Czy przed instalacją Linuxa obok Windows 8/8.1/10 nadal trzeba wyłączyć Fast Boot?

Witam

 

Czy nadal trzeba wyłączyć Fast Boot (czyli szybkie uruchamianie) w ustawieniach zasilania aby bezproblemowo zainstalować Linuxa obok Windows 8/8.1/10?

To nigdy nie było obowiązkowe pod warunkiem, że nie będziesz chciał montować Windowsowych partycji pod Linuxem. Ewentualnie jeśli będziesz miał problem z bootloaderem że będzie się uruchamiał od razu Windows to wtedy wyłączenie tej opcji może pomóc.

Bez wyłączonego Fast Boot też można montować partycje windowsowe, lecz wyłącznie w trybie tylko do odczytu.

Czyli podczas instalacji Linuxa jak dam pierwszą partycję “/” jako ext4 i drugą partycję jako “swap” oraz instalację GRUBa na partycji Windows Boot Manager to nie będzie problemów z włączonym Fast Boot?

Partycja to rodzaj żeński, więc możesz “dać” dwie, nie dwa. Co do partycji / - ma być jedna, nie dwie. Co do Fast Boot - patrz posty wyżej. Fast Boot nie ma niczego wspólnego z GRUB. Co do miejsca instalowania bootloadera GRUB - to zależy czy masz zwykły BIOS, czy UEFI, ile dysków itp.

@ubuuser Faktycznie, napisałem źle mój poprzedni post więc poprawiłem, tylko że u ciebie na górze powinno być “Fast Boot”, a nie Fas Boot. Jeśli chodzi o Fast Boot to najlepiej wyłączyłem tą funkcję żeby mieć spokój z tymi problemami.

No i dobrze zrobiłeś, bo po wyłączeniu Fast Boot bez problemu zamontujesz windowsowe partycje w trybie odczyt-zapis. Jedyny minus to taki, że Windows trochę dłużej będzie się uruchamiać. Literówkę poprawiłem. Powodzenia.