Czy procesor bez OC może się spalić?

(Dawkar1) #1

Wymieniam właśnie procesor z AMD Athlon 64 X2 5000+ na AMD Phenom II X4 965. Mój teraźniejszy procesor osiąga 42 C podczas spoczynku, a 54 podczas dużego obciążenia (Chłodzenie zakupione oddzielnie). Jako że nie zamieżam podkręcać mojego nowego procesora, mam pytanie czy chłodzenie firmowe jest bezpieczne. Zamontowałbym mój stary (prawdopodobnie lepszy) cooler , ale boję się że spieprzę coś z pastą i jeszcze pogorszę sprawę.

(kijek) #2

Ależ może się spalić. Wystarczy tylko nie czyścić chłodzenia, szczególnie w Phenomach II x4, z którymi BOXowe chłodzenie nie daje sobie zbyt dobrze rady. Mi kiedyś przy renderowaniu grafiki w Blenderze temperatura Phenoma II x4 955 BE podskoczyła do ponad 100ºC. Ale dopóki temperatura nie przekracza 65ºC należy być spokojnym.

(Martin8731) #3

BIOS czasami po przekroczeniu krytycznej temperatury nie wyłącza natychmiast komputera by nie spalić procesora?

(Dawkar1) #4

Ok, dzięki za odpowiedź. Żeby nie zakładać kolejnego tematu spytam się tutaj. Cooler, który posiadam teraz jest rewelacyjny. Chłodzi cicho i wydajnie. Problem w tym, że nie wiem czy da radę uciągnąć Phenoma II X4. Nie ma żadnych znaczków, które wskazywałyby na producenta/model. Wyląda tak: http://imgur.com/f9FvlhX (Tak wiem że jest zakurzony). Przypomina bardzo ten cooler-http://www.frostytech.com/articleimages/200511/ACsU64TC_top.jpg ale wciąż nie jestem w 100% pewien, że to ten. Z góry dzięki za pomoc.

(kijek) #5

Wyłącza o ile ta opcja jest aktywna. U mnie nie była :wink:

O ile dobrze pamiętam oznaczenia kolorów zasilania, to wentylator jest zasilany z linii 12V, więc raczej można liczyć na całkiem niezłe chłodzenie. Sprawdź, jak się będzie spisywał :wink:

(Martin8731) #6

Lepiej mieć włączony. Chłodzenie może nawalić, możesz tego nie zauważyć a efekt będzie tragiczny.

(Dawkar1) #7

Poszukałem trochę i okazało się że jest to AC Silencer Ultra TC. Niestety okazało się że nie jest kompatybilny z socketem AM3 :C. Będę musiał dokupić nowy. Dzięki za pomoc.

(CrisPL) #8

Zmieniasz procesor am2 na am3 jaką ty masz płytę główną?

(kijek) #9

Wiem o tym, jednak wówczas opcję tą miałem świadomie wyłączoną. A to dlatego, że leń ze mnie i nie chciało mi się czyścić chłodzenia, a byłem święcie przekonany, że CPU nie osiągnie aż takiej temperatury. Głupi byłem ale procesor na szczęście po dziś dzień żyje :slight_smile:

(Dawkar1) #10

@CrisPL ASRock N68C-S UCC, obsługuje Athlony X2/64, jak i czterordzeniowe Phenomy.

(CrisPL) #11

Mam dokładnie tą samą płytę główną w drugim komputerze i mogę cię zapewnić, że akurat phenoma 965 nie obsłuży, a jedynie 945 który na dodatek musi mieć maksymalny pobór prądu 95W.

(Dawkar1) #12

Myślałem że każdy procesor z tym samym socketem co płyta główna jest obsługiwany :/. Poszukałem na ceneo i znalazłem taką płytę główną: http://www.agito.pl/plyta-glowna-asrock ... 266-433148 Czy ona już wystarczy?

(djosdanielos) #13

jeśli nie zamierzasz podkręcać procesora to ta płyta będzie ok

(CrisPL) #14

A zasilacz jaki?

(sadaj72) #15

Tzn. box? To chłodzenie które jest w komplecie z phenomem?

Jest bezpieczne, ale czasami (zwłaszcza w lecie) wydaje dźwięki przypominające silnik odrzutowca. :twisted:

(Dawkar1) #16

Mam zasilacz Chieftec (GPS-450AA-101A) 450W.

(CrisPL) #17

A to w porządku :slight_smile:

Ta płyta + procesor i będzie jak najbardziej OK.