Czy płyta mogła ulec uszkodzeniu

Wpadła mi w ręce płyta główna, AOpen AK72. Nie wiedząc czy działa podłączyłem ją, uruchomiłem. Wiatrak zasilacza uruchomił się, ale na monitorze nic się nie pojawiło. Kilka razy włączyłem i wyłączyłem, aż poczułem lekki zapach spalenizny, spostrzegłem, że nie podłączyłem wtyczki od wiatraczków od procesora. Podłączyłem, wiatraczki zaczęły się kręcić, ale nadal nic na monitorze. Czy procesor mógł ulec uszkodzeniu? Komputer nie był włączony długo więc nie wydaje mi się, że mógł się nagrzać do tego stopnia przez ten moment, ale z drugiej strony ten zapach…

Na początek

W najlepszym wypadku spalił się procesor, w najgorszym i płyta główna (co mało prawdopodobne)

Procesor nie pali się tak łatwo. Musiałbyś go baaaaardzo mocno dovoltować.

Możliwe, że była to stara płyta i po prostu poszło zwarcie przez kurz, czy inne śmieci.

lamaxa ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Mam 3 płyty główne. Każda po podłączeniu nie daje znaku życia na monitorze. Od czego zacząć sprawdzanie?

Od zasilacza.

Zasilacz sprawdzony. Działa poprawnie.

Na płycie Asus A7V600 - X jest stały piskliwy dźwięk po uruchomieniu. Po wyjęciu ramu, czy karty graficznej bez zmian…

Przeczytaj instrukcję do MOBO i sprawdź co oznacza ten dźwięk.

Dodane 24.06.2012 (N) 14:48

Jeśli jest to BIOS Award’a, to ciągły sygnał oznacza przegrzanie procesora.

Sprawdź, czy jest pasta termoprzewodząca + dobrze dociśnięty cooler.

Na żeberkach było sporo kurzu. Usunąłem go i płyta już nie piszczy, nawet po uruchomieniu wyświetliła się wersja biosu. Jednak nic po za tym, mimo iż dysk był podłączony, zresetowałem, i niestety znowu nie wyświetla nawet wersji Biosu…

Czy to istotne w jakiej pozycji uruchamia się komputer (poziomo, pionowo)?

Czy dysk jest konieczny do odpalenia biosu?

Nie, nie ma różnicy w jakiej pozycji uruchamia się PC’ta. Ważne, żeby dysk był poziomo :slight_smile:

Do uruchomienia komputera potrzebujesz:

  1. Zasilacz - wg. Ciebie sprawny (sprawdzałeś na innym komputerze?

  2. Płyta główna - zobaczymy, czy sprawna

  3. Procesor - wg. mnie jest to przyczyna. Ściągnij chłodzenie, wyciągnij procesor, przeczyść np. alkoholem (nie spirytusem - szkoda :D)

  4. Pamięć RAM. Może ona powoduje błędy? Dasz radę sprawdzić na innej platformie? Wyciągnij i sprawdź, czy nie ma kurzu w gnieździe.

  5. Karta graficzna - wyciągnij i sprawdź, czy port nie jest zakurzony.

Nie mam pasty więc raczej wyciąganie proca odpada, co do reszty sprawdzę. Zasilacz sprawdzony na innym komputerze :wink:

Więc uzieraj na pastę, bo może to właśnie wina przegrzewającego się CPU.