Czy przejść na Linuxa?

Przepraszam jeśli na forum jest mnóstwo takich tematów.

A więc tak jak w temacie mam windowsa xp jedyne co robię na kompie to: gram,uczę się programowania i nagrywam ,ale pewnie są jakieś programy do nagrywania na Linuxa. No więc przejść czy nie przejść oto jest pytanie.

A ja czekam na odpowiedzi :smiley: .

Tak.

Jak masz dobry sprzęt to polecam KDE tam jest program do nagrywania i nagrywa nieźle ale w innych środowiskach nie ma za dobrych programików do nagrywania. A co do wyboru distro to polecam Ubuntu

A czy będą mi działały gry na takiego kompa: Intel Pentium 4 CPU 3.06 GHz 2 GB RAM Nvidia GeForce 9500 GT??

Znaczy czy z takimi wymaganiami będą działały na Linuxie ???

Dodane 16.08.2013 (Pt) 18:18

Taki sprzęt nie wystarczy: Intel Pentium 4 CPU 3.06 GHz 2 GB RAM Nvidia GeForce 9500 GT prawda :frowning: :frowning:

Piszesz mało konktretnie. Zależy jakie gry - natywne dla linuksa będą działać. Może nie w super jakośći, ale pograsz. Jeśli natomiast chodzi o “odpalenie” najnowszych produkcji przeznaczonych dla Windows przez Wine to nie ma mowy.

Dodam że Linux nie jest dobrym systemem dla graczy

No niestety ![;

Dodane 16.08.2013 (Pt) 18:36

I tak na moim kompie w najnowsze produkcje sobie nie pogram.

A i jesli chodzi o granie to jak grasz w gierki na Steam to spokojnie przerzucaj sie na Ubuntu

Dzięki wam wszystkim ,ale na razie zainstaluje linuxa jako 2 system i zobacze :smiley: :smiley:

Naprawdę sądzisz, że sama obecność gry na Steamie od razu nadaje jej zgodność z Linuksem?

Inna kwestia, że dzisiaj prawie każda dystrybucja ma Steama. Nie tylko Ubuntu.

To nie zależy od środowiska. Program napisany w QT (bo jak się domyślam, masz na myśli myscreenrecorder) uruchomisz nie tylko w KDE/LXDE :roll:

Swoją drogą, w nagrywaniu najlepiej wciąż spisuje się ffmpeg, ale nowicjusze mają alergię, żeby go używać. Z okienkowych z czystym sumieniem mozna polecic Gamecaster (podobnie jak wszystkie inne programy oparte o glc) czy Kazam, dosyć świeże i całkiem niezłe projekty. Mam nadzieję, że po wejściu Waylanda będzie to lepiej wyglądać, bo z X11 wydajnościowo szału nie ma. Jeśli ktoś zagrywa się w gry i lubi pokazywać to w sieci, dobrym rozwiązaniem dla niego byłby sprzęt podpinany pod hdmi, który rejestruje nasze poczynania. Właściwie to wszyscy profesjonaliści takowych używają. Końcowy rezultat zwróci wydane pieniądze :slight_smile:

A co do gier to jak już poprzednicy stwierdzili, zbyt ogólnikowo piszesz. Po przejściu Unity 3D czy portach Ryana C. Gordona mamy trochę ciekawych gier. Valve również się zaangażowało i jak dotąd przenosi tytuł za tytułem, nie tak dawno wydano DotA2, Left 4 Dead 2 na Linuksa a na horyzoncie widać już CS: GO. Wszystko zależy od tego, przy jakich grach się bawisz. Jeśli podasz listę, będziemy mogli stwierdzić, które z nich są natywne a które mogą być uruchomione przez Wine badź Crossover Games.

Zawsze może sam sprawdzić na appdb.winehq.org, które gry będę mu działały. Skoro zamierza zaprzyjaźnić się z pingwinem, to musi też nauczyć się szukać samemu :wink:

Co dokłądnie nagrywasz, muzykę czy może filmy? Nie wiem jak z filmami, ale jeśli tworzyz muzykę, to z Linuksem daj sobie spokój, albo przynajmniej Windowsa zostaw sobie tylko do tego celu.

Jeśli to muzyka i nie tworzy nic zbyt złożonego, to być może zadowoliłby się LMMS. Najbardziej podstawowe narzędzia posiada, obsługuje niektóre wtyczki VST (za sprawą Wine). Oczywiście nie ma co porównywać LMMS do FL Studio.

Lista gier, w które chciałbym pograć na linuxie:

Counter Strike 1.6

Live for Speed S2

League of Legends

Need for Speed Most Wanted (2005)

Moglibyście mi napisać czy te gry mi zadziałają natywnie czy za pomocą Wine. ![-o<

Sprawdź w bazie danych aplikacji WineHQ:

http://appdb.winehq.org/ .

Counter Strike 1.6 jest dostępny w linuksowym Steam, więc niech Cię ręka boska chroni od instalowania go przez Wine - http://store.steampowered.com/app/10/

League of Legends zainstalujesz przy pomocy Playonlinux (tam już jest kreator, wystarczy kliknac zainstaluj, wybrac LoL itd.) Można bezpośrednio w wine ale jeśli życzyłbyś sobie zainstalwoać więcej gier z użyciem wine, bardziej odpowiedni jest Playonlinux, ponieważ ma menedżer wersji wine (używajac systemowego wine masz tylko jedną wersję, która może być niekompatybilna z grą A, działając przy grze B) i tworzy dla każdej gry inne środowisko (ten tzw. prefix).

Need for Speed Most Wanted - niektórym się udało :slight_smile:

Live for speed też powinien działać, gdy będziesz go instalował doinstaluj sobie w playonlinux wine1.4 i przy instalacji wybierz tą wersję. Stuprocentowej gwarancji jednak nie ma :slight_smile:

Dla przykładu, długi czas grałem w FM2013 ale po zmianie karty graficznej gra przestała działać. Winne okazały się sterowniki, które co prawda działają rewelacyjnie ale kiepsko wygląda współpraca z wine, program po prostu wykrywa złą kartę. Z ciekawości, jaką masz kartę?

Dodam że gry uruchamiane przez Wine często maja różne dziwne problemy. Najlepszym rozwiązaniem jest zostawienie sobie Windowsa do gier, przynajmniej ja tak zrobiłem.

NVIDIA GeForce 9500 GT :wink:

Oty poleciały do kosza. Proszę trzymać się tematu dyskusji. :slight_smile: