Czy podłączenie dysków ATA do płyty z SATA spowolni kompa?

Czy jak podłączę stare dyski ATA (te z szeroką taśmą PATA) do płyty głównej z dyskami SATA to to mi spowolni działanie kompa?

Mam kilka starych dysków ATA i nie chcę ich wyrzucać i zastanawiam się nad ich użyciem jako np. magazyn, ale czy one spowolnią mi system?

Jeśli nie będziesz na nich miał plików stronicowania to nie. Pomyśl nad połączeniem ich w raid jeśli twoja płyta ma wbudowany kontroler.

Spokojnie możesz używać ich jako magazyn danych - nie będą miały wpływu na wydajność Twojego komputera. Łączenie ich w macierz RAID jest bezsensowne w takim przypadku.

:roll:

Dlaczego ? Niby nie podał żadnych danych, ale jeśli żaden z starych dysków wyraźnie nie przebija innych to połączenie ich w raid0 wyraźnie przyspieszy kopiowanie na nie (lecz kosztem bezpieczeństwa danych).

Ew można zrobić kopie zapasowe na kilku dyskach / skorzystać z raid1, znów wracamy do początku gdzie nie ma danych o stanie dysków (tutaj miałbyś szybszy odczyt i bezpieczeństwo kosztem pojemności) :slight_smile:

Raid 0 odpada od razu - to ma być magazyn danych a nie rosyjska ruletka danych - te dyski są już używane.

Raid 1 - zwiększy bezpieczeństwo danych ale kosztem utraconej przestrzeni dyskowej. Prędkość zapisu jak na najwolniejszym dysku. Jedynie odczyt się poprawi. Dodając do tego problemy z utworzeniem macierzy jakie może mieć amator - gra nie warta świeczki.

To oczywiście moje zdanie - możesz mieć inne. Poza tym nie wiemy czy płyta ma opcję Raid ATA.

:roll: