Czy potrzebna mi sieć typu VLAN?

Rozwijamy ze znajomymi działalność gospodarczą i otwieramy mały dział sprzedaży. Naprawdę nic wielkiego - 5 komputerów, dwie drukarki. Czy w związku z tym konieczne jest posiadanie sprzętów sieciowych “zarządzanych”? Czy muszę mieć specjalistyczny switch oraz jakiś wypasiony router? Z lektury wątków na forum wiem już, że lepiej mieć zapas na podłączenia kolejnych urządzeń oraz jakich marek sprzętów unikać. Ale czy naprawdę trzeba mieć wszystko tak skomplikowanie obudowane w szafkach sieciowych i wirtualnych sieciach? Już dzisiaj mogę powiedzieć, że za 5 lat nasza działalność będzie polegała na tym samym, bo jej charakter nie spowoduje ogromnego rozrostu - to wiem na przykładzie innych firm tego typu, które w branży siedzą wiele lat, a w których ja i moi znajomi pracowaliśmy. Czy poza bezpieczeństwem sieci powinniśmy zwracać uwagę na coś innego? Jeden kolega z zespołu, który poprzednio pracował z nami w innej firmie ciągle mówi o UBIQUITI albo MIKROTIK, co ewidentnie podniesie nam koszt instalacji. Czy jest jakaś szansa, aby postawić dobrą i bezpieczną sieć na zwykłym routerze i typowym switchu bez panelu do zarządzania za kilkadziesiąt złotych?

Do takiej sieci VLANy nie są niezbędne, natomiast tak czy siak dobry router by się przydał. Zwykły router pod warunkiem możliwości wgrania Openwrt, oraz żeby miał gigabitowe porty.

MIKROTIK, czy UBIQUITI to często koszt bardzo zbliżony do ‘standardowego’ routera a możliwości większe. Zaraz się okaże, że najwygodniej Wam będzie iść w model SaaS i już będzie się myśleć o QOS, sprawnych VPNach, backup do chmury.
VLAN - podstawowe switche z VLANami nie są aż tak drogie. Inna sprawa, że np. fajnie by było oddzielić ruch CCTV, otwartego wifi do ‘pierdołek’ (wpięte smartfony) od produkcji (laptopy, czy stacjonarne komputery, NAS itd.).
Powiem Ci tak - kup najpierw jakiś używany zwykły (niezarządzalny switch), wrzuć pod internet najtańszy zwykły router i zobacz czego potrzebujesz z czasem…

Te małe ruterki mikrotika to jedne z tańszych sprzętów na rynku. Ubiquiti jest znowu dość drogie, ale jak weźmie się pod uwagę że taki sprzęt kupuje się raz na kilka lat, to też nie ma tragedii.

Podstawowe switche zarządzalne to nie jest duży wydatek.

Dzięki za każde info. Nie rozchodzi się tylko koszt sprzętu, ale też obsługę tego sprzętu. O ile konfiguracja typowego routera to dla nas nie będzie żaden problem, o tyle tworzenie skomplikowanych konfiguracji sieciowych może wymagać obsługi przez zewnętrzną firmę. Dlatego pytałem, czy nam to w ogóle potrzebne. Na chwilę obecną zrobimy chyba tak, jak napisał @bachus.

Na wynajem przejmujemy lokal w którym jest taki sprzęt, który możemy od obecnego wynajmującego odkupić:

https://www.tp-link.com/pl/business-networking/unmanaged-switch/tl-sg1024d/

https://www.tp-link.com/pl/business-networking/vpn-router/tl-er6020/

do tego jest panel na kable i szafka. Całkowity koszt sprzętu ~500zł. Sprawdziłem ceny i wygląda na to, że cenowo się opłaca. Ale czy naprawdę się opłaca i warto z tego skorzystać?

P.S. Nie mogę dodać zdjęć tej szafy sieciowej bo nie mogę dodać załącznika.

Z doswiadczenia powiem tak. Router Mikrotik jak najbardziej i do takiej malej firmy czesto daje się urzadzenia w cenach 200 - 400 zł netto. Jesli chodzi o switche, lepiej dołożyć te 300 zł netto, bo w dzisiejszych czasach switche niezarzadzalne sprawiają wiele problemów. Ap do WiFI jak najbardzie unifi, kosztuje może i 300 - 400 zł netto, ale sprzęt działa stabilnie i jest skalowalny.

Z wlasnego doświadczenia powiem Ci, że moi mali klienci, którzy nie pozalowali kasy, prawie w ogóle do mnie nie dzwonią, praktycznie tylko po to, aby rozbudować sieć.

Nie patrz na to, że przyoszczedzisz 200 zlotych, bo stracisz więcej na zawodnym dzialaniu soho urządzeń. Nie warto też żałować na outsorcing, często to koszt okolo 1000 zł netto na miesiąc i masz spokój i nie musisz się prosić serwisantów, gdy coś się wydarzy, bo przy outsourcingu to administrator wie o awarii zanim klient zdąży ja zauważyć.

W takich sytuacjach urządzenia są monitorowane 24h i gdy dzieje się coś zlego z siecia, walą powiadomienia na maila, SMS do admina.