Czy płyta Gigabyte GA-K8NF-9 da sobie radę z dyskiem SATA III?

Z pomocą kolegi udało mi się ten dysk podłączyć. Generalnie jest wykrywany przez komputer, jednak zamiast pojemności 1TB wyświetla się pojemność… 33Mb! Miał ktoś kiedyś taki przypadek? Czy to wina dysku, czy może być jakaś inna przyczyna?

 

Wyjmij zworkę z dysku, którą wkładałeś? Nie zakładaj żadnych zworek.

 

Jak podłączysz dysk, bios ma Ci go prawidłowo wykryć.

Ze zworką czy bez pokazuje taką samą pojemność, czyli 33Mb.

A zworka była w ogóle na nim założona? jak była, to załóż tak jak była w nowym dysku.

 

Sprawdź dysk na innym kompie, może już uszkodzony.

Ja dalej obstaję za aktualizacją biosu. Może być tak, iż bios wykrywa nieprawidłowy rozmiar, gdyż po prostu jest stary.

Asham83, czy ta pojemność jest podawana przez bios czy gdy próbujesz instalować system?

I jeszcze jedna sprawa. Wejdź do biosu czy czasami nie masz ustawionego trybu SATA na AHCI, bo Twoja płyta tego NIE OBSŁUGUJE. Musi być IDE.

Gdy próbowałem instalować system to pojemność była nieco większa, bo ok. 2GB, czyli też nieprawidłowa. System zaczął się instalować, ale instalacja została przerwana z uwagi na małą ilość miejsca na dysku, po tym zabiegu ilość miejsca wynosi 33Mb… Żadnych zworek na dysku nie było. Kolega powiedział, że przyniesie kieszeń SATA i podłączymy ten dysk do usb jako dysk zewnętrzny, być może wtedy pokaże się prawidłowa ilość miejsca. Jeśli nie, to spróbuję go jeszcze podłączyć na innym komputerze. Do biosu na razie nie wchodzę, bo i tak się na tym nie znam, poczekam na kolegę.

Najlepiej podłączyć go do innego kompa (sprawdzić go, czy OK), założyć mu partycje i je sformatować i podłączyć do Twojego i instalować system na partycji C.

W takim razie może być tak że bios jest ok, tylko xp źle wykrywa rozmiar. Ewentualnie nieinwazyjnie możesz pobrać jakieś live cd np gparted i tam sprawdzić ile faktycznie ten dysk ma i ewentualnie go sformatować pod system xp