Czy po instalacji Windows 10 na Windows 8 będę posiadał aktywowany system?

Witam Cię.
Kilka lat temu przeszedłem na Windows 10 kolejno aktualizując Windows 8 do Windows 8.1, a następnie do Windows 10. Z Windows 10 korzystałem dość długo okres czasu (około trzy lata) i w pewnym momencie miałem problemy z komputerem. Kiedy system nie chciał ruszyć przywróciłem ustawienia fabryczne, ale podczas przywracania wystąpił błąd i system nieodwracalnie uległ zniszczeniu. Finalnie został przywrócony Windows 8 z partycji Recovery i chciałbym wrócić do Windows 10 tyle, że wcześniej zrobiłem to na mocy darmowej aktualizacji od Microsoft. Czy kiedy posłużę się instalatorem Windows 10 ze strony Microsoft wybierając wersję, którą posiadałem w tamtym okresie (64-bitowy Windows 10 Home) to zostanie on od razu aktywowany, czy będę musiał nabyć osobno klucz?

Zrób aktualizację przez Media creation tool.
Potem możesz zainstalować od nowa.
Jeżeli jednak już wcześniej aktualizowaleś to spokojnie możesz zrobić czystą instalację.
Podczas instalacji klikasz tylko “nie mam klucza” a system sam się potem powinien aktywować licencją cyfrową.

Jeśli tylko miałeś konto aktywne Microsoft to licencja jest przyporządkowana do tego konta. Nie powinno być problemu.

Nie ma to żadnego znaczenia. Bez konta Microsoft system sam się aktywuje, tylko zaznacz tak, jak pisał @daras28-82 (“nie mam klucza”).