Czy po update Windows 7 do 10 potrzebna jest reinstalacja programów?

(H@wkeye) #1

Witam. Miałbym tutaj pytanie szczególnie do znawców systemów.

Czy jeśli chciałbym zaktualizować swoją 7 HE przez internet zgodnie z ostatnimi wieściami od MS do wersji Windows-a 10 edycja pdp Home to czy jak już będzie oczywiście ona dostępna po zainstalowaniu go konieczna będzie reinstalacja wszelkich programów użytkowych i innych aplikacji np. gier siec. oraz ponowna konfiguracja np. aplikacji i usług internetowych w rodzaju Google Drive, a także wszelkich innych danych na hdd których być może trzeba będzie uprzednio zrobić jakiś backup ?

I druga kwestia. Jak będzie wyglądała ewentualna reinstalacja tej nowego systemu pobranego przecież "w locie", a więc bez nośnika z oryginalną zawartością ? O ile wiem nowy system będzie zawierał w sobie jakieś odpowiednie opcje ponownej instalacji ?

(Borysbors) #2

Hej!

Jeśli moja wiedza jest nadal aktualna (MS ciągle zmienia zdanie co do W10, podają rózne info), to pierwsza instalacja będzie się odbywać bez nośnika, za pośrednictwem Windows Update. Ponoć będzie ona obowiązkowa, by uzyskać kod licencyjny, z którym kolejne instalacje będzie można wykonywać na czysto, z dysku, pendrive’a itd.

(dark__jedi) #3

Nie wierzę, że wszystkie programy będą działać od razu. Patrząc wstecz, widać ile jest problemów z kompatybilnością poszczególnych programów, gier, zwłaszcza gier.

(H@wkeye) #4

Jeśli chodzi o samą instalację to wg mnie nie ma już tutaj żadnych wątpliwości i na pewno odbywa się to poprzez WU, a więc na pewno nie na czysto. Nic mi też szczerze mówiąc nie wiadomo o jakichkolwiek kodach. Jak dotąd bo nowa wersja wciąż jest w drodze, ale wkrótce ma być - a więc to chyba nadinterpretacja ?

Chyba, że chodzi o to że jako że wersja update jest bezpłatna, licencja ta będzie zapewniała możliwość również bezpłatnych instalacji/update’ów na przyszłość ? Brzmi sensownie, ale czy faktycznie ?

Tutaj nie do końca rozumiem, może rozwiń jeszcze swoją myśl ? Co niby nie musi się udać ?

Moim zdaniem a sądzę, że tak to należy rozumieć w kwestii przeze mnie poruszonej - po prostu uaktualniam do wersji 10 poprzez WU i to wszystko. O nic więcej nie muszę się już martwić jak chodzi o sam system. Co do danych i innych programów - też po prostu zostają acz nie jestem pewien raczej będą wymagały reinstalacji (niekompatybilność też raczej nie wchodzi w grę bo w większości przypadków jak zawsze zapewne będzie ona wsteczna). 

Dane raczej zostaną bo co niby mają one do systemu, poza tym przecież w tym konkretnym przypadku format partycji nie będzie potrzebny.

Z tym, że nie rozumiem co w tym przypadku oznacza wymienione słowo “zostają” ? Czy tak po prostu dosłownie, czy jednak po ich reinstalce ?

Nie jestem też do końca pewien jak to będzie z reinstalką tej wersji 10 ?

Jakieś przykłady może proszę, ja żadnych takich problemów nie mam. Tym bardziej z grami.

(dark__jedi) #5

Pierwszy przykład z brzegu: Czasowy Wyłącznik Komputera…

(H@wkeye) #6

Nie za bardzo już wiem do czego zmierzasz… ? Chyba za bardzo odbiegamy od tematu więc nie idźmy może tą drogą.

Moje pytanie było raczej proste. I prosiłbym wtajemniczonych w temacie o potwierdzenie lub zaprzeczenie mych przytoczonych tu argumentów i przypuszczeń.

To jest proste pytanie - czy w tym konkretnym chyba bezprecedensowym przypadku nastąpi tylko samo uaktualnienie systemu bez ponownego stawiania wszystkiego innego bo to dla mnie jest kluczowa kwestia ?

(rgabrysiak) #7

Cześć,

Na ten moment można odpowiedzieć tylko w taki sposób - tak, nie, być może. Jak Windows 10 będzie oficjalnie dostępny wówczas będzie można udzielić dokładnej odpowiedzi.

(H@wkeye) #8

Ale ja muszę a raczej powinienem wiedzieć już teraz jeśli chcę, a chcę właśnie skorzystać z tej ograniczonej czasowo darmowej promocji.

Ciekawi mnie to, a przecież sam MS gorąco zachęca by jak najszybciej skorzystać z tej oferty.

Na większość pytań znam już odpowiedź chociażby z oficjalnego FAQ witryny. Na moje pytanie nie ma tam o ile zauważyłem jednak odpowiedzi.

(rgabrysiak) #9

Cześć,

Oferta nie trwa jeden dzień i spokojnie mógłbyś zaczekać. Jeżeli jednak musisz znać odpowiedź na już, to skontaktuj się z pomocą techniczną MS.

(H@wkeye) #10

I tak też zrobię bo choć wydawało mi się że pytanie moje było z zakresu pragmatyki funkcjonowania systemów, to tutaj odpowiedzi się prędko nie doczekam.

Być może rzeczywiście za wcześnie na tę odpowiedź być może nawet nie z uwagi nie na sam system Win 10, ale na twórców programów i aplikacji innych, którzy być może nie dostosowali ich jeszcze do nowego systemu.

Ok. przekonałeś mnie, choć dobrze o tym wiem, że oferta trwa rok od wydania nowego systemu, jednak doświadczenie pokazuje że warto się pospieszyć a skoro promocja obowiązuje już to dlaczego by nie skorzystać z niej właśnie jak najszybciej ?

(rgabrysiak) #11

Cześć,

My możemy tylko bazować na wcześniejszych doświadczeniach, które pokazują, że nie zawsze aktualizacja starszego systemu do nowszego przebiega bez problemów. Być może część aplikacji będzie działać poprawnie, być może część nie będzie kompatybilna z nowym systemem.

Myślę, że pomoc techniczna będzie dysponować większa wiedzą nt. aktualizacji niż my szaraczki na forum - stąd sugestia aby się z nimi skontaktować.

Moje dotychczasowe doświadczenie pokazuje również, że nie zawsze warto się spieszyć z instalacją nowszego systemu. Mimo osiągnięcia fazy RTM zawsze pojawiają się jakieś kluczowe aktualizacje - jak nie poprawiające znalezione błędy to dodające nowe, drobne funkcjonalności.

Jednak każdy ma prawo do własnej opinii i nie będę w żaden sposób negować twojego podejścia w kwestii szybkiej aktualizacji.