Czy pasta pod procesor jest potrzebna?

Witam

Informatycy z pewnego urzędu państwowego w Krakowie stwierdzili, że nie jest potrzebna pasta i nic takiego podobnego nie używają. (plastra tez nie)

Zawsze byłem przekonany, że bez tego jest duże ryzyko przegrzania się procesora.?

Tak jest potrzebna :slight_smile: Trudno to jakoś sensownie uargumentować komuś kto myśli, że jest informatykiem i wie wszystko na temat hardware, a do tego jeszcze pracuje w urzędzie. Pasty termoprzewodzące stosuje się wszędzie w elektronice od lat w celu wiadomym, rozbierając nawet bardzo stare komponenty często natkniesz się na pastę pomiędzy radiatorem a elementem wydzielającym ciepło. W nowszych słabo grzejących się komputerach podczas normalnej pracy w programach biurowych procesor grzeje się w bardzo ograniczonym zakresie i będzie pracował bez pasty, jeśli jednak włączysz jakąkolwiek wymagającą aplikację to może być różnie. Spróbuj usunąć pastę tam gdzie potrzeba wydajnego systemu chłodzenia np w laptopie i pograć w jakąś grę :slight_smile:

@pstrowsky

No ja o tym wiem, znaczy myślałem że wiem. Ale jak tak powiedział ktoś kto zajmuje się tym w chyba jedynym takim urzędzie w tak wielkim mieście to trochę zgłupiałem. :smiley: Może faktycznie do zadań biurowych nie jest ona tak potrzebna, ale to była porada do sprzętu domowego PC multimedialnego :o

Pastę termoprzewodzącą nakładasz podczas instalacji procesora wraz z wentylatorem oraz wtedy kiedy konserwujesz swój komputer (rzadko kiedy ktoś to robi). Czyli wychodzi, ze czynność jest jednorazowa. Stąd taka interpretacja urzędników :slight_smile:

W przypadku braku takiej pasty w najlepszym wypadku komputer będzie Ci się wyłączał po osiągnięciu odpowiednio wysokiej temperatury na procesorze, a w najgorszym spalisz procesor.

Dodatkowo panowie w takim urzędzie dostają już raczej firmowe komplety komputerowe (nie składają nic sami) i mogą nie wiedzieć, że taka pasta jest nakładana. Ktoś kto chodź raz wymieniał sam procesor, albo składał komputer wie, że taka pasta się tam znajduje.

cholinex , nie słuchaj głupot i głupich ludzi z jakiegoś urzędu… a jak chcesz się przekonać czy jest potrzebna to sobie sprawdź na swoim procku :lol:

@rradek

Ja tego nie słucham, ale powiedziałem znajomej ze taka pasta jest potrzebna(przy wymianie procka), a ona uzyskała informację ze nie, i mi nie wierzy bo ja jestem użytkownikiem PC a oni Informatykami w urzędzie …

Owszem, ale tez są składaki, w pojedynczych pokojach. Trochę tam czasu spędziłem, po godzinach :smiley:

Zresztą czy składają czy nie, taka wiedza jest chyba podstawowa.

Tak czy inaczej, dzięki za potwierdzenie słuszności mej skromnej wiedzy, bo trochę mnie to zaskoczyło :wink:

Ja tam byłbym ostrożny z tym odżegnywaniem informatyków pracujących w urzędzie od czci i wiary (nie jestem informatykiem pracującym w urzędzie).

Wszystko zależy od tego jak wyglądała ta rozmowa między laikiem, a informatykiem i co kto rozumie przez zwrot “pod procesor”.

Ja bym też odpowiedział, że pod procesor nie trzeba pasty. :slight_smile:

U mnie na starym grzejniku Athlonie XP na słabszym chłodzeniu niż powinno być chodzi bez pasty, problemów nie ma. Zakładałem P4 bez pasty i też problemu nie ma. Obstawiam że gdybym starł na tym Phenomie co mam, też by nie było problemu.

Gdybym kiedyś go wymieniał to zetrę, założę na golasa i sprawdzę. No chyba że AM2+ ma też taki dupowaty uchwyt od CPU jak Socket A to nie sprawdzę (BTW ten co wymyślił montaż Athlonów powinien dostać po uszach…)

No tak, a do tego włączając abstrakcyjne myślenie można powiedzieć, że pod pastę również nie trzeba procesora :slight_smile: Niefortunność takiego sformułowania nie zwalnia informatyka od logicznego myślenia i nie wymusza interpretowania tak sformułowanej wypowiedzi wprost :slight_smile: Jest jednak możliwość, że zaistniał efekt głuchego telefonu, do informacji wkradł się szum i to koleżanka coś pokręciła :slight_smile:

Rozmowa była sms," czy maja Pastę termoprzewodząca do montażu procesora ".odpowiedz. nie maja nie potrzeba takiej i nie stosują.

Fakt ze sformułowanie pod procesor jest mylne , to jest na procesor który znajduje się pod radiatorem, ale każdy kto wyjmował procesor wie o co chodzi chyba.

@ra-v

Pewnie ze można bez i jeśli będą się dobrze stykać powszechnie procesora z radiatorem to będzie odprowadzanie ciepła, ale z pasta chyba będzie znacznie wydajniejsze i bezpieczniej (pasta 6zł, procesor 600zł) np :smiley:

Może faktycznie nie potrzebują, procesor w wersji box ma teraz chyba zawsze radiator posmarowany pastą, więc nie trzeba nic dokupować.

Dokładnie tak, tutaj tkwi właśnie sedno. Niezrozumienie. Nie raz się spotkałem, że się nie zrozumieliśmy z kolegą laikiem, albo on mnie nie zrozumiał, a tylko myślał że zrozumiał. Potem drugiemu niestworzone rzeczy mówił, że podobno ja tak powiedziałem. Tak to jest.

Dodane 16.11.2012 (Pt) 0:36

Tutaj może nie chodzić o ‘pod procesor’ i być może to akurat zrozumiał o co Ci chodzi. Odpowiedział Ci na pytanie że nie mają. Bo być może nie potrzebują, nie w sensie że jej nie potrzeba, a tylko że oni nie potrzebują, może się też przejęzyczył ‘potrzeba’ => ‘potrzebują’. To Ty myślałeś może na wyrost zadając mu to pytanie przykładowo nie wiedząc że oni nie składają komputerów i nie mają past, a on po prostu odpowiedział, że nie mają i nie potrzeba im ich, a nie że nie trzeba stosować.

Dlatego warto dopytać jeszcze, zadając dodatkowe pytnia, aby nie było niejasności.

Nie raz się spotkałem z niedogadaniem/niezrozumieniem i wynikającymi z tego problemami potem.

Zresztą nie wiem jak to wszystko tam pomiędzy wami przebiegało.