Czy płyta Gigabyte GA-K8NF-9 da sobie radę z dyskiem SATA III?


(Zuikaku83) #1

Witam, mam zamiar zmienić dysk twardy, konkretnie na Seagate Barracuda ST1000DM003 1TB 3.5'' SATAIII 64MB 7200rpm. Czy da się go podłączyć pod moją płytę główną wymienioną w tytule? Z góry dziękuję za odpowiedź.


(kliszka) #2

tak


(Lufcik) #3

, ale będzie chodził w trybie sata I zgodnie ze specyfikacją płyty http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-k8nf-9_1x/.

Płyta jest już dość leciwa, dlatego trzeba się liczyć z zaktualizowaniem biosa choć wcale tak nie musi być. 


(Zuikaku83) #4

Ok, a czy jakieś dodatkowe kabelki/przejściówki są potrzebne, czy wystarczą te, które będą dołączone wraz z dyskiem?


(mrFreeze) #5

Kabelek SATA czy to SATAII czy SATAIII jest ten sam. Nic nie musisz dokupować.


(falcon89) #6

Z dyskiem nie dostaniesz żadnych kabli (kabel SATA musisz załatwić we własnym zakresie, kabel zasilający wychodzi prosto z zasilacza, zdjęcie).


(Atronics) #7

Asham83

 

jak by cię interesowało to tutaj masz pełen komplet

 

WD Blue WD10EZEX (1TB, 64MB, SATA/600) z kablem sygnałowym

http://www.agito.pl/dysk-wd-blue-wd10ezex-1tb-64mb-sata600-83-644100.html?attr=1-1243,4268-433190,175-194726


(Zuikaku83) #8

Kupiłem dysk i nie mam go jak podłączyć, gdyż wtyczka kabla (szeroki, szary) biegnąca od płyty głównej, nie pasuje do gniazda znajdującego się w dysku. Jest jakaś przejściówka czy trzeba kupić nowy kabel łączący płytę główną z dyskiem?? Popatrzyłem trochę w necie i mam pytanie: czy ten kabel rozwiąże sprawę?? ---->http://www.agito.pl/logilink-adapter-ide-zenski-sata-meski-63-886848.html


(Lchrom) #9

Będzie ok ale czy nie lepiej kupić w Twoim przypadku tylko kabel SATA? Przecież na płycie masz wejścia SATA. A ten szeroki który masz to IDE.


(Zuikaku83) #10

No chyba, że tak, nie przypatrzyłem się płycie dokładnie i nie dostrzegłem wejścia SATA. Rozumiem, że nie będzie problemu, jeśli do płyty głównej będzie podłączony jednocześnie kabel IDE (potrzebny do podłączenia napędu) i SATA? I jeszcze jedna sprawa - w dysku oprócz wejść na kabel zasilający i łaczący go z płytą główną jest jeszcze jedno, małe gniazdo z wejściem na jakąś wtyczkę z czterema otworami. Do czego ono służy, bo żaden kabelek tam nie pasuje?


(Lchrom) #11

Nie ma problemu z podpięciem dysku na SATA i napędu na IDE a te gniazdo do jumper block ale co to jest poczytaj dokładnie w necie jest tego masa, a ja dokładnie nie wiem do czego jest potrzebny ale nie musisz się nim przejmować.


(Lufcik) #12

mi się wydaje że nie chodzi o piny(jumper block) gdyż ten zazwyczaj posiada 3 lub 4 pary.

Może jest to zasilanie molexowe na wypadek gdyby zasilacz nie posiadał sata. Który dysk kupiłeś? Podaj nazwę to się dokładnie sprawdzi co to takiego jest to o czym mówisz.


(Zuikaku83) #13

Kupiłem dysk Seagate Barracuda ST1000DM003 1TB 3.5'' SATAIII 64MB 7200rpm.


(Lufcik) #14

Zwraacam honor, miałeś racje. W tym dysku nie ma zasilania molex, a bywaja takie że mają i sata i molex.

 

Asham83,

Nie przejmuj się tym, nic tak nie musisz podłączać. W instrukcji na stronie producenta powinno być wyjaśnienie do czego to jest. Większość dysków ma też na obudowie rysunek z objaśnieniami tych pinów.


(Zuikaku83) #15

Zainstalowałem dysk w komputerze i oczywiście nie jest tak, jak być powinno... Na początku po włączeniu komputera po jakimś czasie pojawił się napis "disk boot failure, please insert system disk" czy coś w tym rodzaju. Włożyłem płytę z Windowsem XP, zaczęła się instalacja po czym pokazało mi się okno z informacją, że dysk ten ma jedną partycję o wielkości.... 2187MB. Próbowałem zainstalować dalej system ale pojawił się błąd i teraz po włączeniu kompa pojawia się informacja "błąd ładowania systemu". Co robić dalej? To wina dysku, czy też trzeba "coś" ustawić w BIOSie??


(Lufcik) #16

Dysk jest ok zapewne. Masz jakiegoś service packa czy goły windows xp? Problem zapewne jest w tym że przed instalacją systemu musisz zainstalować sterowniki kontrolera SATA.

 

Masz stację dyskietek? To powinno pomóc http://download1.gigabyte.eu/FileList/Driver/motherboard_driver_raid_nvidia_ck804_bootdisk_xp.exe


(Zuikaku83) #17

Stacji dyskietek nie mam, a Windows jest oryginalny z SP2.


(Lufcik) #18

A wcześniejszy dysk też miał interfejs sata?


(Zuikaku83) #19

Hmm... chyba nie, przynajmniej nie był podłączony na kabelku SATA tylko na IDE.


(Lufcik) #20

Wiesz co, spróbuj tak. Dostań się do tego dysku fizycznie i sprawdź czy na tych 4 pinach jest jakaś zworka. Bo tak jak mówiłem na początku ten dysk jest standardowo na sata III a Twoja płyta tego nie obsługuje. Na obudowie dysku powinna być etykieta o ustawieniu zworek w celu zmiany interfejsu z sata III na I. Jeżeli nie ma to spróbuj postąpić wedle tego rysunku http://img148.imageshack.us/img148/1782/seagatesata150ml5.jpg, czyli musisz włożyć zworkę na 1 i 2 tak jak na rysunku.

Jeżeli to nie pomoże to spróbuj zaktualizować biosa, czasem to pomaga.