnie przy 3,6GHz z BOXowym wentylatorem.

Czyli że mogę zamontować 1333 lub 1600 mhz ?

Tak i 1600MHz na pewno wytrzyma twoja płyta. Możesz montować jeszcze szybsze, ale to nie ma większego sensu bo mostek północny ci się zagrzeje. Jak rozumiesz o co chodzi z O.C. to możesz wywalić radiatory i zamontować chłodzenie cieczą :smiley: Wtedy może na ponad 3GHz płytę podkręcisz, ale co jest już bez sensu. Taniej kupiłbyś nową płytę, która te pamięci obsługuje w standardzie.

Jak wmontujesz 1600 MHz i ustawisz bios tak jak napisałem powyżej (o ile nie pomyliłem się w obliczeniach) będzie działać na 100% :slight_smile: i na 100% wszystkie operacje wykonywane przez CPU będą śmigać lepiej przy tym samym zegarze.

Co nie zmienia faktu że z tą pamięcią proca też podkręcisz ładnie. Jeśli masz dobrzy przepływ powietrza w obudowie to do 3,5 na pewno. Od 3,65 napięcie wzrasta z 1,5V na 1,6 i zaczyna się grzać.

Najważniejsze jest taktowanie North Bridge (NB) Czyli magistrali pomiędzy CPU a pamięcią RAM. Jak domontujesz choć mały wentylator na małych obrotach, żeby nie hałasował myślę że 2400MHz osiągniesz. Nie zapomnij że HTT powinno zostać na 2000MHz. Wydajność ‘odrobinę’ spada przy zbyt wysokim taktowaniu.