Czy prędkość netu zostanie podzielona przez router?

Mam 6 Mb/sek . w Neostradzie.

Na razie korzystam z dwóch komputerów gdzie na jednym jest modem i skrętką podaję net na drugi.

Jeżeli korzystam tylko z jednego kompa to wtedy mam pełną prędkość na tym aktualnie używanym.

Czy po rozdzieleniu netu przez router będę miał automatycznie podzielony i zmniejszony transfer na każdym kompie.

Np. mam dwa więc każdy automatycznie będzie miał tylko 3 Mb/sek. czy będzie to identycznie funkcjonować jak dotychczas a prędkość będzie tylko wtedy spadać jeśli na raz będzie korzystać dwóch użytkowników?

Będzie jak dotychczas, o ile nie zmienisz qos (podziału łącza) na routerze. Oczywiście nie będzie wtedy wymogu posiadania włączonego pc1 by pc2 mógł mieć dostęp do neta.

Dzięki za odpowiedź. Cieszy mnie to.

A tak przy okazji.

Upatrzyłem sobie modemo-routery Lynksysa i niepokoi mnie jedna sprawa.

Mam Neo więc modem ma być Annex A a widzę w opisach obecnych (na stronie Cisco) że to jakiś Annex M.

O co tu chodzi? To to samo?

Do tego co napisał drobok dodam tylko że nawet nie każdy router ma tą funkcję QOS.

Oczywiście router nie posiadający tej funkcji oraz router posiadający ją ale wyłączoną zachowują się dokładnie tak jak napisał kolega wyżej, QOS jest jedynie dodatkową funkcją umożliwiającą określenie max dla usera.

Czyli rozumiem że można ustalić w parametrach routera jaką szybkość przydzielamy maksymalną dla danego użytkownika innego komputera i tylko taką dostaje?

W zasadzie tak, oczywiście pod warunkiem że twój router ma tą funkcję.

Jej zaletą jest to że nie będzie sytuacji że ktoś kto dużo pobiera dużych plików będzie ciągnął max łącza a uniemożliwiając innym nawet przeglądanie stron.

Ale ma to swoją wadę bo przy włączonej tej funkcji nikt nie dostanie pełnej szybkości łącza nawet jak ten drugi komp będzie wyłączony.

Dzięki, mam pełną jasność! :slight_smile:

Została tylko jedna niejasność: