Czy prawdziwe serwisy internetowe są tworzone na joomli?


(system) #1

Czy prawdziwe serwisy internetowe (jak np:http://www.empik.com , http://www.allegro.pl,

http://www.gram.pl) tworzy się na joomli itp.


(Lukaszxp) #2
  1. Co rozumiesz pod pojęciem 'prawdziwy' serwis?

  2. Takie poważne serwisy jakie podałeś są zazwyczaj programowane od podstaw. Joomla to darmowy CSS z mnóstwem funkcji, a dla poważnych portali zbiera się sztab programistów i tworzy portal od podstaw. Darmowe rozwiązania nie wystarczają zazwyczaj tak poważnym portalom.


(system) #3

A na jakich językach


(Drobok) #4

php, html, js, ajax, itd


(system) #5

który z nich jest najleprzy


(Marcindodo) #6

to trzeba połączyć wszystko razem :slight_smile: od najprostszego htmla bo ajaxa


(Fiołek) #7

AJAX to nie język tylko technologia.

Duże serwisy tworzy się przeważnie w ASP.NET(microsoft.com, chyba empik.pl, codeguru.pl, AFAIK nowa wersja dobreprogramy.pl też w nim będzie, gram.pl) albo JSP(z tego co widzę, to merlin.pl jest w nim zrobiony), nie w PHP gdyż jest on wolniejszy(jego oficjalny interpreter), przynajmniej w moim odczuciu.


(system) #8

Co to jest ASP.NET


(Szymon135) #9

Google nie gryzą.. http://pl.wikipedia.org/wiki/ASP.NET


(Kosmowariat) #10

Ta, ASP.

puk puk!!

  • Kto tam ?

Długo długo nic...

  • ASP.NET

Duże serwisy również często są pisane w PHP. Alternatywą jest .NET, java, ostatnio w potęgę rośnie Python (np. wszystkie serwisy wydawnictwa murator są napisane w Pythonie - nie pytajcie skąd wiem)


(Airborn) #11

spaliłeś kawał, w oryginale to było:

:wink:

ale co racja, to racja, Python rośnie w siłę :slight_smile:


(somekind) #12

A nie CMS przypadkiem?

Zdecyduj się, czy piszesz o ASP czy ASP.NET. To, czy serwis działa "szybko" czy "wolno" zależy od projektu oraz umiejętności tych, którzy go tworzyli. Fakt faktem, bawiąc się w RAD i przeciągając kontrolki z toolboxa na obszar projektowy łatwo jest zrobić ciężką, przeładowana niepotrzebnym HTMLem i JSem stronę.

Co nie zmienia faktu, że ASP.NET ma wiele zalet w porównaniu z innymi technologiami.

Aby zbudować serwis internetowy trzeba zrobić mniej więcej to samo, co w celu stworzenia dowolnego systemu informatycznego, czyli: zdefiniować cele, określić typy użytkowników, spisać wymagania funkcjonalne i pozafunkcjonalne, określić, jakie dane będą przechowywane w bazie, wybrać/zaprojektować architekturę interfejsów, wybrać silnik bazy danych. Tak więc wybór technologii wykonania interfejsów to tylko część całego przedsięwzięcia.

Poza tym na stronie Joomli jest zdaje się napisane, kto z nich korzysta, można sobie poczytać.

A a propos anegdot, to ja znam taką: "Gdyby języki programowania były statkami, to PHP byłby tratwą, stworzoną z posklejanych gumą kawałków innych statków" :wink:


(Efemek) #13

z poprzednią wypowiedzią się nie zgodzę.. PHP to w sumie C..

serwis można sobie oprzeć na joomli! To gotowe rozwiązanie i jeśli nie masz czasu na pisanie własnego kodu (bądź zwyczajnie nie umiesz) to warto - prosty panel administracyjny, łatwe w obsłudze, sporo skórek, porad ITD. Rozwiązania "profesjonalistów" często jednak idą w kierunku pisania swoich aplikacji WWW, ku czemu i ja się przychylam.


(Fiołek) #14

A ja się z Twoją nie zgodzę. PHP jest oparty na C, ale wzorowali się tylko na składni(i funkcjach stdlib). Główną różnicą jest to, że C jest statycznie typowany, a PHP dynamicznie. PHP jest "obiektowy"(choć ja dziękuję za taką obiektowość :stuck_out_tongue_winking_eye:), C - nie.

Moim zdaniem główną wadą PHP jest dynamiczne typowanie. Dzięki niej mamy bałagan w kodzie i trudniej się piszę.

Ale mały offtopic się zrobił. Z mojej strony EOT.


(system) #15

Dlaczego nikt jeszcze nie wspomniał o Ruby? Bardzo fajny język do którego napisano wiele framework'ów do tworzenia aplikacji www. Tutaj przykład sporej liczby aplikacji napisanych w Rubim i Railsach: http://rubyonrails.org/applications . Co do samego języka - jest w pełni obiektowy i posiada elementy znane z języków funkcjonalnych. Istnieją do niego tony darmowych bibliotek a przede wszystkim pisanie w nim kodu to przyjemność.

Php spalić na stosie!