Czy pasywnie chłodzony ITX się przegrzewa? prawie 100 stopni

Obudowa: ModeCom Feel 202 96W ITX

Płyta: główna Asus E45M1-I DELUXE

Komputer całkowicie chłodzony pasywnie i bezgłośny bo na płycie jest fabrycznie jeden duży radiator, a zasilacz obudowy jest zewnętrzny jak w laptopie.

Niestety rdzenie procesora w iddle mają ok. 88 stopni, a po obciążeniu temperatura nadal wzrastała do 90 paru stopni po czym przerywałem test.

W tabelach w internecie piszą, że temperatura krytyczna dla tego procesora to 90 stopni, a Core Temp pokazuje Tj. Max. 100 stopni.

Ryzykowna jest taka praca i muszę pomyśleć nad chłodzeniem czy może czujniki kłamią? Dodam, że komputer jest stabilny, a chyba powinny być jakieś problemy przy tak krytycznych temperaturach?

Co się w ogóle dzieje jeśli faktycznie przekroczę maxymalną temperataturę? Procesor się niszczy czy zwalnia/wyłącza?

Wtedy się wszystko spali.

Masz miejsce na chociaż 120x120x12mm wentylator?

http://www.cooling.pl/scythe-slip-strea … 51739.html

Czy my tutaj mówimy o generatorze dużej mocy ? :slight_smile:

Jak już to azot / woda, oczywiście jak nie chce wiatraka.

Nie wiem jak na itx, ale raczej jakaś pasta tam powinna być (moim zdaniem powinieneś ją wymienić :slight_smile: )

Ustaw w biosie reset przy 90st, bo sfajczysz jak ja :slight_smile: Co do czujników, sprawdź na dotyk :slight_smile:

Radiator dobrze przylega bo parzy, więc przyjmuje ciepło.

Nie da się ustawić wyłączania komputera, zresztą tutaj nie o to chodzi.

Procesor prawdopodobnie przy krytycznie dużych temperaturach drastycznie zwalnia.

Prawdopodobnie zdecyduję się na zaproponowany tutaj Scythe Slip Stream Slim, taki slim powinien wejść i wystarczyć bo położyłem teraz na radiatorze mojego starego Cooler Mastera 120mm z obudowy i temperatury się wahały od 53 stopni w iddle do 64 stopni w stresie - te temperatury już mnie satysfakcjonują skoro wcześniej przy 90 komputer dawał radę, zresztą Asus chyba to przewidział… Z tym, że wentylator kupię nie 1600 RPM ale 1200 RPM i ustawię jeszcze w biosie żeby go zwalniał i tylko wchodził na max obroty przy wysokich temperaturach. Chcę jednak jak najbardziej zachować ideę cichego komputera.

Wybacz ale w przypadku małej platformy należało się liczyć z temperaturami…A co do wentylatora, to bierz 1600, żeby mieć zapas wydajności