Czy pobieraniu filmów z internetu jest legalne?

Witajcie! :slight_smile:

Pytam tak z ciekawości, czy pobieranie filmów jest legalne. Czy jest tak jak w przypadku muzyki, że używamy jej tylko do użytku własnego? :stuck_out_tongue:

Pozdrawiam :stuck_out_tongue:

Nie jest legalne i tyle.

Aha, dziękuje za informacje. :slight_smile:

Nie ma za co .

Można ściągnąć z internetu film do własnego użytku nawet nie mając oryginału, ale nie można go udostępniać osobom trzecim, sprzedawać ani wykorzystywać do innych celów jak prywatne. Dodatkowo film musi być po premierze.

To już nie rozumiem, to w końcu jest legalne czy nie?

Jest dużo artykułów na ten temat, np:

http://www.rp.pl/artykul/179350.html

Nie można pobierać materiałów (filmy, muzyka, programy, gry) chronionych prawami autorskimi.

Dobrze, dziękuje za pomoc.

Temat można zamknąć. :slight_smile:

Jest to tak zwany dozwolony użytek osobisty. A art. 23 o prawie autorskim mówi, że można nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu.

Osoba ściągająca film z sieci nie ma obowiązku nakazanego prawem sprawdzania legalności. czy film jest udostępniany zgodnie z licencją czy nie.

Wyjątek stanowi pobieranie filmów przez tzw. sieci P2P, gdyż pobierając film udostępnia się innym już pobrane fragmenty i to już jest przestępstwem. Ale pobieranie z sieci P2Mail lub serwisów hostingowych takim przestępstwem już nie jest, bo jedynie pobieramy, a nie udostępniamy.

No właśnie można pobierać. Przecież inaczej nie dałoby rady korzystać np. z youtube, gdzie przecież pobieramy materiały na dysk. Mnie bardziej interesuje, bo słyszałem gdzieś, że trzeba to skasować po jakimś czasie ) 24, czy 48h nie pamiętam)… ale nigdy nikt nie potrafił mi konkretnego przepisu podać na to, więc nie bardzo jestem przekonany.

@lith A no nikt nie potrafił podać, bo takiego przepisu nie ma. Jest tak jak pisze Irydium , pobierać można, ale udostępniać już nie.

Dziękuje za pomoc. :slight_smile: