Czy po upgrade sprzętowym będzie konieczna reinstalacja systemu Windows 10?

Witajcie.
Wkrótce, w jednym z komputerów, będzie mnie czekał upgrade płyty głównej i procesora. Obecnie jest zamontowana 4 generacja, a mianowicie i3-4170. Przesiadka odbędzie się na i3 12stej generacji. W związku z tym mam pewne wątpliwości. Wiem, że przy niedużych modernizacjach sprzętowych nie jest konieczna ponowna instalacja systemu. Zastanawiam się jak to może wyglądać przy tak dużym przeskoku technologicznym… chodzi o generacje. Obecnie jest zainstalowany system Windows 10. Nie ukrywam, że chciałbym uniknąć ponownej instalacji. Czy miał ktoś może podobną sytuację?

Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

Reguły tutaj nie ma. Dowiesz się, dopiero kiedy to zrobisz. Albo wstanie, albo nie wstanie. Jeśli nie wstanie to instalacja od nowa. Jeśli wstanie - to w jakim stanie? Czy bez problemów czy z problemami? Jeśli wstanie z problemami, to możesz próbować odświeżyć system z zachowaniem istniejących plików etc.

Pierwsze uruchomienie wykonaj w trybie awaryjnym.

Raczej wstanie, tylko pamiętaj że licencja jest ‘zaszyta’ w płycie głównej.

Google mówi: Ponowne aktywowanie systemu Windows po zmianie sprzętowej

Gryzie, zwłaszcza jak się nie ma pojęcia czego szukać. Co go obchodzi aktywacja? Będzie potrzebował, to sobie kupi licencje, wpisze klucz, a jak ma box to wpisze swój i po temacie. Aktywacja jest najmniejszym problemem tutaj.

Sugeruję ponowną instalację. Zwłaszcza gdy dyski będą jeszcze na m2.

Ilość zmian jest tak duża między tymi platformami, że pozostawienie nawet działającego systemu wiąże się z możliwością pojawienia licznych problemów. Od braku stabilności, poprzez niską wydajność, po różnorakie kłopoty.

april23 chce odpowiedzi od osób mających podobne doświadczenia, a nie przypuszczenia.

A myślisz, że ja mu to wywróżyłem z fusów? Problemy typowe to: Masa sterowników i wpisów w rejestrach ze starych urządzeń, można usunąć DeiceCleanup czy czymś podobnym, ale system i tak bardzo często próbuje aktualizować potem sterowniki do urządzeń, których już w komputerze brak. Przykładowo, mimo, że mamy komputer z np. Ryzenem, to system pobiera i próbuje aktualizować sterowniki Intela do poprzedniego komputera, a jak się nie udaje, to wywala to jako błąd i próbuje ponownie. Inny problem to mnożenie się np. portów COM, często posiadacze komputerów w firmach, podpiętych pod jakieś drukarki czy kasy, albo w warsztatach samochodowych mają jakiś soft i przekładają dyski, żeby było taniej. A programy tego typy często mają ograniczenia, np. działa z COM 3 a już 4 czy 8 nie, i trzeba ręcznie potem usuwać, przypisywać itd. a czasami po prostu przestaje działać i nic nie zrobimy. Kolejny problem, to praca dysku w innym trybie, AHCI, albo RAID, albo M2 na płycie, czasami się nie odpali w ogóle, czasami odpali, ale będzie wolniej, albo będzie robić jakieś problemy, a czasami jest ok. Dalej mamy jeszcze obsługę TPM, i UEFI, też potrafi sprawić problemy. Tak jak wspominałem wcześniej, karta muzyczna i sterowniki, kolejne jazdy, może się wywalić sterownik, a czasami jak są jakieś dodatki, np. Nahimic czy coś podobnego, jest problem z uruchomieniem tego. Problemów mogą być setki, nawet nie chce mi się wymieniać dalej. Mówię na podstawie tego, z czym ludzie przychodzą.

Kilkadziesiąt maszyn upgradeowałem sprzętowo, w tym kilkanaście z Win10. W większości przypadków Windows po zmianie płyty i procesora potrafił się podnieść. Nie zawsze jednak wszystko działało tak, jak oczekiwałem. Co ciekawe - niektóre maszyny miały identyczne konfiguracje a problemy, które z nimi miałem, były inne. Dlatego napisałem, że nie ma reguły i wszystko wyjdzie w praktyce.

Znam tylko jeden przypadek gdzie system Windows instalowany na sprzecie A w zasadzie moze działać na sprzecie B.
Tym przypadkiem jest Windows To Go, gdzie system za kazdym razem dobiera i instaluje sterowniki współpracujace ze sprzetem na którym sie aktualnie uruchamia. I też nie zawsze na kazdym.
Tu w tym przypadku jest zbyt wielka róznica sprzetowa między starym a nowym.
To nie jest „upgradowanie” starego. To praktycznie nowy komputer. Innej klasy.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Sprawa rozwiązała się sama. Konieczna była ponowna instalacja systemu.