Czy pendrive z USB 3.2 będzie działał na netbooku USB 2.0?

Mam netbooka wieloletniego netbooka Packard Bell dot se 014 i nie mogę sprawdzić jaki ma typ USB ale podejrzewam że 2.0 i stąd pytanie tak jak w tytule tematu.
Chodzi o ten produkt ogólnie

Chyba będzie działał… Ale nie jestem ekspertem :wink:

Będzie działał.

1 polubienie

Nie koniecznie. (chyba, że ktoś posiada i może potwierdzić)

Każdy jest kompatybilnie wstecznie.

Nie, nie jest. To, że nie widziałeś nigdy takiego, który nie jest, to nie znaczy, ze ich nie ma (ja widziałem).

Będzie działał, ale będziesz miał znacznie niższą prędkość odczytu i wysyłania danych niż producent obiecuje

1 polubienie

Pamiętaj by podłączać drugą stroną (by nie kupować adaptera).

I opcjonalnie to może być jednak 3.1 gen 1 a Kingston leci w kulki.

1 polubienie

USB stało się żartem ze samego siebie. Wprowadzili to jako ustandaryzowanie wielu innych złączy komputerowych, a skończyło na dziesiątkach odmian samego universal (sic!) serial bus. Znowu okazuje się, że Apple (intel/lightning) robi rzeczy lepiej.

Jeśli chodzi o kompatybilność, to w teorii ma być wsteczna, więc bardzo ciekawi mnie kiedy @vries wytłumaczy dokładnie o co mu chodziło i jakie urządzenie u niego nie działało.

Może podłączył pod usb zewnętrzny dysk twardy i mu nie działało bo zapomniał że akurat ten model wymaga również zewnętrznego zasilania. Często właśnie z tym się spotykam wśród ludzi którzy narzekają, że podłączyli coś pod usb i im nie działa zapominając (pewnie z przyzwyczajenia), że niektóre urządzenia podpięte pod usb wymagają również zewnętrznego zasilania.

Chodziło o pendrivy, które działały z USB3, a nie działały z USB2. Nie jest to częste zjawisko, ale widziałem takie ze dwa razy. Jeden dostałem do przetestowania w robocie, bo pracownikowi nie działa i chciał zwrócić. To było w okolicach 2012-2013 r. Oznaczenie na opakowaniu pendrive USB3 (wtedy nie był to aż taki standard i miałem w sumie duże problemy, by znaleźć działające USB3 w firmie). Nic o kompatybilności wstecznej i takiej też nie było. Drugi taki widziałem ok. 4-5 lat temu. Może faktycznie były uszkodzone. Trudno mi powiedzieć.

Ja mam taki dysk zewnętrzny, który strzela fochy gdy jest podłączony pod USB3.0. A na 2.0 działa od strzału.

To jest akurat wina uszkodzenia. Bardzo możliwe, że mechanicznego. USB2 łączy się po czterech pinach widać je w każdym porcie A, bo są mocno wysunięte do przodu. USB3 po pięciu. W porcie A reprezentowane są poprzez wystające druciki w głębi wtyczki. Wystarczy, że jeden z drucików się zagnie lub złamie i komunikację USB3 szlag trafia. Co gorsza urządzenie nie przechodzi wtedy na kompatybilność wsteczną tylko nie łączy, bo nie potrafi wynegocjować prawidłowego połączenia. Porty USB2 oczywiście nie widzą uszkodzenia, bo nie mają odpowiednich złączy i wtedy urządzenie działa poprawnie.

USB to standard jaki jest kompatybilny wstecznie z założenia a nie widzi misia.