Czy potrzebny jest mi SWAP?

Cześć. Przymierzam się ponownie do instalacji Linuksa. Mam jednak małe wątpliwości więc chciałbym zapytać:

  1. Czy przy 4 GB ramu potrzebna jest mi partycja SWAP? Jeśli tak to ile w tym przypadku powinna wynosić?

  2. Czy poza SWAPem mogę zainstalować Linuksa montując wyłącznie"/" roota :?: Bez wydzielania osobno /home?

Ja jadę na Ubuntu, bez osobnej partycji na SWAP oraz wyłącznie “/”. Nie zauważyłem problemów. Nie jestem pewny, może ktoś z bardziej wytrawnych linuksiarzy się wypowie w tej materii, jeżeli nie zrobisz osobnej partycji to Linuks tworzy sobie plik wymiany automatycznie na “/”. Jeśli nie jest to automatyczne to na 100% można sobie taki plik stworzyć ręcznie.

Nie potrzebujesz dodatkowej przestrzeni wymiany, ale jeśli masz duży dysk, to nie widzę powodu, aby profilaktycznie jej nie stworzyć. Myślę że 1 GB nie zrobi ci różnicy.

Co do osobnej partycji /home, to jest ona zalecana, ale również nie niezbędna. Jeśli przyjdzie ci do głowy zmiana dystrybucji linuksa, bądź zwyczajny reinstall po dużych “machlojkach” w systemie plików, to przy stworzonej partycji /home zachowasz swoje programy i ustawienia (przynajmniej w teorii).

Nie jest Ci potrzebna, u mnie przy 2GB RAMu system nawet nie korzystał ze swapa, ja nie mam swapa i system działa stabilnie. Swap przyda Ci się, jeśli chcesz korzystać z hibernacji.

Tak, możesz.

System nie tworzy automatycznie pliku wymiany, można to zauważyć, korzystając z polecenia Free.

Oczywiście, że można. Przykład :arrow: http://www.dobreprogramy.pl/roobal/Inst … 20822.html

Do tego niektóre z aplikacji podczas kompilacji/linkowania potrafią zjeść ~3-5 GB pamięci operacyjnej (firefox, qemu, gcc…), czy też niektóre podczas konwersji video.

W każdym razie, jeżeli nie szkoda Ci miejsca na dysku, to też bym polecił zrobienie partycji/pliku wymiany na wszelki wypadek, lepsze to niż błąd “out of memory” i crash systemu. Nieużywana partycja wymiany niczego nie spowolni a może się kiedyś przydać.

Dzięki Panowie, teraz już wszystko jasne :wink:

Lepiej jest posiadać partycję swap. Kiedyś zechcesz popróbować innej dystrybucji, a są takie, których bez swap zainstalować się nie da.

Jakie dystrybucje? Z ciekawości pytam. Bo nie wiem jaką różnicę im robi, czy jest osobna partycja swap czy pusty plik na innej partycji ;).?