Czy płyta główna MSI B450-A PRO MAX pozwala na płynną reprodukcję wideo jakości UHD i 4K?

Rozważam wymianę sprzętu z zamiarem uzyskania bezproblemowej obsługi multimediów w formacie UHD (3840×2160) i 4K (4096×2160). Nie zależy mi na parametrach niezbędnych do korzystania z gier. Czy podana płyta oferuje dostateczne zasoby, aby spełnić podane wymagania bez konieczności korzystania z zewnętrznej karty graficznej?

Chyba jesteś w starej epoce :slight_smile: Teraz iGPU jest w procesorach, a nie na płytach głównych. Pozdrawiam :slight_smile:

Podlinkowałes materiał o odtwarzaniu 4K, a temat chyba dotyczy reprodukcji, czyli mocny wielordzeniowy procek obowiązkowo 32GB ram minimum i jakaś grafika do pomocy w zależności od użytego programu. Płyta główna chyba powinna wystarczyć.

Gdybym nie był „w starej epoce” to bym nie pytał. Procesor nie może działać bez płyty głównej, nieprawdaż? A może coś przegapiłem? A swoją drogą nie rozumiem powodów dla których niektórzy w swoich odpowiedziach poniżają pytających.

1 polubienie

Czy zatem płyta z odpowiednim procesorem i pamięcią operacyjną wystarczą, czy też należy poszukać karty zewnętrznej? Czy system operacyjny ma tu też znaczenie? Czy 64-bitowy Windows 7 Home Premium byłby wystarczający do tego celu? Alternatywnie na tym samym sprzęcie chciałbym także korzystać z 64-bitowego Linuksa z tymi samymi oczekiwaniami co do wydajności w 4K i UHD.

Płyta jest ok, grafika wystarczy ci zintegrowana ze współczesnego procesora o ile tylko do odtwarzania. Do edycji wideo pasowałoby już coś mocniejszego bo większość programów potrafi się wspomagać grafika podczas renderowania.

Ja nie mam pojęcia czym Ciebie poniżyłem, ale OK, przyjmuje. Zaczne pisac po chińsku mniej ludzi poniże i obraże bo mniej zrozumie chociaz i po polsku nie rozumieją.

Do zabawy i roboty w UHD karta graficzna co najmniej taka:


Maks. obsługiwana rozdzielczość 4096 x 2160

Czy sformułowanie, że ktoś jest „ze starej epoki” nie implikuje aby jakichś jego deficytów poznawczych? W każdym razie nie był to wyraz uznania, czy choćby oceny neutralnej. A moja uwaga odnosiła się nie tylko do tego wątku. Podobne i silniejsze sformułowania deprymujące innych zdarzają się także niejednokrotne na rozmaitych innych forach. Pozdrawiam,

A gdyby brać pod uwagę także edycję, to czy zastosowanie odpowiedniej karty zewnętrznej zdałoby egzamin przy tej samej płycie głównej? Czy przykładowo karta graficzna Palit GeForce GTX 1650 KalmX 4GB GDDR5 (NE5165001BG1-1170H) sprostałaby temu wyzwaniu?

Nie potrafisz prościej?? Aż mi się język złamał czytając to zdanie.

“ze starej epoki” chodziło o to, ze kiedyś był układ graficzny w chipsecie płyty głównej, teraz jest w procesorze i o to chodziło. Nie było nic urażającego w tym. Po prostu ty to tak odebrałeś. Trochę więcej luzu proponuję na forum bo takie spinanie może być nie bezpieczne dla samego siebie i nie brania wszystkiego dosłownie. Serio, strach niektórym odpisywac bo jedno, dwa słowa i obrażony.

Jeżeli mówisz o tej:


To zapomnij bez porządnie chłodzonej kilkoma dużymi wentylatorami obudowie. To nie niesamowicie się grzeje, a przy obróbce wideo będzie na maksa obciążona i będa problemy.

Może po prostu byłem za tępy, żeby to zrozumieć w ten sposób? Ale walczę z tym zadając pytania mądrzejszym ode mnie na różnych forach.

Dzięki! O taką informację mi chodziło. Tak się akurat składa, że dysponuję raczej dobrze chłodzoną obudową Antec Nine Hundred Two.

https://www.morele.net/obudowa-antec-nine-hundred-two-v3-0-761345-15924-1-504846/

Czy w takim przypadku ta karta również nie spełniłaby moich oczekiwań?

1650 KalmX to grzałka, której nie pomaga nawet dobra wentylacja w budzie - patrz podsumowanie ww. arykułu:

Szukaj innej karty.

Pasywne karty stosuje się w sprzęcie multimedialnym np. HTPC w salonie oraz w zestawach biurowych. Do takich zadań nadają się znakomicie, a temperatury nie będą stanowiły problemu.

Do grania i aplikacji używających CUDA/OpenCL taka karta nie nadaje się, może z wyjątkiem obudów o wysokim przepływie powietrza, ale ze względu na dziwne ułożenie żeberek radiatora w tym modelu i z tym może być problem.