Czy płyta główna z obsługą SATA II odczyta prawidłowo dysk twardy wew.SATA III lub przez kieszeń USB

Dzień dobry
Posiadam płytę główną
Gigabyte GA-G31M-ES2L

Zamierzam kupić dysk twardy wewnętrzny 1,00 TB lub 2 TB, szkoda, że nie ma już 1,5 TB wysokość dysku twardego wewnętrznego 9,5 lub 7 mm, przeznaczenie notebook (laptop) na SATA III.

Dysk twardy wewnętrzny 1,00 TB lub 2 TB na SATA III, będzie zamontowany kieszeń, a następnie podpięty pod kabel USB 2.0 do komputera.

Moje pytanie.
Czy dysk twardy wewnętrzny 1,00 TB lub 2,00 TB SATA III będzie normalnie działał oraz normalnie bez żadnych błędów zapisywał dane na dysk twardy.

Dodam, że kupiłem kabel SATA III i podłączyłem pod moją płytę główną Gigabyte GA-G31M-ES2L, gdzie obsługuje SATA II. Połączyłem dysk twardy z systemem operacyjnym Linux oraz Windows XP home SP3. Windows XP home SP3 się nie uruchomił, natomiast Linux się normalnie uruchomił, ale czy dobrze zgrywał dane z dysku na dysk, z internetu na dysk tego nie wiem. Więc pytam się państwa.

Co się dzieje z danymi, jak podłączę dysk twardy wewnętrzny z SATA III do płyty głównej SATA II lub gdy zrobię dysk twardy wewnętrzny z SATA III na dysk twardy zewnętrzny pod USB, czy może kupić dysk twardy z obsługą SATA II.

Czy są może jeszcze dyski twarde 1,5 TB w sprzedaży, bo nie mogę znaleźć w sklepach.

Dziękuje za odpowiedz

Wszystko będzie działać poprawnie, ale dysk ma ograniczenie prędkości do trochę ponad 200 MB/s jeżeli to SSD, a HDD działa w pełni normalnie. Co do poprawności zapisu/odczytu nie ma to najmniejszego znaczenia.
Nawet alledrogo zrobiło artykuł o tym :joy:

Tak może na szybko:

  • dysk podłączony do SATA będzie działał bez problemu, tylko z mniejszą wydajnością (ograniczony do SATA II) - standard SATA III jest kompatybilny w dół.
  • podłączenie przez obudowę 'USB" też będzie działać - tam wewnątrz jest elektronika, która ‘tłumaczy’ to na USB, więc typ SATA nie ma większego znaczenia. Szybkość dysku - będzies ograniczony do przepustowości USB
2 polubienia

Dziękuje za odpowiedz