Czy procesor bez OC może się spalić?

Wymieniam właśnie procesor z AMD Athlon 64 X2 5000+ na AMD Phenom II X4 965. Mój teraźniejszy procesor osiąga 42 C podczas spoczynku, a 54 podczas dużego obciążenia (Chłodzenie zakupione oddzielnie). Jako że nie zamieżam podkręcać mojego nowego procesora, mam pytanie czy chłodzenie firmowe jest bezpieczne. Zamontowałbym mój stary (prawdopodobnie lepszy) cooler , ale boję się że spieprzę coś z pastą i jeszcze pogorszę sprawę.

Ależ może się spalić. Wystarczy tylko nie czyścić chłodzenia, szczególnie w Phenomach II x4, z którymi BOXowe chłodzenie nie daje sobie zbyt dobrze rady. Mi kiedyś przy renderowaniu grafiki w Blenderze temperatura Phenoma II x4 955 BE podskoczyła do ponad 100ºC. Ale dopóki temperatura nie przekracza 65ºC należy być spokojnym.

BIOS czasami po przekroczeniu krytycznej temperatury nie wyłącza natychmiast komputera by nie spalić procesora?

Ok, dzięki za odpowiedź. Żeby nie zakładać kolejnego tematu spytam się tutaj. Cooler, który posiadam teraz jest rewelacyjny. Chłodzi cicho i wydajnie. Problem w tym, że nie wiem czy da radę uciągnąć Phenoma II X4. Nie ma żadnych znaczków, które wskazywałyby na producenta/model. Wyląda tak: http://imgur.com/f9FvlhX (Tak wiem że jest zakurzony). Przypomina bardzo ten cooler-http://www.frostytech.com/articleimages/200511/ACsU64TC_top.jpg ale wciąż nie jestem w 100% pewien, że to ten. Z góry dzięki za pomoc.

Wyłącza o ile ta opcja jest aktywna. U mnie nie była :wink:

O ile dobrze pamiętam oznaczenia kolorów zasilania, to wentylator jest zasilany z linii 12V, więc raczej można liczyć na całkiem niezłe chłodzenie. Sprawdź, jak się będzie spisywał :wink:

Lepiej mieć włączony. Chłodzenie może nawalić, możesz tego nie zauważyć a efekt będzie tragiczny.

Poszukałem trochę i okazało się że jest to AC Silencer Ultra TC. Niestety okazało się że nie jest kompatybilny z socketem AM3 :C. Będę musiał dokupić nowy. Dzięki za pomoc.

Zmieniasz procesor am2 na am3 jaką ty masz płytę główną?

Wiem o tym, jednak wówczas opcję tą miałem świadomie wyłączoną. A to dlatego, że leń ze mnie i nie chciało mi się czyścić chłodzenia, a byłem święcie przekonany, że CPU nie osiągnie aż takiej temperatury. Głupi byłem ale procesor na szczęście po dziś dzień żyje :slight_smile:

@CrisPL ASRock N68C-S UCC, obsługuje Athlony X2/64, jak i czterordzeniowe Phenomy.

Mam dokładnie tą samą płytę główną w drugim komputerze i mogę cię zapewnić, że akurat phenoma 965 nie obsłuży, a jedynie 945 który na dodatek musi mieć maksymalny pobór prądu 95W.

Myślałem że każdy procesor z tym samym socketem co płyta główna jest obsługiwany :/. Poszukałem na ceneo i znalazłem taką płytę główną: http://www.agito.pl/plyta-glowna-asrock … 266-433148 Czy ona już wystarczy?

jeśli nie zamierzasz podkręcać procesora to ta płyta będzie ok

A zasilacz jaki?

Tzn. box? To chłodzenie które jest w komplecie z phenomem?

Jest bezpieczne, ale czasami (zwłaszcza w lecie) wydaje dźwięki przypominające silnik odrzutowca. :twisted:

Mam zasilacz Chieftec (GPS-450AA-101A) 450W.

A to w porządku :slight_smile:

Ta płyta + procesor i będzie jak najbardziej OK.