Czy pójdzie mi dysk SATA III w laptopie?

Witam

Laptop to Asus M50sc-A1 czipset prawdopodobnie to Mobile Intel PM965 Express

Obecny dysk to Sata II ST9250827AS

Jest masakrycznie wolny, przy wypakowywaniu rar zawiesza praktycznie system.

Czy Sata III będzie lepsza od II no i czy mi pójdzie Sata III ?

Ewentualnie jaki szybki model polecacie ?

Myślałem o SSD ale trochę drogie są i nie wiem czy pasują do mojego lapa.

W laptopie masz zapewne SATA 2.

Przy dysku HDD (tradycyjny dysk twardy) nie ma znaczenia czy ma interfejs SATA 3 czy 2 (żaden dysk HDD nie wykorzystuje w pełni SATA 2).

Mimo że masz SATA 2 to przesiadając się na dysk SSD odczujesz różnicę.

Przy dyskach talerzowych generalnie nie ma różnicy między Sata II i III (transfery nie wykorzystują nawet sata II). W laptopie masz sata II, więc dysk sata III nic nie zmieni (żaden). Opinie o tym dysku który podałeś są w większości negatywne. Na twoim miejscu poszukałbym dysku SSD 120 GB a ten co masz zapakował do kieszeni USB jako magazyn. Koszt dysku SSD nie jest taki duży (szczególnie na aukcjach). Nie sugeruj się transferami ani czy to sata II lub III. Każdy dysk SSD da Ci kopa x3 w porównaniu z najszybszym dyskiem HDD. Polecam dyski SSD Intela, Kingstona (te tańsze). Sam używam obu (Kingston w lapku z Win XP, Intel w stacjonarnym z Win 7, oba mimo że są sata III działają bezproblemowo na kontrolerach sata II).

Dzięki piękne i wszystko jasne, jako że laptop ogranicza tylko dysk, bo procek jest jeszcze w miare ok 2.5 ghz 2 rdzenie 800mhz i 4gb ram 667 to myślę że jak kupie ssd to mi przyspieszy trochę pracę o te 3x :smiley: byłoby super.

Mam jeszcze dysk Sata II 500gb to włożę go w obudowę i bedzie git

Znacie może jakąś obudowe co by pomieściła dwa dyski 3.5 i 2.5 cala sata II ? Nie umiecha mi się dwóch kupować.

http://www.komputronik.pl/product/10630 … itek_.html

To załatwi sprawę obu dysków. Dlatego proponuje takie rozwiązanie ponieważ dyski 3,5" potrzebują zewnętrznego zasilania (samo USB nie wystarcza). Niezbyt to estetycznie wygląda ale funkcjonalność super. Transfery przez USB 3 takie jak na sata II.

No tak tylko na razie niezbyt to się przyda bo nie mam u siebie w lapku usb 3.0 wieć i tak kabla nie wykorzystam.

Kupie jakąs obudowe na dwa dyski i już.

Mam jeszcze pytanie o tą moją płytę główną Mobile Intel PM965 Express jaką ona ma szybkość ? tzn chce kupić dysk ssd np Sata III i czy on wykorzysta swoją pełną moc ?

Jaką ta płyta ma przepustowość ?

Z góry dzięki

Ok już wiem że jest to Sata II 3 gb/s, wiem że teraz standart to sata 3 6gb/s

Więc jeśli kupie dysk ssd sata III to i tak nie wykorzysta swojego potencjału, ograniczy go sata II płyty.

Możecie polecić jakiś konkretny szybki model do 400 zł ? 120,128 gb ? oczywiscie sata III trzeba myśleć przyszłościowo.

Na przykład Plextor M5S 128GB.