Czy procesor ma prawidłową temperaturę?

Mam procersor Intel Pentium D 930, podczas małego obciążenia, np przeglądanie internetu temp. wynosi 45-49 stopni C a podczas maksymalnego stresu (Prime95) 55-59 stopni C. Mierzone programem AIDA64. Na stronie Intela wartość T case dla tego modelu to 63,4 stopnie (http://ark.intel.com/products/27518/Intel-Pentium-D-Processor-930-(4M-Cache-3_00-GHz-800-MHz-FSB)). O ile się nie mylę to jest to maksymalna bezpieczna temp. dla tego modelu tak? I w związku z tym czy ok. 45 to nie za dużo? Trochę blisko granicy. Pastę termoprzewodzącą nakładałem nową jakieś 4 miesiące temu (Arctic Silver 5), temperatury się nie zmieniły w sumie wcale po wymianie.

Jest okej.

Zmień chłodzenie bo pasta to za mało.

To znaczy, jest okej czy muszę chłodzenie zmienić? :smiley:

A i zapomniałem napisać, że PC ma 5 lat (teraz 6 rok będzie)

Chłodzenie możesz zmienić, ale nie jest to obowiązkowe.

to wystarczy:

http://www.proline.pl/?p=SPC+SPARTAN+HE923

obniży temperaturkę i trochę wyciszy kompa

Wyczynowy radiator chłodzony cieczą jest nieco nadmiarowy. Myślę, że wystarczy trochę przeciągu w obudowie komputera. W blaszaku jest dużo miejsca i można dodać dodatkowy wentylator wyciągający ogrzane powietrze z wnętrza obudowy. Gorzej w laptopie.

A jaką masz płytę główną? Może lepiej wymienić procesor na jakiegoś Core 2 Duo lub Pentium Dual Core (40-50zł). Byłoby dużo chłodniej i szybciej.

Najlepiej sprawdź temperaturę jakimś termometrem bo te czujniki na plycie to pokazują nawet 10 stopni za dużo albo za mało można też dotknąć po prostu palcem jeżeli parzy to wiadomo że za gorąco

Właśnie problem w tym że płyta to Gigabyte GA-8I945PLGE-RH. Gdyby się dało to już dawno by tam siedział Core 2 Duo ale ona ich nie obsługuje :slight_smile:

tak a propos to 64 stopnie na procesor to nie jest duża wartość, zważywszy na fakt że np. w kartach graficznych GPU grzeje sie przy wymagających aplikacjach do prawie 80 stopni. Ja mam quada Q9550 z intela, który jest pod dosyć dobrym chłodzeniem Noctua NH-C12P SE14 i też temperatura w stresie dochodzi do 51-54 stopni więc nie ma co sie martwić. :slight_smile:

Kres wytrzymałości to trochę ponad 100 stopni dla procesora, wtedy komp Ci sie sam wyłączy. :smiley:

Aha to co w takim razie oznacza wartość T case lub T junction?

Temperatury są okej.Raczej za bardzo temperatury nie obniżysz.Ewentualnie pastę Zalmana albo Arctin Cooling Silver i z dobrze chłodzoną budą zejdziesz poniżej 50 stopni w stresie.

Ta generacja procesorów grzeje się, więc takie temperatury są normalne. Pamiętaj, że siedzą tam dwa Pentiumy 4 :slight_smile:

Wczoraj przyszły upały, z tego co widzę w całej Polsce - sprawdź teraz, przy temperaturze 30 stopni w dzień :stuck_out_tongue:

Przy upale 30-stopniowym jest max 59 stopni przy 100% stresie tylko wentylator się bardziej kręci i go słychać na cały dom (4000 RPM) :smiley:

60’C to nie tak dużo. Jeśli zależy Ci na ciszy i paru stopniach mniej, możesz ainwestować w lepsze chłodzenie.

Ok, dzięki za wszystkie odpowiedzi :slight_smile: