Czy programy antywirusowe są skuteczne?

Jak to jest ze skutecznością programów antywirusowych,przy okazji problemów ze stabilnością trustport total protection.Ściągnąłem trzy paczki wirusów,Kaspersky wykrywał najwięcej ale nie kasował archiwów i można było wypakować resztę wirusów.Natomiast trustport total protection kasował całe paczki,oba programy miały skuteczność około 80%,Norton i Panda połowę mniej.Ale reinstalowałem system i trustport total protection chodzi całkiem dobrze i sobie go zostawię bo mam licencje dzięki dobrym programom.

I tutaj mam do was pytanie,kupuje gazetę komputer świat,są nieraz testy sprawdzają antywirusy na milionach wirusów,i skuteczność takiego Nortona jest prawie 95-99%.A w moim teście dwa razy mniej.Czy są wiarygodne testy antywirusowe w sieci,zawsze jest najważniejszy myślący użytkownik komputera,ale który antywirus jest najskuteczniejszy ?.

Nie ma wiarygodnych testów av. Weź pod uwagę, że trudno dostać w miarę dobrą (i aktualną) paczkę wirusów. Każdy ma co innego, więc każdy test wychodzi inaczej :slight_smile: Wszystko też zależy od konfiguracji poszczególnych pakietów.

Najlepszym antywirusem jest myślenie - nie pobieranie podejrzanych plików, nie zabawianie się piratami, odwiedzanie tylko zaufanych stron, blokowanie niepotrzebnych skryptów JS i wtyczek przeglądarki, utrzymywanie aktualnego oprogramowania, wyłączenie autorun’a na zewnętrznych nośnikach danych. Programowego antywirusa miej cały czas aktywnego, ale używaj jako ostatnią linię obrony.

Wyłączając js, wyłączasz możliwość przeglądania stron pseudo-webmasterów :slight_smile:

Nie istnieje coś takiego jak “bezpieczeństwo”. Jeśli zdasz sobie z tego sprawę - to już na dzień dobry zdobędziesz jakieś 30 % skuteczności.

Dziękuje za odpowiedzi,nigdy nie miałem większego problemu z wirusami.A z programów komercyjnych korzystam przy okazji takich promocji jak na tej stronie.

http://programyzadarmo.net.pl/

Zawsze mnie zastanawiało,ludzie narzekają na Windows,ze jest drogi itp.Ale biorąc pod uwagę ze taki Kaspersky kosztuje 100zł z licencją zaledwie na rok.To właśnie firmy sprzedające pakiety antywirusowe,zarabiają krocie.

Ale są firmy które dają porządne zabezpieczenia za darmo,ZoneAlarm lub Comodo,czytałem opinie ze są skuteczne.

Aleś strzelił z grubej rury. Chyba taka jest jednak przyszłość, że komputer nie wiele będzie się różnił od telewizora i będzie się oglądać i używać jedynie tego na co zezwolą wielcy tego Świata ale z zapewnieniem 100% bezpieczeństwa.

Najważniejsze, że na klawiaturach będzie specjalny klawisz do otwarcia twarzoksiążki. :slight_smile:

Chyba mnie nie zrozumiałeś. Chodziło mi o wszechobecne js’owe menu, dodatki do stron etc. Samozwańczy webmasterzy nie potrafią tego obsłużyć bez js’a, więc user tą stronę olewa :slight_smile: Chyba, że będzie specjalnie z powodu niewiedzy twórcy włączać obsługę js :lol:

program antywirusowy jest tylko dodatkiem w testach raz jeden raz drugi będzie lepszy - tak że pozostaje jeszcze myślenie, nie instalowanie jakiś śmiesznych dodatków

i programów “ulepszających komputer” oraz aktualizacja oprogramowania - przykład co chwilę ktoś prosi o pomoc w sprawie wirusa UKASH a prawdopodobnie

wystarczyło by aby zaktualizowali oprogramowanie oprogramowanie java

gmerson ale też wystarczyło zainstalować darmowy pakiet antywirusowy z zaporą Comodo.Ludzie się bawią w Avasty ,a te antywirusy puszczają wszystko jak leci,to samo zapora systemowa Windows.Czasami myślący użytkownik dostanie e-mail z wirusem,i jakaś dobra ochrona w systemie musi być.Tak jak mówisz najważniejsza aktualna Java,do tego flash player aktualny i oczywiście sam system.Lub zmiana na Ubuntu tam wirusów tyle co palców u rąk.

Ja mam u siebie Avirę. Wszystko jest O.K. tylko ten wirus przechodzi co wyskakuje: “Twoja strona została zablokowana przez policję” i blokuje komputer. Pełno tego teraz w sieci krąży.

a napisałem co trzeba zrobić aby nie przechodził - aktualizacja oprogramowania na pierwszy miejscu java !

Możesz napisać jak i co uaktualnić z tą javą? Coś trzeba w przeglądarce uaktualnić czy w systemie Windows? Dzięki.

Ściągnij sobie Secunia PSI, i zobacz ile masz dziurawego softu w systemie.

polecam

możesz też ściągnąć to http://www.filehippo.com/pl/updatechecker/ też pokaże co masz nieaktualne (tylko popularne oprogramowanie) i od razu link do pobrania

Dodane 12.08.2012 (N) 15:10

No kolego masz u mnie plusa tylko wytłumacz ludziom że mają COMODO Internet Security zainstalować i tak nie uwierzą bo Avast a Avast to sito i nikt mnie nie przekona

moje doświadczenie w serwisie pełno wirusów w kopie i oczywiście co ? Avast lub inne bardzo dobre reklamowane programy.

Owszem sam antywirus Comodo może nie za dobry, ale pakiet z zaporą czyli darmowy COMODO Internet Security - dwa lata buszowania po necie i inne a komputer czysty,

specjalnie skanowałem czym się da i nic czyściutki - może mam po prostu szczęście-oczywiście wszystkie programy i windows aktualizuje na bieżąco + nieinstalowanie

jakiś dziwnych programów wspomagaczy i toolbarów do przeglądarki.Dodatkowo raz kiedyś można przeskanować komputer Malwarebytes Anti-Malware jak by coś wlazło takie

dodatkowe zabezpieczenie.

Co do javy panel sterowania >programy>java >aktualizuj lub tu http://www.java.com/pl/download/ a i stare javy usuń w usuń programy.

Jeśli ma ktoś problemy z wirusami to polecam jeszcze to użyć http://www.dobreprogramy.pl/Emsisoft-Em … 13269.html

Nie wymaga instalacji,a przy moim teście wyczyścił kilka wirusów w paczce pozostawionych przez Kasperski.

I następny ciekawy darmowy program od kasperski

http://support.kaspersky.com/pl/faq/?qid=208280681

Wykrywa rootkit który obejdzie zabezpieczenie programów antywirusowych.

I na koniec darmowa płyta boot cd od kasperski

http://www.dobreprogramy.pl/Kaspersky-R … 12771.html

Szkoda ze nie ma jednego cudownego antywirusa,ale te co podałem programy powyżej są niezbędne jeśli ktoś chce,w spokoju korzystać np: z konta bankowego przez internet ,jeśli żaden antywirus nie daje 100% skuteczności,to warto skorzystać z tych narzędzi by potem nie płakać jak ktoś wyczyści konto itp.

Ok, tylko ta sytuacja ma drugie dno. Kto zainstaluje sobie Avasta? Ten który się kiepsko zna - czyli osoba najbardziej podatna na wpierdzielenie się na wirusa. Kto zainstaluje Comodo? Ludzie którzy chociaż trochę się orientują w zakresie bezpieczeństwa komputerowego - osoba która pomyśli przed wejściem na stronę oferująca “iPada 5 + pierdyliard emotikon gratis”. Nie mówię że Avast jest lepszy od Comodo czy odwrotnie. Problem leży pomiędzy krzesłem a klawiaturą.

Myślenie oczywiście na pierwszym miejscu, ale dobry antywirus zawsze obroni w sytuacji zagrożenia.